Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa z 6 września 2020 - zobacz…
2020-09-06, 14:32 Autor: Witold Żurawicki

Niedzielna Loża Radiowa z 6 września 2020 - zobacz i posłuchaj [FILM]

Niedzielna Loża Radiowa z 6 września 2020
Kiedy i jaka rekonstrukcja rządu? Jak głęboka reorganizacja administracji i zwolnienia w niej? Między innymi o to w Niedzielnej Loży Radiowej zapytaliśmy przedstawicieli parlamentarnych ugrupowań politycznych. Naszymi gośćmi byli:
Violetta Porowska z Prawa i Sprawiedliwości
Mateusz Sałek z Solidarnej Polski
Piotr Wach z Nowoczesnej
Grzegorz Krukowski z Prawa i Sprawiedliwości
Jan Pankala z Mniejszości Niemieckiej
Ryszard Wilczyński z Platformy Obywatelskiej
- O rekonstrukcji rządu tak naprawdę jeszcze wiemy niewiele - stwierdził Mateusz Sałek.

Jego zdaniem wiadomo jedynie, że zmniejszy się ilość ministerstw z 20 do 12 – czego oczekuje społeczeństwo. Trwają rozmowy koalicyjne w Zjednoczonej Prawicy. One wyjaśnią kto z koalicjantów straci jakieś ministerstwo. Inna kwestia to potencjalny powrót do rządu prezesa Porozumienia Jarosława Gowina. Nasz gość stwierdził, że najprawdopodobniej do tego dojdzie, czego zresztą sobie życzy.

- Widać jak na dłoni, że trudno mówić o rekonstrukcji znanej z poprzednich lat czy rządów. To chaos - zarzucił Piotr Wach.

Powiedział, że to nie rekonstrukcja, ale auto rekonstrukcja, gdyż w dwóch ministerstwach ich szefowie złożyli dymisje – w resorcie spraw zagranicznych i resorcie zdrowia. Zdziwił się, że w obliczu drugiej fali zachorowań na COVID-19, szefostwo resortu zdrowia zrezygnowało ze swoich funkcji. Opinia publiczna zmianami jest zaskakiwana.

- Ten gabinet ma 112 członków – podkreślił Ryszard Wilczyński. – To jeden z największych rządów w historii, liczniejszy był tylko gabinet Beaty Szydło.

Zarzucił, że niektórzy z wiceministrów nie mają co robić – wskazał na jednego z nich, który teraz zajmuje się kontrolą poselską w opolskim urzędzie marszałkowskim. Zdaniem naszego gościa nowa konstrukcja służyć ma jedynie nowemu ułożeniu się koalicjantów ze Zjednoczonej Prawicy w dostępie do stanowisk i spółek skarbu państwa.

- Rekonstrukcja już rozpoczęła się przez dymisje - podkreślił Jan Pankala. – Może nie przez resort spraw zagranicznych, ale resort zdrowia.

Nasz gość dodał, że zmniejszenie ilości resortów jest wskazane. Jednak odbija się to na tarciach w Zjednoczonej Prawicy. Te tarcia przeniosły się niżej, między innymi do naszego regionu, gdzie prowadzone są kontrole poselskie, atakowane są też wydarzenia kulturalne organizowane przez Mniejszość Niemiecką.

- Mam porównanie do młodzieżowej loży radiowej i muszę powiedzieć, że poziom jadu i zawiści panów z opozycji przekracza wszelkie granice - zastrzegł Grzegorz Krukowski.

Dodał, że niezależnie od tych wszystkich zarzutów i opinii opozycji – racja stanu zeszła w nich na margines – im mniej ministerstw, tym lepiej. Dlatego władze Zjednoczonej Prawicy dążą do optymalizacji pracy, ograniczenia kosztów. Chodzi o uprawnienie funkcjonowania rządu – temu ma służyć rekonstrukcja.

- Ja panom z opozycji zalecam, by wzięli głęboki oddech – powiedziała Violetta Porowska. – Przejrzenie najnowszych relacji medialnych, byście byli na bieżąco.

Podkreśliła, że opozycja patrzy na rekonstrukcję przez pryzmat swoich, nie najlepszych doświadczeń. To nie pierwsza rekonstrukcja za rządów ZP. Przecież po realizacji programów społecznych, zrekonstruowano rząd Beaty Szydło, gdy premierem został Mateusz Morawiecki, gdyż trzeba było bardziej pochylić się nad gospodarką. Dzisiaj przyszedł czas na nowe wyzwania – stąd rekonstrukcja.

Zobacz także

2020-12-27, godz. 12:29 "Niedzielna Loża Radiowa" (27.12.2020) Rok 2020 w polityce – jaki był okiem naszych opolskich polityków? Jakie wydarzenia były najważniejsze? Czy wpłyną na przyszły rok? » więcej 2020-12-26, godz. 12:30 Dr Marek Kawa gościem Świątecznej Loży Radiowej (26.12.2020) Kupują na potęgę, jedzą indyka, a Wigilię spędzają w restauracji – w "Świątecznej Loży Radiowej" rozmawiamy o tym, jak Amerykanie spędzają Święta… » więcej 2020-12-22, godz. 09:51 Świąteczna Loża Radiowa - Ks. dr Arnold Drechsler przypomina historię Caritasu W Świątecznej Loży Radiowej przypomnimy historię Caritasu… Jak to się zaczęło? Na czym polegały pierwsze działania pomocowe i jak tworzyły się struktury… » więcej 2020-12-20, godz. 13:17 "Niedzielna Loża Radiowa" (20.12.2020) - zobacz i posłuchaj Tylko 17% Polaków zamierza zaszczepić się na COVID-19 tak szybko, jak to będzie możliwe, co czwarty ankietowany chce to zrobić po jakimś czasie. 38% Polaków… » więcej 2020-12-13, godz. 13:44 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o szczycie unijnym w Brukseli (13.12.2020) W ramach budżetu i funduszu odbudowy do 2027 Polska może liczyć na 770 mld złotych. Częścią porozumienia jest też rozporządzenie praworządnościowe… » więcej 2020-12-06, godz. 17:33 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 6 grudnia 2020 W najbliższych dniach ogłosimy nowy termin zgłaszania kandydatur na RPO, tym razem my też złożymy taką propozycję - zapowiedział wicemarszałek Sejmu… » więcej 2020-11-29, godz. 14:14 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 29 listopada 2020 O uchwałach Sejmu i Senatu, w sprawie negocjacji rządu z Komisją Europejską w sprawie kolejnego budżetu i środków na plan gospodarczej odbudowy po pandemii… » więcej 2020-11-22, godz. 15:55 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z dnia 22 listopada 2020 roku! [FILM] Jak ocenić decyzję i co dalej - w "Niedzielnej Loży Radiowej" z naszymi gośćmi rozmawialiśmy o polskim wecie ws. budżetu unijnego i jego konsekwencjach. » więcej 2020-11-15, godz. 13:18 "Niedzielna Loża Radiowa" (15.11.2020) - zobacz i posłuchaj! Tematem Niedzielnej Loży Radiowej był Marsz Niepodległości i jego konsekwencje polityczne i społeczne. Zaproszenie na debatę przyjęli: Ryszard Wilczyński… » więcej 2020-11-11, godz. 12:00 "Świąteczna Loża Radiowa" z 11 listopada 2020! „Niepodległość nie jest dana Polakom raz na zawsze” zwykł mawiać Józef Piłsudski. W świątecznej odsłonie Loży Radiowej zastanowimy się więc czym… » więcej
1718192021
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »