Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » 'Niedzielna Loża Radiowa' z 17 lipca 2022 r. - zobacz…
2022-07-17, 12:37 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

"Niedzielna Loża Radiowa" z 17 lipca 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM]

"Niedzielna Loża Radiowa" z 17 lipca 2022 r. – zobacz i posłuchaj!
Inflacja 15,5% - najwyższa od 25 lat - ale niższa, niż prognozowano.
Prognoza Komisji Europejskiej wzrostu PKB Polski dla Polski została podniesiona na ten rok 3,7 proc. do 5,2 proc - ale następny rok ma być gorszy.
Ceny paliw kilka tygodni temu osiągnęły poziom 8 złotych, ale teraz spadły do około 7.50 - analitycy rynku paliw prognozują, że od jutra (18.07) benzyna ma potanieć o 10 groszy.
Węgla brakuje i spółki skarbu państwa mają kupić 4,5 mln ton w trybie awaryjnym, w dodatku podrożał od zeszłego roku o 300%, ale przyjęto ustawę o dopłatach i cena tony węgla ma nie przekraczać 1000 zł.
W jakiej kondycji jest polska gospodarka? O tym dyskutowali politycy.

Posłuchaj i zobacz całą Niedzielną Lożę Radiową!
Poseł Platformy Obywatelskiej Ryszard Wilczyński powiedział, że przedsiębiorca powiedział mu, że był zmuszony zwolnić połowę pracowników.

- Na spotkaniu wczorajszym dowiedziałem się, że dwie z firm w Namysłowie, z tych największych, redukują zatrudnienie. Jedna o 100 osób, a druga przymierza się do redukcji o 200 osób. Wygląda na to, że prognoza spowolnienia gospodarczego jest realnym scenariuszem - powiedział poseł PO Ryszard Wilczyński. - Na rynku budowanym jest trudno, szereg branż niemal się zamknęło jak branża fotowoltaiki. Myślę, że tuż po wakacjach będziemy mieli wzrost bezrobocia.

- Sytuacja nie jest łatwa, bo nie jest łatwa na świecie - powiedział Sławomir Kłosowski z Prawa i Sprawiedliwości. - Embargo na dostawy surowców energetycznych z Rosji powoduje wzrost inflacji, ale nie było innej drogi, jak nałożenie embarga, bo to próba powstrzymania Putina, żeby nie dawać mu pieniędzy na prowadzenie wojny.
Dodał, że wobec tej trudnej sytuacji, rząd nie pozostawia Polaków samych sobie. - Wychodzi na przeciw wszystkim grupom społecznym, od kredytobiorców skończywszy na mieszkańcach, którym obniżono do zera VAT na podstawowe produkty żywieniowe - podkreślił.

- Rząd wydaje być się ciągle czymś zaskoczony. Prezes Glapiński twierdzi, że szczyt inflacji będzie lipiec, sierpień a biuro analiz NBP, że pod koniec roku. To jest kompletnie nie spójne. Rząd ogłosił embargo znacznie wcześniej, zamiast przewidzieć i działać w oparciu o jakieś strategie, plany. Planów nie widać na żadnym etapie. To wszystko jest ad hoc. Dorzucanie pieniędzy z nadzieją, że to zdusi inflację - nie to pomoże chwilowo ludziom, a inflację wydłuży.

- Inflacja najwyższa od 25 lat, złoty ma najniższe notowania od 22 lat, demografia - najniższy wskaźnik urodzeń od 75 lat, a paliwo najdroższe w historii. Kto nas uzależnił od dostaw surowców z Rosji? Import węgla z Rosji za rządów PiS podwoił się do 15 mld ton (z zagranicy, w tym 8 mld ton z Rosji) - wyliczał Marcin Oszańca z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Lider ludowców na Opolszczyźnie powiedział, że w celu obniżenia inflacji PSL proponuje redukcję marży banków państwowych, obligacje na poziomie 15%, likwidację podatku belki, ulgę remontową, żeby zwiększyć inwestycje, dobrowolny ZUS i zakończenie sporu z UE.

Tomasz Ognisty z Solidarnej Polski przypomniał, że za rządów PO-PSL zamknięto kilka kopalni, każda wydobywała węgiel energetyczny, średnio 2 mln ton węgla.
- Węgiel był i jest sprowadzany do Polski. Jeśli zgodziliśmy się na narzucane unijne bzdury, które kończyły się na tym, że Polska, która śpi na węglu musiała zamykać kopalnie. Inflacja jest w całej Europie. Jestem mieszkańcem przygranicznym, obserwuję południowych sąsiadów, jak dużo robią u nas zakupów, ile tankują u nas paliwa. I nich są jeszcze wyższe ceny - mówił Tomasz Ognisty. Zaapelował też o to, aby w czasie wojny za wschodnią granicą nie kłócić się.

Jarosław Szóstka z OdNowy mówił o działaniach rządu mających ulżyć Polakom w związku z inflacją.
- To ma realny wpływa na to co się najbardziej liczy, czyli na nasze portfele. Chcielibyśmy dyskutować z opozycją na rozwiązania, a nie tylko krzyczenie i mówienie. Widzimy słupki, widzimy ceny w sklepach. Brakuje mi kontrpropozycji ze strony opozycji - mówił Jarosław Szóstka.

- Gospodarka polska, to organizm, który dzisiaj czeka na moment potężnej wichury, nawałnicy i próbuje się do tego przygotować - powiedział poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla. - Wyhamowanie inwestycji, brak środków z KPO powoduje, że coś dziwnego zaczyna się dziać w gospodarce i zaczynamy to odczuwać. Nadchodzą trudne czasy.

Marko Markowski z Prawa i Sprawiedliwości mówił, że wybuch wojny miał wpływ na inflację, a także pandemia, która spowodowała bardzo duże wydatki. - Mimo tego, nasz rząd był w stanie wygospodarować pieniądze na programy społeczne, na Polski Ład. Jest 13 i 14 emerytura. Nawiązując do wypowiedzi posła Wilczyńskiego o zwolnieniach, w Gogolinie w strefie ekonomicznej widzę nowe inwestycje, a w całym powiecie Krapkowickim liczne banery, że firma potrzebuje pracowników - powiedział.

Zobacz także

2021-04-18, godz. 12:57 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 18 kwietnia 2021 W kolejnej "Niedzielnej Loży Radiowej" poruszyliśmy dwa wielowątkowe tematy. Pierwszy temat to wybór Rzecznika Praw Obywatelskich. Temat obszerny, mamy tu… » więcej 2021-04-11, godz. 13:59 Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 11 kwietnia 2021 W Niedzielnej Loży Radiowej poruszyliśmy temat katastrofy smoleńskiej, która miała miejsce 11 lat temu. Tuż przed rocznicą, Jarosław Kaczyński w niedawnym… » więcej 2021-04-05, godz. 12:05 Anna Malatyńska o tym, jak przeżyć świąteczny czas, kiedy w niektórych domach nie jest ani zdrowo ani wesoło W Świątecznej Loży Radiowej gościła także psycholog, psychoterapeuta Anna Malatyńska pracująca na co dzień w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. - Życzenia… » więcej 2021-04-05, godz. 11:35 Ksiądz Waldemar Klinger o tym, jak owocnie przeżyć drugie święta Wielkiej Nocy z ostrymi obostrzeniami - Wielkim problemem jest brak możliwości spotkania, tak mówią mi parafianie. Skarżą się, że chcą do kościoła a my zamykamy im drzwi. To najbardziej… » więcej 2021-04-04, godz. 11:55 Ks. prof. Marek Lis o obecności Kościoła w mediach W Świątecznej Loży Radiowej gościliśmy ks. Prof. Marka Lisa z Uniwersytetu Opolskiego, z którym rozmawialiśmy o obecności Kościoła w mediach. Dziś jego… » więcej 2021-03-28, godz. 13:22 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o Krajowym Planie Odbudowy i sytuacji Polaków na Białorusi (28.03.2021) 23 mld 900 tys euro dotacji i ok. 34 mld 200 mln euro pożyczek – tyle ma otrzymać Polska z Unii Europejskiej w ramach Funduszu Odbudowy Next Generation. Największą… » więcej 2021-03-21, godz. 15:33 Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 21 marca 2021 W Niedzielnej Loży Radiowej rozmawialiśmy o rozwijającej się trzeciej fali koronawirusa i wzroście zakażeń. Ocenialiśmy działania podejmowane przez rząd… » więcej 2021-03-14, godz. 12:51 Posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 14 marca 2021 r. Zbliżamy się do szczytu trzeciej fali pandemii. Eksperci oceniają, że nastąpi on na przełomie marca i kwietnia. Mamy też coraz więcej przypadków tak zwanej… » więcej 2021-03-07, godz. 14:55 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o roku walki z pandemią 4 marca ub.r. Łukasz Szumowski ogłosił pierwszy w Polsce przypadek zakażenia SARS-CoV-2. Przez ten czas z powodu COVID-19 zachorowało ponad milion, 700 tysięcy… » więcej 2021-02-28, godz. 16:11 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o finansach publicznych Stacja TVN24 opublikowała reportaż zatytułowany "Kłamstwo vatowskie", z którego wynika, że w latach 2018-2019 Skarb Państwa, według Ministerstwa Finansów… » więcej
1516171819
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »