Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Tobiasz Gajda i Marko Markowski o expose premiera…
2019-11-22, 14:44 Autor: Marek Świercz

Tobiasz Gajda i Marko Markowski o expose premiera, głosowaniu w sprawie KRS i migracjach

Tobiasz Gajda i Marko Markowski o expose premiera, głosowaniu w sprawie KRS i migracjach
- Premier dużo mówił o normalności, bo nasz program oznacza właśnie normalność, troskę o polską rodzinę, trzymanie się z daleka od wszystkich ideologicznych skrajności, które weszły teraz do Sejmu - mówił w Młodzieżowej Loży Radiowej Marko Markowski z Prawa i Sprawiedliwości. - Co oznacza dla mnie normalność? To Polska bez PiS u steru rządów, Polska uśmiechniętych i życzliwych ludzi - mówił z kolei Tobiasz Gajda z Platformy Obywatelskiej.
Naszych gości poprosiliśmy o ocenę expose premiera Mateusza Morawieckiego, ale najpierw zapytaliśmy o skomentowanie kontrowersyjnego zdublowanego głosowania na nowych członków KRS. Zdaniem Gajdy był to niespotykany skandal, większy nawet niż wybór takich postaci jak Katarzyna Pawłowicz czy Stanisław Piotrowicz. Markowski ripostował, że powtórzenie głosowania było nieuniknione w sytuacji, gdy system do głosowania nie zadziałał prawidłowo, na co skarżyli się także posłowie opozycji.

Oceniając expose, przedstawiciel młodzieżówki PO stwierdził, że w ponadgodzinnym wystąpieniu dużo było o Polsce jako kraju dobrobytu, ale zabrakło uczciwego podsumowania pierwszych czterech lat rządów prawicy, co - trafnie, jego zdaniem - wypunktowali potem politycy opozycji. Stwierdził także, że expose zbiegło się z niekorzystnym dla PiS wyrokiem TSUE, który może oznaczać dla Polski ogromne kłopoty. Zdaniem Markowskiego, jest to wyolbrzymianie sprawy a sukcesy rządu PiS, choćby na froncie walki z ubóstwem czy niwelowania dochodowych różnic, są niewątpliwe. Dodał, że gdyby Polacy byli niezadowoleni z ostatnich czterech lat, to PiS nie dostałby rekordowej liczby ponad 8 milionów głosów.

Naszych gości zapytaliśmy też o procesy migracyjne. Przypomnijmy: premier mówił o powrocie 100 tysięcy Polaków i o tym, że po raz pierwszy od lat rodacy będą w kraju rozpakowywać walizki a nie je pakować. Markowski potwierdził, że mamy falę powrotów emigrantów zarobkowych, co obserwuje w swoim bezpośrednim otoczeniu. Jego zdaniem, to nie tylko efekt polepszenia sytuacji gospodarczej w Polsce, ale także reakcja na pogorszenie sytuacji w krajach UE, gdzie przede wszystkim jest rosnący problem z bezpieczeństwem. Gajda przypomniał, że zmniejszenie emigracji obiecywała już premier Szydło, ale nic takiego się nie stało. Zauważył także, że głosujący za granicą Polacy w trzech czwartych poparli partie opozycyjne, co jest dowodem na to, że wcale nie oceniają dobrze sytuacji w ojczyźnie.

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »