Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » WSPÓLNA SPRAWA. Debata pracodawców, związkowców…
2019-11-14, 15:45 Autor: Maciej Wajler

WSPÓLNA SPRAWA. Debata pracodawców, związkowców i ekspertów - o możliwych zmianach w płaceniu składek. Pełen ZUS od każdej umowy zlecenia

WSPÓLNA SPRAWA. Debata pracodawców, związkowców i ekspertów - o możliwych zmianach w płaceniu składek. Pełen ZUS od każdej umowy zlecenia
Rozmawialiśmy o tym, że PiS ma przygotowywać projekt zmian w myśl których zatrudnieni na umowę zlecenie mieliby zapłacić pełen ZUS od każdej umowy. Nowe zasady miałyby zacząć obowiązywać już w przyszłym roku. Takie informacje przekazał Dziennik Gazeta Prawna powołując się na źródło w rządzie. Na umowy zlecenie zatrudnionych jest 1,1 mln osób w Polsce, natomiast wyższe składki oznaczają wyższe wpływy do kasy ZUS o 3 mld zł rocznie.
Sebastian Szczurek, rzecznik regionalnego oddziału ZUS powiedział, że dyskusja na temat „ozusowania” innych umów niż umowy pracownicze toczy się od 20 lat. – Oczywiście, ZUS nie jest legislatorem. Od początku kiedy weszła spójna ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych to te przepisy jakie umowy i jakie oskładkowanie zmieniały się około 20 razy. Widać, że tym zmianom nie ma końca. To o czym dziś rozmawiamy ma swoje plusy i minusy i zależy czy patrzymy z perspektywy ubezpieczonego, zleceniobiorcy czy pracodawcy czy z Funduszu ubezpieczeń Społecznych, czyli po prostu budżetu z którego wypłacane są pieniądze – mówił Szczurek.

- 3 mld złotych to potężna kwota. Cóż, z jednej strony mamy festiwal obietnic wyborczych, które jeszcze bardziej obciążają finanse państwa, a które partia rządząca po wyborach próbuje dostosowywać do realiów w których się znalazła. Bo jeśli chodzi o sytuację gospodarczą to ona powolutku wskazuje, że będzie trochę mniej różowo niż było przez ostatnie 2-3 lata. W związku z tym pojawia się zasadniczy dylemat jak spełnić obietnice, skoro może się okazać, że planowane wpływy z rozwoju będą mniejsze – mówił Lesław Adamczyk z BCC.

- Z tego co zrozumiałem to umowa o dzieło nie będzie tutaj brana pod uwagę, co nastraja mnie negatywnie. Obawiam się, że może się zacząć przechodzenie z umów cywilnoprawnych na umowy o dzieło i to jest moja obawa. Samo oskładkowanie wszystkich jest dla mnie jak najbardziej pozytywne i jako OPZZ od wielu lat o tym mówiliśmy. Rząd na pewno szuka dodatkowych środków, bo obawia się spowolnienia gospodarczego i mniejszych wpływów – ocenił Sebastian Koćwin z OPZZ.

- Jako Kongregacja zawsze mówiliśmy, żeby nie opodatkowywać czegoś czego nie mamy w nadmiarze, tak jak np. nie opodatkowywać pracy, bo jej brakowało. Co do zasady to uważam, że złoty środek jest najlepsze rozwiązaniem. Bo jeśli pojawiają się obciążenia po stronie pracobiorców czy pracobiorców, bo najczęściej te składki są dzielone i wszyscy ponoszą tego koszty, to trzeba było ująć żeby nie stracić na konkurencyjności – powiedział Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej.

Zobacz także

2021-10-14, godz. 11:59 "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o podwyżce stóp procentowych i nowych propozycjach Ministerstwa Rodziny dot. m.in… W ubiegłym tygodniu Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła podwyżkę stóp procentowych o 40 punktów bazowych - z 0,1 do 0,5%. Wielu spodziewało się podwyżek… » więcej 2021-10-14, godz. 11:59 Grzegorz Puda, minister rolnictwa w rozmowie z Magdaleną Ogórek w "Prosto z Sejmu" o pomocy dla rolników w ramach Polskiego… - W ramach naszej propozycji najważniejsze są te, które wynikają ze spotkań z rolnikami, których mieliśmy w resorcie kilkadziesiąt, a w sumie w ramach… » więcej 2021-10-14, godz. 08:52 Iwona Zyman, dyrektor NIK w Opolu o kontroli fundacji Ex Bono w ramach kontroli Funduszu Sprawiedliwości - Kontrola była przeprowadzona rzetelnie, obiektywnie, profesjonalnie. Wszelkie ustalenia są udokumentowane, a fakty ukorzenione głęboko w dokumentacji źródłowej… » więcej 2021-10-13, godz. 12:31 Michał Siek, opolski kurator oświaty o zmianach w wynagradzaniu nauczycieli Gościem Popołudniowej Loży był dziś Michał Siek, opolski kurator oświaty, z którym rozmawialiśmy o planowanych podwyżkach dla nauczycieli. Na ten cel… » więcej 2021-10-13, godz. 17:01 Dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS o bezpieczeństwie rolników w okresie pandemii i 30-leciu działalności KRUS Gościem Radia Opole była Aleksandra Hadzik, prezes KRUS, z którą rozmawialiśmy przy okazji 30-lecia działalności tej instytucji i specjalnej konferencji… » więcej 2021-10-13, godz. 12:39 Józef Swaczyna, szef Konwentu Starostów Województwa Opolskiego w ZPP o apelu samorządowców i proteście w Warszawie… Gościem samorządowej odsłony był dziś Józef Swaczyna, starosta strzelecki oraz szef Konwentu Starostów Województwa Opolskiego w Związku Powiatów Polskich… » więcej 2021-10-12, godz. 17:00 Spięcie - Magazyn Krajowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia (12.10.2021) W dzisiejszym magazynie krajowym gospodarze programu wraz z zaproszonymi gośćmi rozmawiali o sytuacji Polski w kontekście decyzji TSUE, ale też o konflikcie… » więcej 2021-10-12, godz. 13:49 Co tam Panie w polityce? Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc Jak co wtorek najświeższe informacje ze świata polityki, kultury i sportu w lekkim wydaniu. W swoim cyklu "Co Tam Panie w polityce?" komentują dla Państwa… » więcej 2021-10-12, godz. 09:02 Małgorzata Wilkos, radna Opola o raporcie NIK ws. Fundacji Ex Bono - Na razie jestem zawieszona w prawach członka klubu, nie wiem jak długo to zawieszenie miało by trwać, muszę przeanalizować różne scenariusze, zastanawiam… » więcej 2021-10-11, godz. 11:05 Lech Waloszczyk o bezpieczeństwie rolników w dobie pandemii i 30 latach działalności KRUS – Na poziomie województwa o likwidacji słyszymy niewiele. Żartobliwie powiem, że mamy trzydziestkę i bardzo się z tego cieszymy, ale też osiągnęliśmy… » więcej
1516171819
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »