Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Marcin Fronia o tym, że nordycki system państwa…
2019-11-25, 12:21 Autor: Maciej Wajler

Marcin Fronia o tym, że nordycki system państwa opiekuńczego sprawdza się nie tylko w sferze socjalnej

Marcin Fronia o tym, że nordycki system państwa opiekuńczego sprawdza się nie tylko w sferze socjalnej
- Czy Szwecja dalej jest legendarną krainą dobrobytu? To zależy, do czego ją porównamy. Jeśli porównamy ją do Szwecji sprzed kilku dekad, to można dyskutować i takie dyskusje są w Szwecji prowadzone - mówił w Loży Radiowej Marcin Fronia, dyrektor wykonawczy Fundacji Norden, niezależnego ośrodka badawczego, który przyjechał do Opola na konferencję poświęconą państwo opiekuńczemu (współorganizowaną przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej) - Do nas mogą docierać głosy, że Szwecja jest w kryzysie, że pewne elementy państwa opiekuńczego także są w kryzysie. Jeśli jednak porównamy Szwecję z lat 70. do krajów Europy Środkowej, to przepaść pod względem jakości życia była ogromna. I ten system nadal działa sprawnie - dodał.
Fronia mówi, że Szwecja zaczęła budować swój model państwa dobrobytu w latach 20. minionego wieku. Jak wielki sukces osiągnęła, można zobaczyć w muzeach, które pokazują, jak skrajnie biednym narodem byli kiedyś Szwedzi, mieszkający w chatach, gdzie zamiast podłóg były klepiska.

- Ten system socjalnych zabezpieczeń rósł wraz z siłą szwedzkiej socjaldemokracji, która przez dekady była najsilniejszą partią i budowała system społeczny oparty na równym dostępie do zabezpieczeń socjalnych. Taki, który pozwalał wszystkim członkom społeczeństwa na dobre życie - mówił nasz gość.

Fronia zaznaczył przy tym, że całkowicie błędny jest stereotyp, jakoby państwo opiekuńcze rozleniwiało. Dowodem, że tak nie jest, może być fakt, że Szwecja jest dziś najbardziej innowacyjnym krajem Unii Europejskiej. Zapytaliśmy jednak, czy ten system nie jest przypadkiem nadopiekuńczy, czego przykładem mogą być kontrowersyjne ingerencje urzędników socjalnych w życie rodzinne, o których co jakiś czas donoszą media.

- Kontrowersyjne z punktu widzenia naszej wrażliwości. Dla Szwedów są one czymś normalnym, oni godzą się na to, by państwo dużo o nich wiedziało, z drugiej strony dostęp do wiedzy na temat urzędów, ale także innych obywateli, jest tam znacznie większy niż u nas - opowiada.

Fronia tłumaczy przy tym, że pewne polityczne zawirowania, czyli wzrost siły populistów i osłabienie demokracji, to reakcja na problemy związane z masową imigracją, także z krajów o diametralnie odmiennej tradycji. Przez lata Szwecja przyjmowała ponad 100 tysięcy osób rocznie.

Zobacz także

2021-12-08, godz. 14:29 Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic o finansowych dylematach samorządów i sukcesach drużyny futsalowej Dreman Futsal… - Inwestycyjnie jesteśmy przygotowani bardzo dobrze, gorzej jest z dochodami bieżącymi - mówił w Południowej Loży Radiowej Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic… » więcej 2021-12-08, godz. 09:42 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, że 4 fala w regionie nie odpuszcza, o obostrzeniach i o szczepieniach - Mamy już dwa powiaty, w których krzywa zakażeń nie rośnie tak zdecydowanie jak do tej pory i kolejne dwa lub trzy, w których krzywa się wypłaszcza, a… » więcej 2021-12-07, godz. 17:41 Agata Lika z PL 2050 o planie na gospodarkę i potrzebnej rzetelnej kampanii o szczepieniach - Nasz plan na gospodarkę powstawał przy udziale ekspertów - mówiła w Popołudniowej Loży Agata Lika, przewodnicząca opolskich struktur Polski 2050 Szymona… » więcej 2021-12-07, godz. 14:59 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Jak UE gumkuje "Boże Narodzenie", przed czym przestrzega Papież Franciszek: "Usiłowało to robić wiele dyktatur". Lewica domaga się od rządu zaostrzenia… » więcej 2021-12-07, godz. 09:33 Michał Kalinowski o pomyśle Lewicy czyli obowiązkowych szczepieniach na covid i pracy w szpitalu tymczasowym w Opolu - Chcemy to wprowadzić, bo jesteśmy odpowiedzialni. Widzimy co się dzieje. Dziennie umiera około 500 osób - powiedział w Porannej Loży Radiowej Michał… » więcej 2021-12-06, godz. 17:03 Dr Diana Rokita-Poskart o swoich badaniach dot. wpływu studentów na rozwój miast - Ostatnio badałam dlaczego studenci z Polski wyjeżdżają na Ukrainę na studia - powiedziała dr. Diana Rokita-Poskart Katedry Polityki Regionalnej i Rynku… » więcej 2021-12-06, godz. 11:11 Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego dla mniejszości i umowie koalicyjnej nowego rządu w Niemczech - Nie wiem czy pan poseł Kowalski zdaje sobie sprawę w jaki sposób dokonuje zamieszania. Na najbliższą środę jestem umówiony z wiceministrem Rzymkowskim… » więcej 2021-12-06, godz. 09:04 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o zmniejszeniu finansowania j. niemieckiego dla mniejszości i wprowadzenie progu… - Od roku 2019, kiedy w kampanii wyborczej obiecałem walkę na rzecz przywrócenia symetrii w relacjach polsko-niemieckich, dotrzymuję słowa. W piątek ogłosiłem… » więcej 2021-12-03, godz. 17:55 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie ws. Podwyżek cen biletów w Opolu i rozmowach Tuska z węgierską opozycją Gośćmi Loży byli dziś Tobiasz Gajda (Młodzi Demokraci, PO), Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Amadeusz Hofman (Lewica). » więcej 2021-12-03, godz. 11:33 Antoni Konopka o programie ochrony środowiska na lata 2021-2027 i zmianach w uchwale antysmogowej - W trakcie prac nad planem konsultowaliśmy się z samorządami ankietyzowane były samorządy i instytucje, zadawane były pytania o planowane przedsięwzięcia… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »