Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa z 26 stycznia 2020 - zobacz…
2020-01-26, 13:19 Autor: Ewa Skrabacz

Niedzielna Loża Radiowa z 26 stycznia 2020 - zobacz i posłuchaj! [FILM]

"Niedzielna Loża Radiowa" (26.01.2020)
Opolskich parlamentarzystów zapytaliśmy o skutki czwartkowej (23.01) uchwały Sądu Najwyższego, który zdecydował, że sędziowie wybrani przez nową Krajową Radę Sądownictwa nie są uprawnieni do orzekania.
Ryszard Wilczyński (Platforma Obywatelska): Znaleźliśmy się w takim punkcie, w którym władza wykonawcza mówi, że nie będzie szanować wyroków Sądu Najwyższego. To jest właściwie zapowiedź wprowadzenia jakiegoś stanu wyjątkowego, który będzie już zupełnym chaosem. Zamiast reformować sądownictwo, mamy próbę – poprzez ustawę kagańcową – wzięcia sądów pod but. Po prostu. Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której Europa, TSUE będzie mogła zaakceptować taki stan rzeczy. Tym PiS wyprowadził Polskę z Unii Europejskiej w sensie prawnym.

Ryszard Galla (Mniejszość Niemiecka): Jeśli my dzisiaj nie podejdziemy do tematu bardzo profesjonalnie, to rzeczywiście będziemy się rozbijali o rafy unijne. Nie chciałbym tego doczekać, że my wyjdziemy z Unii Europejskiej, albo nas zawieszą. Państwo musi się oprzeć na sądach niezawisłych, które dobrze osądzają i na Sejmie i Senacie, które będą tworzyć dobre prawo. Jeśli każdy pilnowałby swojego zadania, które ma do zrealizowania zgodnie z Konstytucją, nie kłócilibyśmy się.

Witold Zembaczyński (Nowoczesna): Prezydent powinien zobowiązać się do zawetowania ustawy kagańcowej. Sejm powinien rozpocząć pracę nad przygotowaną i zgłoszoną drogą senacką ustawą naprawiającą Krajową Radę Sądownictwa, wyłączającą ją spod wpływów polityków. Unia Europejska powinna wymierzać personalne sankcje pod adresem konkretnych polityków np. z Ministerstwa Sprawiedliwości. Sędziowie w Trybunale Konstytucyjnym, tacy jak Piotrowicz czy Pawłowicz, sami powinni sami zrezygnować z zasiadania w nim.

Jerzy Czerwiński (Prawo i Sprawiedliwość): Pytanie jest takie, czy Sąd Najwyższy może wszystko? Otóż nie, nie może. Musi pracować w granicach kompetencji. Jeśli przejmuje kompetencje innych organów, to mamy spór kompetencyjny. Trybunał Konstytucyjny w przypadku takiej sytuacji wypowiada się co do stanu faktycznego. Taki wniosek o rozstrzygnięcie złożyła marszałek Witek i Trybunał Konstytucyjny zawiesił postępowanie Sądu Najwyższego, który tego nie przestrzega. Teraz przede wszystkim czekamy na pisemne uzasadnienie uchwały Sądu Najwyższego.

Goście programu skomentowali również przebieg Światowego Forum Holokaustu w Jerozolimie.

Zobacz także

2024-03-17, godz. 12:26 Jarosław Kaczyński zeznaje przed komisją śledczą, a Ministerstwo Finansów zapowiada koniec zerowego VAT-u na ży… Sejmowa komisja śledcza ds. pegasusa rozpoczęła pracę. W tym tygodniu zeznawał przed nią prezes PiS, wicepremier w rządzie Zjednoczonej Prawicy, Jarosław… » więcej 2024-03-10, godz. 12:02 O zachowaniu policji w czasie rolniczego protestu i sprawie posła Polski 2050 - Niedzielna Loża Radiowa 10.02.2024 W tym tygodniu w Niedzielne Loży Radiowej opolscy przedstawiciele partii politycznych omawiali następujące tematy: Po rolniczych protestach organizatorzy… » więcej 2024-03-03, godz. 12:35 O szansach na sprawne wykorzystanie pieniędzy z KPO i rozmowach rolników z premierem - Niedzielna Loża Radiowa (03… Do Polski szerokim strumieniem popłyną pieniądze z Unii Europejskiej, w tym 60 mld EUR w ramach KPO. Nasz kraj ma jednak znacznie mniej czasu na wydanie pieniędzy… » więcej 2024-02-25, godz. 12:04 Niedzielna Loża Radiowa (25.02) o tym, jak inwazja Rosji na Ukrainę zmieniła Europę i Polskę oraz o pigułce "dzień… Mija druga rocznica ataku Rosji na Ukrainę. Według informacji podawanych przez Polski Fundusz Rozwoju na koniec 2022 roku w Polsce przebywało ok. 2,3 mln Ukraińców… » więcej 2024-02-18, godz. 12:04 Niedzielna Loża Radiowa: reparacje czy zadośćuczynienie? Czas na nowe otwarcie w relacjach z Niemcami? "Sprawa reparacji jest zamknięta. Próbujemy uzyskać formę zadośćuczynienia, która by nas przekonała, że Niemcy na poważnie żałują tego, co robili… » więcej 2024-02-11, godz. 12:08 O proteście rolników i przyszłości wielkich inwestycji rozmawialiśmy w Niedzielnej Loży Radiowej (11.02.2024) Rolnicy ponownie wyjechali na drogi. Kolejna fala ich protestu rozpoczęła się w piątek, ale w niektórych miejscach traktory można było zobaczyć także… » więcej 2024-02-04, godz. 12:41 O obsadzaniu stanowisk w spółkach skarbu państwa i emocjach przed wyborami samorządowymi - Niedzielna Loża Radiowa… Daniel Obajtek został odwołany z funkcji prezesa Orlenu. W czwartek zdecydowała o tym rada nadzorcza spółki. Media już od dłuższego czasu prześcigają… » więcej 2024-01-28, godz. 13:17 Protesty organizacji rolniczych, pigułka dzień po oraz okrągły stół w wymiarze sprawiedliwości tematami w Niedzielnej… W Niedzielnej Loży Radiowej poruszyliśmy następujące wątki: Rolnicze organizacje protestowały w minionym tygodniu przeciwko Zielonemu Ładowi i wwozowi produktów… » więcej 2024-01-21, godz. 12:42 O budżecie państwa i kolejnych komisjach śledczych w Niedzielnej Loży Radiowej 21.01.2024 Serial pod tytułem "sejmowa komisja śledcza" trwa w najlepsze. Jedna z nich próbuje ustalić szczegóły organizacji wyborów kopertowych. Z zeznaniami przed… » więcej 2024-01-14, godz. 09:33 Niedzielna Loża Radiowa (14.01) o sprawie Wąsika i Kamińskiego W Niedzielnej Loży Radiowej aktualne tematy komentowali opolscy politycy. Odnieśli się do sprawy okoliczności zatrzymania i osadzenia w więzieniu Mariusza… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »