Poseł z Opolszczyzny Janusz Kowalski uważa, że Marszałek województwa opolskiego z PO chce, aby środki z Funduszy Europejskich były przyznawane tylko tym gminom, które prowadzą politykę ideologii LGBT.
Poseł Janusz Kowalski w ramach konsultacji projektu Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027.
zgłosił uwagi, które dotyczyły usunięcia zapisów dot. dyskryminacji samorządów przyjmujących uchwały w obronie rodziny i tradycyjnych wartości, udziału działaczy LGBTIQ+ w Komitecie Monitorującym, wspierania inicjatyw mających na celu zwalczanie przestępstw, mowy nienawiści, przemocy i szkodliwych praktyk, w tym wobec osób LGBTIQ+.
- Opolszczyzna jest regionem tolerancyjnym, wielokulturowym, ludzie żyją tutaj w zgodzie. Po to te zapisy, że jeżeli jakiejś gminie rządzonej przez polityków PiS, przyjdzie do głowy próba ograniczania praw osób LGBT, nie będzie otrzymywała środków unijnych, nie jest to nasz wymysł. Dotyczy to samorządu gminy, przedsiębiorcy nie mogą być karani za to, że mają niemądrych włodarzy - mówił wicemarszałek Kubalańca. - To wpisywanie się w wytyczne Komisji Europejskiej i obrona słabszych.
Zbigniew Kubalańca odniósł się także do zarzutu, że w Komitecie Monitorującym wydawanie środków unijnych mają zasiadać osoby ze środowisk LGBT.
- Nie mają, tylko mogą. Jeśli jakaś organizacja, stowarzyszenie, która zajmuje się ochroną praw osób LGBT się zgłosi, jak najbardziej może zasiadać w komitecie. Jeśli z drugiej strony będzie organizacja zajmująca się dobrem rodziny, wartości konserwatywnych, nawet pan poseł Kowalski, też będzie mógł w tym komitecie zasiadać - tłumaczył wicemarszałek województwa opolskiego.
W internetowej części rozmowy mówiliśmy o planach urzędu marszałkowskiego na modernizację Muzeum Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny. W przyszłym roku ma być gotowa koncepcja przebudowy, w tym być może wyburzenia większości budynków. Zostanie tylko Dom Polski wpisany do rejestru zabytków.
- Wystawa sama się nadaje do muzeum, odbiega od wszelkich standardów, co odzwierciedlało się w liczbie odwiedzających. Modernizację rozpoczniemy już w 2022 roku, a cała inwestycja potrwa około 3 lata.