Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » 'Niedzielna Loża Radiowa' (12.12.2021) - zobacz…
2021-12-12, 13:25 Autor: Joanna Matlak

"Niedzielna Loża Radiowa" (12.12.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM]

"Niedzielna Loża Radiowa" (12.12.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM]
Niespełna połowa (47 proc.) dorosłych Polaków pamięta dokładną datę wprowadzenia stanu wojennego, czyli 13 grudnia 1981 roku, prawie jedna piąta (19 proc.) w ogóle nie zna tej daty – wynika z sondażu CBOS, przeprowadzonego w listopadzie. CBOS wskazało także, że "im dalej od daty wprowadzenia stanu wojennego, tym bardziej krytyczne stają się oceny zasadności tego kroku".
Wątek odbioru społecznego, ale też kwestia rozliczeń za stan wojenny, nowe okoliczności i nagrania (jak np. nocne spotkanie generała Jaruzelskiego a Adamem Michnikiem, który uważał generała za polskiego patriotę, co zostało ukazane na filmie Anity Gargas w TVP) były przedmiotem dyskusji podczas Niedzielnej Loży Radiowej.

- Przykre jeśli taka data, która tak niedawno miała miejsce, jednak w społeczeństwie umknęła - mówił Jan Chabraszewski z PiS odnosząc się do sondażu. - Młode pokolenie urodzone w III RP i wszystko co do niej docierało przez ten czas trwania III RP sprawiło, że nie do końca uświadamiają sonie jak bardzo tragiczna była to data i jakie ma tragiczne skutki do dnia dzisiejszego.

- Na pewno była to zła decyzja pytanie "jak" zła - mówił o decyzji wprowadzenia stanu wojennego poseł MN Ryszard Galla. - Zgodzę się, że im dalsze lata będą mijały i będzie więcej informacji, które docierają do społeczeństwa, stąd ta ocena idzie w kierunku określenia "bardziej zła" jak "zła.

- Młodzież nie uczy się dzisiaj historii współczesnej. Stąd inicjatywa o wprowadzeniu takiego przedmiotu, bo młodzież nie zna tych dat, nie jest tego uczona w szkole. Same uroczystości jak dzisiejsze i jutrzejsze, powiedzmy sobie szczerze mają coraz mniej świadomych uczestników - powiedział Jacek Chwalenia z Solidarnej Polski.

- To jak było, wiedzą ci co przeżyli stan wojenny. Reszta albo nie wie, albo zna z literatury czy przekazów. I całe szczęście, że nie przyszło im tego przeżywać osobiście. Wszędzie te mundury, poczucie narastającego przerażenia, dzisiaj odwaga staniała, dzisiaj łatwiej o tym mówić - powiedział Stanisław Rakoczy z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

- Zgadzamy się, że to było przełomowe wydarzenie. Sierpień 80 czyli droga ku wolności poprzedzona wyborem Jana Pawła II na papieża. Niesamowity impuls, droga do wolności oparta na wartościach, które budowały państwo polskie przez 1000 lat. A wprowadzenie stanu wojennego to wprowadzenie stanu wojny wobec własnego narodu. Niezrozumiałe. Nie dające się niczym usprawiedliwić - mówił Aleksander Bugla z PiS.

- Jest wiele dat w historii Polski, które powinny być przez Polaków znane - stwierdził Robert Węgrzyn z Platformy Obywatelskiej. - Czym innym jest też zapamiętanie suchej daty, a czym innym wiedza o co chodziło z wprowadzeniem stanu wojennego. To kiepska edukacja budowania tożsamości historycznej. Często uczymy młodych rzeczy, które im się w przyszłości nie przydają - dodał.

Zobacz także

2024-06-02, godz. 12:48 Debata kandydatów do Parlamentu Europejskiego w Niedzielnej Loży Radiowej (02.06.2024) Już za tydzień Polacy - po raz piąty - pójdą do urn by wybrać swoich przedstawicieli w Parlamencie Europejskim. Do obsadzenia są 52 mandaty w 13 okręgach… » więcej 2024-05-26, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa (26.05) o komisjach śledczych, Funduszu Sprawiedliwości i Trybunale Stanu " Na kary trzeba poczekać, bo od karania są prokuratura i sąd, a nie politycy; politycy i partie nie będą decydowały o tym, kto idzie do więzienia" - powiedział… » więcej 2024-05-19, godz. 13:00 Bezpieczeństwo polityków po zamachu na premiera Słowacji i pakt migracyjny w Niedzielnej Loży Radiowej Mimo sprzeciwu Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Malty, Rada Unii Europejskiej przyjęła w tym tygodniu pakt migracyjny. Największe kontrowersje wzbudza w… » więcej 2024-05-12, godz. 12:25 Ucieczka sędziego Tomasza Sz. na Białoruś godzi w bezpieczeństwo państwa? Niedzielna Loża Radiowa 12.05.2024 W tym tygodniu przedstawiciele partii politycznych skupili się na dwóch tematach: aferze szpiegowskiej i rekonstukcji rządu. Ucieczka sędziego Tomasza Sz… » więcej 2024-05-05, godz. 13:21 Start w eurowyborach to ucieczka przed odpowiedzialnością karną lub polityczną? Niedzielna Loża Radiowa - 05.05.2… 40 komitetów wystartuje w bitwie o Parlament Europejski. 2 maja zakończyła się rejestracja list kandydatów. Wśród kandydatów znajdują się nazwiska osób… » więcej 2024-04-28, godz. 11:59 CBA zbyt polityczne, a obecność w UE zdecydowanie korzystna dla Polski? Niedzielna Loża Radiowa (28.04.2024) Rząd przygotował projekt likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Zgodnie z założeniami, zadania CBA ma przejąć nowa jednostka w policji - Centralne… » więcej 2024-04-14, godz. 12:11 Wyniki wyborów samorządowych i spór o przepisy w zakresie przerywania ciąży - Niedzielna Loża Radiowa (14.04.202… Tydzień temu w Polsce odbyły się wybory samorządowe. W skali kraju, patrząc na procentowe wyniki głosowania do powiatów i sejmików województw, najwyższym… » więcej 2024-03-24, godz. 13:00 Wniosek o TS dla prezesa NBP i 100 dni rządu - tematami Niedzielnej Loży Radiowej 24.03.2024 r. Czy zasadny jest wniosek o postawienie prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu? Ma się to stać na dniach, a przygotowany dokument liczyć ma… » więcej 2024-03-17, godz. 12:26 Jarosław Kaczyński zeznaje przed komisją śledczą, a Ministerstwo Finansów zapowiada koniec zerowego VAT-u na ży… Sejmowa komisja śledcza ds. pegasusa rozpoczęła pracę. W tym tygodniu zeznawał przed nią prezes PiS, wicepremier w rządzie Zjednoczonej Prawicy, Jarosław… » więcej 2024-03-10, godz. 12:02 O zachowaniu policji w czasie rolniczego protestu i sprawie posła Polski 2050 - Niedzielna Loża Radiowa 10.02.2024 W tym tygodniu w Niedzielne Loży Radiowej opolscy przedstawiciele partii politycznych omawiali następujące tematy: Po rolniczych protestach organizatorzy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »