Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » WSPÓLNA SPRAWA. Pracodawcy, związkowcy i eksperci…
2019-11-20, 15:19 Autor: Joanna Matlak

WSPÓLNA SPRAWA. Pracodawcy, związkowcy i eksperci o tym, czy PIP powinien mieć większe uprawnienia i kompetencje

Debata „Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa” w audycji "Loża Radiowa" (20.11.2019)
W środowej Loży Radiowej w debacie "Wspólna sprawa" o pomyśle poszerzenia uprawnień inspekcji pracy porozmawialiśmy z okręgowym inspektorem pracy Arkadiuszem Kapuścikiem, Sebastianem Koćwinem z OPZZ, Piotrem Pancześnikiem z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej oraz Grzegorzem Kulisiem z BCC.
Arkadiusz Kapuścik, okręgowy inspektor pracy zwrócił uwagę na to, co może robić PIP w ramach ustawy i jaka jest wydajność. – Staramy się odnieść do tego czy narzędzia, które są nam dane, są wykorzystywane w 100 procentach. PIP ma uprawnienia do wstrzymywania prac, do skierowania innych prac pracowników, którzy nie mają odpowiednich kwalifikacji, mamy też prawo o wniesienie powództwa o ustanie istnienia stosunku pracy, kiedy np. pracowników dotyka patologia dotycząca tzw. umów śmieciowych. Jest też inna kwestia czyli dolegliwość kar; jeśli porównamy się z inspekcjami, które także są w innych państwach z tego dawnego bloku socjalistycznego, to np. tam inspektor pracy może nałożyć kary, które sięgają setek tysięcy złotych. W Polsce ta kara to 2 tys. złotych, w warunkach recydywy 5 tys. zł. Nieuczciwa konkurencja coraz bardziej zagraża uczciwym pracodawcom. Jeśli ten nieuczciwy wkalkuluje sobie te 5 tys. złotych w koszty, to robi się problem – ocenił Kapuścik.

Sebastian Koćwin z OPZZ zwrócił uwagę, że Państwowa Inspekcja Pracy jest dla związków naturalnym sojusznikiem. – Bardzo często związki nie są w stanie wymusić czegoś na pracodawcy, wtedy liczymy na PIP, że ona to wyegzekwuje. Natomiast często okazuje się, że PIP także ma ograniczenia, więc my o tym poszerzeniu uprawnień i większym finansowaniu PIP mówimy od wielu lat. Podstawą wydaje się to, żeby nie było zbyt dużych możliwości interpretowania prawa – mówił. Zdaniem przedstawiciela OPZZ inspektor PIP powinien mieć możliwość zmiany umowy cywilnoprawnej w umowę o pracę na drodze decyzji administracyjnej.

Zdaniem Grzegorza Kulisia z BCC to sąd jest właściwym organem, który powinien rozstrzygać te kwestie. Zwrócił jednak uwagę, że zwiększenie roli PIP i zwiększenie jego budżetu jest konieczne. – Mamy do czynienia z wieloma patologiami, które dotykają nie tylko pracownika, ale też pracodawców, którzy muszą odnaleźć się na rynku. Niektórzy pracodawcy celowo łamią prawo, szczególnie w obszarze oskładkowania, zbiegów tytułów, umów o dzieło i uważam, że PIP powinien badać tego rodzaju zjawiska. Jest masa firm, które dalej płacą ludziom „na czarno”. My w BCC od lat postulujemy, żeby jedyną formą możliwą do wynagradzania był przelew bankowy, a także ujednolicenie form zatrudniania – mówił Kuliś.

Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo – Handlowej powiedział że zmian wymaga całe instrumentarium prawne dotyczące gospodarki i to by uzasadniało także zwiększenie obszaru działalności PIP. – Dzisiaj możliwości interpretacyjne przepisów są tak szerokie, że bez dobrego radcy prawnego, nawet specjaliści mają problemy. Znam takie kuriozum gdzie wyrok sądu opierał się na rozporządzeniu ministra pracy z 1976 roku. Musi być porządek. Prawo gospodarcze, a zwłaszcza przepisy pracy muszą być uporządkowane. Co do jakości sądów nie będę się wypowiadał, ale nie możemy zastępować władzy sądowniczej władzą administracyjną – stwierdził Pancześnik.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »