Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa z 26 stycznia 2020 - zobacz…
2020-01-26, 13:19 Autor: Ewa Skrabacz

Niedzielna Loża Radiowa z 26 stycznia 2020 - zobacz i posłuchaj! [FILM]

"Niedzielna Loża Radiowa" (26.01.2020)
Opolskich parlamentarzystów zapytaliśmy o skutki czwartkowej (23.01) uchwały Sądu Najwyższego, który zdecydował, że sędziowie wybrani przez nową Krajową Radę Sądownictwa nie są uprawnieni do orzekania.
Ryszard Wilczyński (Platforma Obywatelska): Znaleźliśmy się w takim punkcie, w którym władza wykonawcza mówi, że nie będzie szanować wyroków Sądu Najwyższego. To jest właściwie zapowiedź wprowadzenia jakiegoś stanu wyjątkowego, który będzie już zupełnym chaosem. Zamiast reformować sądownictwo, mamy próbę – poprzez ustawę kagańcową – wzięcia sądów pod but. Po prostu. Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której Europa, TSUE będzie mogła zaakceptować taki stan rzeczy. Tym PiS wyprowadził Polskę z Unii Europejskiej w sensie prawnym.

Ryszard Galla (Mniejszość Niemiecka): Jeśli my dzisiaj nie podejdziemy do tematu bardzo profesjonalnie, to rzeczywiście będziemy się rozbijali o rafy unijne. Nie chciałbym tego doczekać, że my wyjdziemy z Unii Europejskiej, albo nas zawieszą. Państwo musi się oprzeć na sądach niezawisłych, które dobrze osądzają i na Sejmie i Senacie, które będą tworzyć dobre prawo. Jeśli każdy pilnowałby swojego zadania, które ma do zrealizowania zgodnie z Konstytucją, nie kłócilibyśmy się.

Witold Zembaczyński (Nowoczesna): Prezydent powinien zobowiązać się do zawetowania ustawy kagańcowej. Sejm powinien rozpocząć pracę nad przygotowaną i zgłoszoną drogą senacką ustawą naprawiającą Krajową Radę Sądownictwa, wyłączającą ją spod wpływów polityków. Unia Europejska powinna wymierzać personalne sankcje pod adresem konkretnych polityków np. z Ministerstwa Sprawiedliwości. Sędziowie w Trybunale Konstytucyjnym, tacy jak Piotrowicz czy Pawłowicz, sami powinni sami zrezygnować z zasiadania w nim.

Jerzy Czerwiński (Prawo i Sprawiedliwość): Pytanie jest takie, czy Sąd Najwyższy może wszystko? Otóż nie, nie może. Musi pracować w granicach kompetencji. Jeśli przejmuje kompetencje innych organów, to mamy spór kompetencyjny. Trybunał Konstytucyjny w przypadku takiej sytuacji wypowiada się co do stanu faktycznego. Taki wniosek o rozstrzygnięcie złożyła marszałek Witek i Trybunał Konstytucyjny zawiesił postępowanie Sądu Najwyższego, który tego nie przestrzega. Teraz przede wszystkim czekamy na pisemne uzasadnienie uchwały Sądu Najwyższego.

Goście programu skomentowali również przebieg Światowego Forum Holokaustu w Jerozolimie.

Zobacz także

2023-12-10, godz. 11:22 Niedzielna Loża Radiowa o komisjach śledczych, wyborach kopertowych i składzie nowego rządu Tuska Sejm jednogłośnie zdecydował o powołaniu komisji śledczej mającej zbadać okoliczności wyborów korespondencyjnych. Kolejną decyzją podjęta w tym tygodniu… » więcej 2023-12-03, godz. 12:59 Niedzielna Loża Radiowa o "Aferze wiatrakowej", zmianach komisji mającej badać rosyjskie wpływy i współpracy z nowym… Miało być dobrze, a wyszło tak sobie - przynajmniej wizerunkowo. Nowy sejm nie zakończył jeszcze formalnie pierwszego posiedzenia, a już doczekał się czegoś… » więcej 2023-11-26, godz. 13:30 Niedzielna Loża Radiowa o komisjach śledczych i wymiarze sprawiedliwości We wtorek (28.11) w parlamencie rozpoczną się prace nad powołaniem trzech komisji śledczych. Zajmą się one tak zwaną aferą wizową, kwestią wyborów korespondencyjnych… » więcej 2023-11-19, godz. 13:15 Niedzielna Loża Radiowa - o pierwszym posiedzeniu sejmu i emocjach na sali plenarnej Pierwsze posiedzenie sejmu i związane z nim emocje były głównymi tematami dzisiejszej (19.11.2023) Niedzielnej Loży Radiowej w Radiu Opole. W trakcie debaty… » więcej 2023-11-12, godz. 12:37 Niedzielna Loża Radiowa w przeddzień posiedzenia nowego Sejmu Jesteśmy w przededniu otwierającego posiedzenia nowego Sejmu. Jaka to będzie kadencja? Co z misją Mateusza Morawieckiego? Jak ułoży się kohabitacja z prezydentem?… » więcej 2023-11-05, godz. 13:20 Niedzielna Loża Radiowa o ciągłości władzy po wyborach Tym razem rozmawialiśmy o ciągłości władzy po wyborach - czy nowy rząd powinien realizować projekty i inwestycje rozpoczęte przez poprzedników, takie… » więcej 2023-10-29, godz. 14:01 Niedzielna Loża Radiowa o spotkaniach u prezydenta i zmianach traktatów UE Pierwszym tematem, na który dyskutowali uczestnicy Niedzielnej Loży Radiowej (29.10)było powstawanie nowego rządu. – Mamy dwie grupy polityczne, które… » więcej 2023-10-22, godz. 12:38 Niedzielna Loża Radiowa o szansach na budowę rządu "kolorowej koalicji" oraz prawdopodobnego powrotu do koabitacji najwyższych… Znamy już wynik wyborów parlamentarnych, jednak wciąż nie wiemy, kiedy i w jakim kształcie zostanie powołany nowy rząd. Choć arytmetyka nie daje PiS-owi… » więcej 2023-10-01, godz. 12:16 Niedzielna Loża Radiowa o cenach paliw, przedwyborczej mobilizacji i przywróceniu czasowych kontroli na granicy z Ni… Mimo, iż ropa osiąga obecnie najwyższe ceny w tym roku, dolar umacnia się względem złotówki, a do tego przestał obowiązywać niższy VAT na paliwa, 2… » więcej 2023-09-24, godz. 14:00 Niedzielna Loża Radiowa o Ukrainie i agresji w życiu politycznym Sprawa kryzysu w relacjach polsko-ukraińskich była głównym tematem niedzielnej dyskusji opolskich polityków, którzy zastanawiali się m.in. co go spowodowało… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »