Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o 4 fali pandemii…
2021-11-04, 09:38 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o 4 fali pandemii w regionie i apelu do personelu medycznego

Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o 4 fali pandemii w regionie i apelu do personelu medycznego
- Są pierwsze efekty. Lekarze zgłaszają się do pracy w szpitalu tymczasowym w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu - powiedział w Porannej Loży Radiowej wojewoda opolski Sławomir Kłosowski.

- Dziękuję bardzo serdecznie Radiu Opole, które włączyło się w prośbę do środowiska medycznego, publikowało mój apel na antenie i komunikatorach elektronicznych - dodał.

- Bardzo serdecznie dziękuję tym osobom, które już się zgłosiły. Mam nadzieję, że już za chwilę będziemy mogli zakomunikować województwu opolskiemu, że za chwilę uruchamiamy szpital tymczasowy w pełni.
Wojewoda opolski dodał, że cały czas utrzymywany jest bezpieczny bufor miejsc respiratorowych i łóżkowch.

- Będziemy analizować skokowy wzrost zachorowań w ostatnich dniach października, z piątku na sobotę, po którym nastąpiło przedziwne wyciszenie - zaznaczył Sławomir Kłosowski.

Dodał on, że województwo otwiera kolejne miejsca dla pacjentów z covid. Jutro (5.11) będziemy mieli 254 miejsca. W pierwszej kolejności łóżka będą uruchamiane w szpitalu tymczasowym. Jeśli uda się uruchomić go w pełni, to szpital MSWiA w Opolu uruchomi miejsca dla pacjentów z covid 9. listopada. Jeśli szpital tymczasowy nie będzie w pełni uruchomiony to szpital MSWiA będzie mógł przyjmować pacjentów z koronawirusem od jutra (5.11).

W przyszłym tygodniu prace wznowi zespół analityków ds modelowania matematycznego rozwoju pandemii, który modeluje poszczególne powiaty.

- W porównaniu do trzeciej fali mamy znacznie mniej przypadków wymagających leczenia respiratorem, przebieg choroby jest więc znacznie lżejszy. To efekt szczepień. Około 80% pacjentów covidowch to osoby niezaszczepione. Liczba osób przebywająca pod respiratorami niezaszczepionych jest miażdżąco większa w stosunku do zaszczepionych. Przebieg choroby, pacjenta zaszczepionego, nawet jeśli wymaga leczenia respiratorem jest w miarę stabilny. Osoby niezaszczepione pod respiratorem są trudne do opanowania, bardzo niestabilne.

W przyszłym tygodniu wznowi także pracę zespół doradców wojewody ds. antycovidowych.

W internetowej części rozmowy wojewoda Kłosowski powiedział, że kolejność uruchamiania łóżek covidowych w szpitalach covidowych jest odwrotna do tego jak były szpitale przywracane do normalnego funkcjonowania po 3 fali. Wyjątkiem jest szpital MSWiA w Opolu, ponieważ w mieście i powiecie opolskim jest duża liczba zachorowań.

- Po co wozić pacjentów do innego powiatu, skoro można się nimi zaopiekować na miejscu, czyli w Opolu. Dziękuję także panu dyrektorowi Kończyle ze szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. Wiemy o ogromnych zasługach kadry tego szpitala. Mają ogromne, bezcenne doświadczenie w skali kraju a na pewno województwa - powiedział wojewoda opolski.

Doświadczenie tego szpitala na razie nie jest wykorzystane, będzie kiedy zajętość będzie postępowała. Brane jest też pod uwagę to, że trzeba zapewnić opiekę pacjentom z innymi schorzeniami, a szpital w Kędzierzynie-Koźlu jest duży z wieloma specjalistami.

Zobacz także

2021-12-22, godz. 13:43 Zbigniew Kubalańca o budżecie województwa na 2022 rok i nowym programie wspierającym rodziny, w tym leczenia niep… » więcej 2021-12-22, godz. 09:11 Szpital MSWiA w Głuchołazach w rejestrze najlepszych placówek na świecie! Dyrektora Mariusz Grochowski opowiada o sukcesie… - Mam dobry zespół, ludzi naprawdę zaangażowanych, mogę powiedzieć, że wybitnych w swoich specjalnościach. To ludzie dla których praca w szpitalu stała… » więcej 2021-12-21, godz. 17:18 Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci… - W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego… » więcej 2021-12-21, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta… » więcej 2021-12-21, godz. 09:16 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: 700 tys podań szczepionki przeciwko covid dokonali farmaceuci… - 700 tys. szczepień wykonali farmaceuci w aptekach. Zanim zaczęły się szczepienia w aptekach farmaceuci w masowych punkach szczepień dokonali 300 tys. iniekcji… » więcej 2021-12-20, godz. 17:55 Dr Marek Kawa o tym czy Stany Zjednoczone "przejmują się" napiętą sytuacją w Europie i zagrożeniami ze strony Ro… » więcej 2021-12-20, godz. 14:12 Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim czyli SJV, Mejzie i prowadzeniu antyniemieckiej polityki Gościem Radia Opole był dziś Paweł Kukiz, szef koła Kukiz'15 i Demokracji Bezpośredniej. Pytaliśmy m.in. o protesty ws. lex TVN. Taka manifestacja mała… » więcej 2021-12-20, godz. 08:50 Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i an… - Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-16, godz. 09:42 Młodzieżowa Loża Radiowa o prawie oświatowym i sporze wokół zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet w… Gośćmi Popołudniowej Loży byli Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Hubert Gabalewicz (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-12-16, godz. 12:14 Radni Opola: Tomasz Kaliszan, Piotr Mielec, Michał Nowak o budżecie Opola na 2022 rok i podwyżkach dla prezydenta i… Gośćmi Południowej Loży Radiowej byli radni Opola, którzy wczoraj niejednogłośnie przegłosowali budżet miasta z Opola na 2022 rok, a także zdecydowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »