Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa z 27 września 2020: O zakończeniu…
2020-09-27, 14:20 Autor: Witold Żurawicki

Niedzielna Loża Radiowa z 27 września 2020: O zakończeniu negocjacji koalicyjnych w Zjednoczonej Prawicy i nowym rządzie

Niedzielna Loża Radiowa z 27 września 2020
- Koalicja strachu wciąż funkcjonuje – powiedział Piotr Wach.

Zdaniem naszego gościa jedyną płaszczyzną porozumienia tych trzech partii jest strach przed utratą stanowisk, wpływów w ministerstwach, spółkach skarbu państwa i różnego rodzaju instytucjach. No i przed utratą władzy w przyspieszonych wyborach. Przegraną i rozliczeniem za swoje rządy. Dlatego liderzy ugrupować wchodzących w skład Zjednoczonej Prawicy ostatecznie doszli do porozumienia.

- Moja optyka jest absolutnie odmienna - zastrzegł Wojciech Komarzyński.

Zwyciężyła wielka odpowiedzialność za losy Polski. Liderzy ugrupowań prawicowych zdołali zaledwie w ciągu 7 dni porozumieć się i zawrzeć umowę na rządzenie w kolejnych latach. Dla dobra naszego kraju. Chodzi o realizacje programu akceptowanego przecież przez większość Polaków. A kreślono już scenariusze, że prawica nie dogada się. To było życzeniowe myślenie opozycji.

- Niestety, wyszła z tego szarpanina – ocenił negocjacje Antoni Konopka.

Jego zdaniem nie polegały one na dyskusji merytorycznej. Nie udało się „odstrzelić” Zbigniewa Ziobry. Nawiasem mówiąc - z tego zwarcia Zbigniew Ziobro wyszedł zwycięsko. Doszło do dziwnej sytuacji, że do rządu wejdzie prezes Jarosław Kaczyński. Nie wiadomo po co. Jeśli rzeczywiście chodzi o to, by łagodzić konflikty wewnątrz rządu – to bardzo źle.

- Sytuacja jest poważna a potraktowano nas niepoważnie – podkreślił Andrzej Namysło.

Skrytykował samą formę podpisania porozumienia oraz brak informacji o jego zawartości. Rodzi się pytanie: kto wygrał w tym spięciu w prawicy? Zdaniem naszego gościa nikt nie wygrał a przegrała Polska. Prawie dwa tygodnie stracono na jałową dyskusję, z której nic nie wynika a kraj stoi przed kolejną falą zachorowań na COVID i kryzysem gospodarczym.

- Przysłuchuje się tym wypowiedziom panów z opozycji i zastanawiam się, co dalej będziecie kontestować? – spytał Sławomir Batko.

Nieważne przecież kto z kim usiadł i po której stronie, kto komu podał rękę. To są sprawy drugorzędne. Chodzi o negocjacje trzech różnych partii, więc naturalną sprawą jest, że muszą się one porozumieć. I takie negocjacje prowadziła też opozycja, gdy rządziła. Nasz rozmówca rozumie zawód opozycji, że prawica jednak się dogadała, że nie będzie wyborów.

- Panie radny: opozycja nie analizuje, ale stwierdza fakty – odpowiedział Tomasz Kostuś.

Opozycja już wcześniej przewidywała, że przedterminowych wyborów jednak nie będzie. Prawica jest spojona interesami - nie tylko politycznymi, ale też kadrowymi. Zjednoczona Prawica więc obawia się utraty stanowisk i odpowiedzialności za dotychczasowe rządy. Poza tym spektakl z dogadywaniem się to odwracanie uwagi od wyzwań stojących przed Polską.

- Bardzo się cieszę, że moi przedmówcy w takim tonie się wypowiadają, bo jeszcze kilka dni temu chcieli mówić tylko o kryzysie – odniósł się Paweł Nakonieczny.

Ma wrażenie, że opozycja zaczęła grać na instrumentach, które nastroił prezes Jarosław Kaczyński. Przez dwa tygodnie zajmowała się krytyką, ale nie przedstawiła żadnej agendy alternatywnej dla Polaków. To zwycięstwo taktyki Jarosława Kaczyńskiego, który przy okazji po prostu policzył swoje szable. A polska gospodarka jak na razie świetnie znosi pandemię, lepiej od innych krajów europejskich.

- Ten stan, który mamy w polskiej polityce określiłbym: wielka burza, ale mały deszcz - ocenił Ryszard Galla.

Wielką burzę zapowiadał Joachim Brudziński czy Jacek Suski twierdząc, że koalicji już nie ma. Ostatecznie zwyciężyła arytmetyka. Trzeba było zrobić wszystko, by nie stracić władzy. Ciekawsze będzie to, co nastąpi teraz, gdy do rządu wejdzie Jarosław Kaczyński. Ale nadal będzie prowadzona gra między premierem a Zbigniewem Ziobrą.
Gośćmi Witolda Żurawickiego byli:

Piotr Wach (Nowoczesna)
Antoni Konopka (Polskie Stronnictwo Ludowe)
Tomasz Kostuś (Platforma Obywatelska)
Andrzej Namysło (Lewica)
Ryszard Galla (Mniejszość Niemiecka)
Sławomir Batko (Solidarna Polska)
Paweł Nakonieczny (Prawo i Sprawiedliwość)
Wojciech Komarzyński (Prawo i Sprawiedliwość)

Zobacz także

2021-11-11, godz. 12:01 Świąteczna Loża Radiowa" - zobacz i posłuchaj audycji z 11 listopada 2021 r. - 11 listopada to nie jest data umowna odzyskania niepodległości, ale nie dlatego, że wydarzyło się wtedy coś, co moglibyśmy uznać, za akt powstania odrodzenia… » więcej 2021-11-07, godz. 12:11 "Niedzielna Loża Radiowa" (07.11.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM] W Niedzielnej Loży Radiowej politycy rozmawiali dziś o sędziach pokoju oraz o sytuacji gospodarczej z związanej z coraz większą inflacją. Gośćmi programu… » więcej 2021-11-01, godz. 12:17 Prof. Mirosław Lenart i prof. Henryk Machoń o nieco innym podejściu do tematyki przemijania, śmierci i naszych doświadczeniach… Z okazji Wszystkich Świętych w audycji "Świąteczna Loża Radiowa" nieco inne podejście do tematyki przemijania, śmierci i w ogóle naszych doświadczeń… » więcej 2021-10-31, godz. 12:34 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 31 października 2021 r. W ubiegłym tygodniu doszło do zawarcia umowy politycznej z Partią Republikańską i ze stowarzyszeniem odnowa Marcina Ociepy. Dodatkowo z rządem pod względem… » więcej 2021-10-24, godz. 12:55 "Niedzielna Loża Radiowa" (24.10.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM] Debata o "kryzysie praworządności w Polsce i prymacie unijnego prawa", która odbyła się we wtorek w Parlamencie Europejskim trwała ponad 4 godziny. Szefowa… » więcej 2021-10-17, godz. 14:33 "Niedzielna Loża Radiowa" (17.10.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM] Rozmawialiśmy o ostatnim posiedzeniu sejmu, na którym uchwalono specustawę w sprawie budowy muru na granicy z Białorusią. Ma to być solidna i wysoka zapora… » więcej 2021-10-10, godz. 13:50 "Niedzielna Loża Radiowa" (10.10.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] W czwartek Trybunał Konstytucyjny, po rozpoznaniu wniosku prezesa Rady Ministrów, uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej… » więcej 2021-10-03, godz. 12:41 "Niedzielna Loża Radiowa" (03.10.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] W czwartek Sejm przychylił się do wniosku prezydenta Andrzej Dudy i o 60 dni przedłużył stan wyjątkowy, od miesiąca obowiązujący przy granicy z Białorusią… » więcej 2021-09-26, godz. 13:19 "Niedzielna Loża Radiowa" (26.09.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Z gośćmi Niedzielnej Loży Radiowej rozmawialiśmy o sprawie kopalni i elektrowni Turów. Przypomnijmy, na początku tygodnia TSUE nałożył na Polskę karę… » więcej 2021-09-19, godz. 13:59 "Niedzielna Loża Radiowa" (19.09.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM] Czy Polska zmierza do wyjścia z Unii Europejskiej i czy ordynacja wyborcza powinna być zmieniona? O tym dyskutowali w Niedzielnej Loży Radiowej przedstawiciele… » więcej
1314151617
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »