Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach…
2021-11-29, 11:30 Autor: Joanna Matlak

Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu migracyjnego i pracach senatu

Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu migracyjnego i pracach senatu
- Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w senacie w sprawie ochrony granic. Znowelizowana ustawa, która wyszła z sejmu umożliwi m.in. wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej. Jedna z poprawek wprowadzona większością głosów senatorów przewiduje z kolei, że z zakazu byliby wyjęci dziennikarze. Ustawa wróci do sejmu, prawdopodobnie we wtorek znów zajmą się nią posłowie.
- Poprawki oceniam negatywnie i wyraziłem to w oświadczeniu. Mam nadzieję, że sejm je odrzuci - mówił nasz gość i wyjaśnił, że poprawka dotycząca obecności dziennikarzy "ośmiela różnych pseudodziennikarzy".

- Ci pseudodziennikarze nie relacjonują tego co się dzieje na granicy, oni tworzą rzeczywistość - mówił senator Czerwiński i stwierdził, że nie ma to nic wspólnego z interesem państwa polskiego.

- Wystarczy przecież podłożyć obraz, który jest ogólnie dostępny, udostępniają go poszczególne służby w tym Straż Graniczna - mówił senator. Zdaniem gościa Radia Opole "pseudodziennikarze" kreują rzeczywistość.

- Podawałem przykład, gdy próbowano zanęcić dzieci, które przebywały w jednym ośrodku Straży Granicznej rzucając im cukierki, żeby się zbliżyły, aby były lepsze ujęcia zdjęciowe. To jest niedopuszczalne, to jest odczłowieczanie ludzi, w tym przypadku dzieci uchodźców - mówił senator PiS. - Mam nadzieję, że wrócimy do zapisów, w której komendant straży może zezwolić danej redakcji na wstęp do strefy - dodał.

- Jest jeszcze jedna ważna poprawka, otóż zawężono obszar ochrony ze strefy nadgranicznej z 15 do 2-3 kilometrów. Mało tego; w tej chwili chronione są nadgraniczne obszary dwóch województw: podlaskiego i lubelskiego, a pamiętajmy, że takie rzeczy mogą się powtórzyć nie tylko na granicy wschodniej, ale np. w województwie podkarpackim. Ustawa, która wyszła z sejmu daje ochronę na całym terytorium RP, broni strefy granicznej. A w poprawkach jest ochrona cząstkowa, a w dodatku tymczasowa, bo czas obowiązywania jest do 3 miesięcy - dodał nasz gość.

Zobacz także

2021-10-28, godz. 09:57 Zuzanna Donath-Kasiura o trudnej sytuacji finansowej opolskich szpitali w wyniku pandemii i zwrotach pieniędzy do NFZ… - Odpowiedzi jeszcze nie ma, bo dopiero wczoraj zostały wystosowane pisma do premiera, ministra zdrowia, naszego wojewody, do wszystkich opolskich parlamentarzystów… » więcej 2021-10-27, godz. 17:05 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o jutrzejszych (28.10) obradach radnych Pan prof. Słodczyk, to bardzo znana postać nauki rozpoznawana nie tylko w Opolu ale i w kraju i na arenie międzynarodowej. To także organizator konferencji… » więcej 2021-10-27, godz. 12:18 Jacek Fior, radny Namysłowa z Koalicji Samorządowej o konflikcie radnych z burmistrzem - Trudno nam się podchodzi do tych sesji. Od lipca nic się nie zmieniło, burmistrz przy pomocy przewodniczących zwołuje sesje tylko w trybie nadzwyczajnym… » więcej 2021-10-27, godz. 08:59 Aleksander Iszczuk, naczelnik wydziału oświaty w Opolu o stanie oświaty w czasie pandemii - Pierwszy lockdown, to szok i organizacyjny i sprzętowy po stronie szkoły i rodziców. Było to na zasadzie, niech każdy sobie radzi jak potrafi - powiedział… » więcej 2021-10-26, godz. 17:00 Spięcie - Magazyn Międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia o sytuacji wyborczej w Czechach, Francji i na… W polityce międzynarodowej ostatnio dzieje się naprawdę dużo, a co ciekawe wiele z tych wydarzeń, które mają (lub będą miały miejsce w nieodległej przyszłości)… » więcej 2021-10-26, godz. 13:24 Co tam Panie w polityce? Prowadzą Joanna Matlak i Piotr Gociek To obfita w wydarzenia polityczne końcówka października. W ubiegłym tygodniu odbyła się debata i dyskusja wokół praworządności w Polsce, europosłowie… » więcej 2021-10-26, godz. 09:35 Violetta Porowska o 107 inwestycjach, które będą realizowane na terenie Opolszczyzny w ramach pierwszej edycji Polskiego… - Na stole jest pół miliarda złotych dla całej Opolszczyzny. Można powiedzieć, że prawie wszystkie samorządy dostały dofinansowanie, czyli bezzwrotne… » więcej 2021-10-25, godz. 16:57 Mieczysław Wojtaszek o radzie ds. polityki senioralnej i programach dla seniorów, które mogą realizować samorządy - Przy wojewodzie powołano dziś 14 osób ds. polityki senioralnej - powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej Mieczysław Wojtaszek, dyrektor wydziału polityki… » więcej 2021-10-25, godz. 15:17 Lidia Ułanowska o deinstytucjonalizacji usług dla seniorów - Jak najwięcej usług dla seniorów powinno być w środowisku. To czas deinstytucjonalizacji usług – powiedziała w Popołudniowej Loży Lidia Ułanowska… » więcej 2021-10-25, godz. 16:42 Sławomir Kłosowski o 0,5 mld złotych na inwestycje dla opolskich samorządów z Polskiego Ładu - Nie byłoby tych pieniędzy gdyby nie to, że wnioski przygotowane przez samorządowców były na naprawdę wysokim poziomie – powiedział w Popołudniowej… » więcej
1213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »