Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Młodzieżowa Loża Radiowa podsumowuje 2019 rok…
2019-12-27, 12:42 Autor: Joanna Matlak

Młodzieżowa Loża Radiowa podsumowuje 2019 rok w polityce

"Młodzieżowa Loża Radiowa" (27.12.2019)
Jakie wydarzenia w 2019 roku były przełomowe? Czy wydarzyło się coś, co ponad podziałami połączyło Polaków? A jaki będzie 2020 rok? O to zapytaliśmy naszych gości: Tobiasza Gajdę z Młodych Demokratów, Marko Markowskiego z Forum Młodych PiS i Michała Kalinowskiego z Lewicy Razem.
- Zaczęliśmy w styczniu od morderstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, kiedy też pod znakiem zapytania stanęła idea Wielskiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – mówił Tobiasz Gajda z Młodych Demokratów, młodzieżówki Platformy Obywatelskiej. - Mieliśmy niewyobrażalną ilość hejtu jaka wylała się na organizatorów, na Jurka Owsiaka, to mnie w styczniu bardzo zabolało. Później na wiosnę mieliśmy strajk nauczycieli, protesty w szkołach i próbę ośmieszenia i stłamszenia kolejnej grupy zawodowej. Potem wkroczyliśmy w okres dwóch kampanii do europarlamentu i do parlamentu krajowego. Dużo się działo, było dużo zwrotów akcji, kolejne miesiące łamania praworządności i legitymizowanie tego przez prezydenta. Z perspektywy koalicji dobrą jaskółką jest przejęcie senatu – stwierdził Gajda.

- To nie był najlepszy rok dla Polski, ale był to dobry rok dla Lewicy - mówił Michał Kalinowski, reprezentant Lewicy. Jeszcze rok temu wieszczono nam śmierć polityczną, a jesteśmy w Parlamencie Europejskim i w parlamencie polskim. Wiosna wprowadziła trzech europosłów, SLD w ramach Koalicji Europejskiej także wprowadził europosłów. Później dzięki Grzegorzowi Schetynie Lewica się zjednoczyła, uzyskaliśmy świetny wynik wyborczy, pniemy się w górę w sondażach. 14 grudnia doszło do fuzji SLD i Wiosny. A ogólnie był to rok rewelacyjny dla Mariana Banasia, Jacka Kurskiego czy ojca Rydzyka, świetny rok dla ludzi związanych z PiS – mówił Kalinowski.

Marko Markowski także przywołał śmierć Pawła Adamowicza, a następnie wspomniał o śmierci Jana Olszewskiego, byłego premiera. – To był wybitny Polak, wybitny dla polskiej historii i bezwzględny dla komunistów. Potem mieliśmy dwie intensywne kampanie wyborcze i były one zwycięskie dla naszego obozu. Nasza praca była dobrym wysiłkiem i to pokazało, że ten kierunek trzeba kontynuować. Znamienne jest też zniesienie wiz do USA dla Polaków, to też historyczny moment. Warto kontynuować tę ciężką pracę, a teraz mamy przygotowania do kolejnej kampanii. Odnosząc się do słów kolegi z lewicy, który dziękował Schetynie, faktycznie można podziękować za powrót postkomuny do polityki – ironizował Markowski.

Przedstawiciel obozu rządzącego mówił też, że cieszy końcówka roku a konkretnie ustawa dyscyplinująca sędziów. – To dobre zakończenie roku, bo niestety w polskim sądownictwie mamy 1000 sędziów z poprzedniego systemu.

Zobacz także

2021-11-18, godz. 11:54 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o podatkowych aspektach Polskiego Ładu i pomyśle by pracodawca mógł… Gośćmi dzisiejszej programu byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Kuliś (BCC) i dr Jerzy… » więcej 2021-11-18, godz. 13:44 Tomasz Kostuś, poseł PO w "Prosto z sejmu" w rozmowie z Magdaleną Ogórek o ustawie o ochronie ganic - Nie ma zgody na psucie prawa, łamanie zapisów konstytucji, chaos i dyletanctwo. Dlatego świadomie głosowaliśmy przeciwko przyjęciu ustawy o ochronie granicy… » więcej 2021-11-18, godz. 09:12 Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii o ograniczeniu odwiedzin, inwestycjach i sukcesach lekarzy na arenie… - Staramy się reagować na to co się dzieje, jeżeli chodzi o covid, ponieważ musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych pracowników i naszych pacjentów, bo… » więcej 2021-11-16, godz. 12:53 Dr Rafał Wielki o zwalczaniu przestępstw korupcyjnych, badaniach naukowych - Tematyka tej rozprawy była ustalona z moim niestety nieżyjącym już promotorem prof. Jerzym Koniecznym. On dostrzegał potrzebę, żeby zając się szeroko… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Piotr Bujak o obronie ZOL-u w Głogówku, 0,5 mln złotych z konkursu "Rosnąca odporność", inwestycjach i finansach… - Podstawą jest to, że ZOL w Głogówku, powinien w Głogówku pozostać. To moja reakcja na postawę powiatu prudnickiego – powiedział w samorządowej odsłonie… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa międzynarodowego z UO o tym, co kryje się za kryzysem na polsko-białoruskiej… - Rosja gra w to, co zawsze. Rosja dominuje w Europie Wschodniej, często wywołuje kryzysy, po to, żeby się o tym mówiło, żeby rozmawiać z Rosją, Putinem… » więcej 2021-11-16, godz. 11:53 "Spięcie" - Magazyn Międzynarodowy Piotr Cywińskiego i Michała Rachonia Gośćmi Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli Robert Bąkiewicz, Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz Grażyna Ancyparowicz. Wspólnie dyskutowaliśmy… » więcej 2021-11-16, godz. 11:45 "Co tam Panie w polityce?" Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek w samo południe, najnowsze wydarzenia i najświeższe komentarze. Zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio… » więcej 2021-11-16, godz. 09:45 Kpt. Piotr Płuciennik o tym jak ważne jest wsparcie dla żołnierza i działaniach opolskich logistyków na granicy … - Za każde gesty wsparcia jesteśmy wdzięczni, z tego względu, że służba na granicy jest ciężka, szczególnie dla żołnierzy, którzy de facto stoją… » więcej 2021-11-15, godz. 17:22 Dr hab. Adam Drosik o pracach nad innowacyjnym podręcznikiem o zrównoważonym rozwoju - W podręczniku bardzo dużo można zmienić - powiedział prof UO Adam Drosik, dziekan wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej. Rozmawialiśmy o… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »