Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj 'Niedzielnej Loży Radiowej'…
2020-10-04, 12:32 Autor: Justyna Krzyżanowska

Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 4 października 2020

Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 4 października 2020
– Polska polityka dotycząca Białorusi wpłynęła na unijną politykę – mówił w Brukseli premier Mateusz Morawiecki na zakończenie unijnego szczytu. O tzw. planie Marshalla dla Białorusi ale też innych kwestiach poruszanych na unijnym szczycie rozmawialiśmy z gośćmi Niedzielnej Loży Radiowej.
– Wydaje mi się, że Unia Europejska chce podejść bardzo spokojnie, ale z otwartością do prowadzenia dyskusji. Natomiast Łukaszenka chyba wyznaje zasadę, że jednak odpowie ostro i zareagował w sposób zaskakujący poprzez nałożenie embarga na polityków Polski i Litwy. Łukaszenka nie sięgnął po polityków Niemiec i Francji tylko tymi z bezpośredniego sąsiedztwa – mówił poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla.

– To na razie taka wojna dyplomatyczna, dla mnie jest ciekawa inicjatywa związana z Grupą Wyszehradzką, gdzie premier Mateusz Morawiecki zaproponował wyasygnowanie około 1 mld euro na pomoc dla Białorusinów – powiedział Bogdan Tomaszek, radny sejmiku z PiS.

– My zgłosiliśmy ważną uchwałę sejmową, która wkrótce będzie omawiana. To uchwala której intencją jest wezwanie rządu Republiki Federalnej Niemiec do natychmiastowego zaprzestania realizowania projektu Nord Stream 2, który też uderza w bezpieczeństwo energetyczne Białorusi jako państwa przesyłowego. Cieszę się z sukcesu premiera Morawieckiego – powiedział Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski.

– W kwestiach polityki zagranicznej, która jest ważnym elementem polskiej racji stanu tu bez względu na różnice, które nas dzielą powinniśmy działać razem i tu jest zgoda. To, co zrobił premier Morawiecki, to krok w dobrą stronę – ocenił Tomasz Kostuś, poseł Koalicji Obywatelskiej.

– Gdyby nie genetyka historyczna Polski, nie bylibyśmy dzisiaj liderem w polityce związanej z naszymi wschodnimi sąsiadami i nie potrafilibyśmy zbudować solidarności, która zjednoczy wszystkie kraje UE. Musimy budować front wartości, który dziś jest mocno atakowany. Nie da się budować solidarności bez definiowania podstawowych pojęć związanych z demokracją i wolnością – ocenił Arkadiusz Bugla z PiS.

– Wszyscy się zgadzamy, że należy popierać dążenie do demokratyzacji każdego państwa i żeby nie było takich reżimów jak Łukaszenki. Tylko my musimy popatrzeć na nieodległą historię, bo na Ukrainie zaczynało się podobnie, były rozruchy, pomoc zewnętrzna i do czego to doprowadziło? Do destabilizacji Ukrainy – ocenił Robert Tistek z Kukiz’15.

W Niedzielnej Loży Radiowej rozmawialiśmy też o kwestiach związanych z praworządnością, ale gorącą dyskusję zwłaszcza między Tomaszem Kostusiem a Januszem Kowalskim wywołał temat przywołany przez ministra Kowalskiego o zmianach personalnych w Gospodarstwie Rybackim w Niemodlinie.
Zaproszenie Joanny Matlak przyjęli:
  • Aleksander Bugla (Prawo i Sprawiedliwość),
  • Ryszard Galla (Mniejszość Niemiecka),
  • Tomasz Kostuś (Platforma Obywatelska),
  • Janusz Kowalski (Solidarna Polska),
  • Robert Tistek (Kukiz’15),
  • Bogdan Tomaszek (Prawo i Sprawiedliwość).
Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 4 października 2020 - debatę prowadzi Joanna Matlak

Zobacz także

2022-10-09, godz. 13:21 "Niedzielna Loża Radiowa" z 9 października 2022 r. - zobacz i posłuchaj! [FILM] Posłowie w ostatni piątek zajmowali się przyszłorocznym budżetem państwa. 604 mld 700 mln złotych to planowane dochody, 672 mld 700 to zakładane wydatki… » więcej 2022-10-02, godz. 14:28 "Niedzielna Loża Radiowa" z 2 października 2022 r. - zobacz i posłuchaj! [FILM] Rurociągi Nord stream uszkodzone - gaz już nie wycieka, ale według ustaleń Danii i Szwecji do zniszczenia instalacji użyto setek kilogramów trotylu. Rurociąg… » więcej 2022-09-25, godz. 12:13 "Niedzielna Loża Radiowa" z 25 września 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] W Niedzielnej Loży Radiowej opolscy politycy skomentowali decyzję Komisji Europejskiej o obcięciu funduszy dla Węgier i echa tej decyzji w Polsce. » więcej 2022-09-18, godz. 13:02 "Niedzielna Loża Radiowa" z 18 września 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] Wczoraj (17.09) otwarto kanał na Mierzei Wiślanej. Łączy Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Dzięki przekopowi Mierzei Wiślanej Polska zyskała niezależne… » więcej 2022-09-11, godz. 12:34 "Niedzielna Loża Radiowa" z 11 września 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] Goście Niedzielnej Loży Radiowej rozmawiali dziś o kwestiach związanych z przyszłymi wyborami; coraz wyraźniej docierają bowiem do opinii publicznej informacje… » więcej 2022-09-04, godz. 12:28 "Niedzielna Loża Radiowa" z 4 września 2022 r. o reparacjach wojennych – zobacz i posłuchaj! [FILM] Politycy w Niedzielnej Loży Radiowej dyskutowali o reparacjach wojennych i kwocie, jaką według raportu posła Mularczyka powinny zapłacić Polsce Niemcy. To… » więcej 2022-08-28, godz. 14:22 "Niedzielna Loża Radiowa" z 28 sierpnia 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] Gaz, jego cena, dostępność i wpływ na gospodarkę były tematem niedzielnego programu. » więcej 2022-08-21, godz. 12:27 "Niedzielna Loża Radiowa" z 21 sierpnia 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] Temat zatrucia Odry nie schodzi z pierwszych stron gazet. Pojawiają się nowe hipotezy o tym, co mogło wywołać katastrofę ekologiczną. Choć rzeka na opolskim… » więcej 2022-08-14, godz. 13:17 "Niedzielna Loża Radiowa" z 14 sierpnia 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] Inspiracją do tematu dzisiejszej audycji stało się kilka wypowiedzi polityków partii rządzącej, które wskazują na zmianę w relacjach Polski z UE. W Niedzielnej… » więcej 2022-08-07, godz. 14:15 "Niedzielna Loża Radiowa" z 7 sierpnia 2022 r. – zobacz i posłuchaj! - Przygotowaliśmy kompleksowe rozwiązanie dla odbiorców ciepła - poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Szefowa resortu dodała, że używający… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »