Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Przemysław Zych o tym, dlaczego w Opolu rosną różne…
2019-11-07, 14:09 Autor: Joanna Matlak

Przemysław Zych o tym, dlaczego w Opolu rosną różne opłaty, o Centrum Aktywizacji Społecznej i symbolicznym wmurowaniu kamienia węgielnego pod budowę centrum sportu

Przemysław Zych o podwyżce opłat w Opolu
- To jest temat, który zawsze budzi jakieś emocje, ale to temat bardzo ważny. Na sesji listopadowej będą podejmowane decyzje w zakresie zwiększenia opłaty śmieciowej, podatku od nieruchomości czy chociażby opłat w strefie płatnego parkowania – mówił w Loży Radiowej Przemysław Zych, wiceprezydenta Opola.
Przypomnijmy, po podwyżkach za dostarczenie wody i odbiór ścieków, opolan czekają kolejne podwyżki. Tym razem chodzi o podatek od nieruchomości i opłatę za odbiór odpadów. Więcej zapłacimy także za zaparkowanie pojazdu w płatnej strefie parkowania.

Skąd te podwyżki? – To jest wynik wielu czynników. Możemy to podzielić na czynnik ekonomiczny i związany z pewną poprawnością działań, mam na myśli ekologię. Z jednej strony należy mocno pochylić się nad tematem ekologii w zabudowie ścisłej i śródmiejskiej. Dwie rzeczy mają przełożenie na zanieczyszczenie powietrza: to kominy i samochody. Strefa parkowania ma za zadanie wywoływać pewną rotację, ale środki które teraz płacimy spowodowały, że przyjeżdżamy do centrum i zostawiamy samochód na cały dzień – mówił Zych i zwrócił uwagę, że miasto chce też zachęcić do korzystania z transportu miejskiego. – Budujemy centra przesiadkowe, wymieniamy tabor w MZK - przypomniał.

Z kolei stawka za odbiór odpadów sortowanych będzie wynosić 19 złotych miesięcznie od osoby, w przypadku braku segregacji 38 złotych miesięcznie od osoby. „Stare” opłaty wynosiły odpowiednio 13 i 20 złotych.

- Dlaczego zapłacimy dwa razy więcej za odpady nieposegregowane? Bo przepisy wskazują, że w ogóle powinniśmy odchodzić od możliwości gromadzenia odpadów w sposób nieselektywny i że powinna to być opłata od dwukrotności do czterokrotności – mówił Zych i dodał, że pojawiła się także dodatkowa frakcja w postaci niebieskiego pojemnika, a ponadto wzrosły koszty przetwarzania odpadów i ich odbioru. Oczywiście są też koszty pracownicze, powody można mnożyć – mówił Przemysław.

W kolejnych częściach rozmowy poruszyliśmy temat Centrum Aktywizacji Społecznej, nowo powstałego budynku na ul. Krakowskiej. Swoją siedzibę będą tam miały m.in. Towarzystwo Przyjaciół Opola, Centrum Seniora, które przeniesie się z ul. Budowlanych czy organizacje typu Opole Songwriters Festiwal. Następnie poruszyliśmy temat całkowitego wyburzenia Cieplaka i symbolicznego wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowoczesnego centrum sportu.

Zobacz także

2021-11-09, godz. 10:46 Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej o wyborach wewnętrznych w partii, zarządzie regionu opolskiego oraz tym, czy… - Dziękuje za kolejny kredyt zaufania, przy jednym głosie wstrzymującym się - powiedział poseł Witold Zembaczyński przewodniczący Nowoczesnej na Opolszczyźnie… » więcej 2021-11-08, godz. 17:09 Stanisław Niewiński o badaniach nad klasyczną chińską myślą polityczną w kontekście wpływu na współczesne … Gościem Radia Opole był dziś dr Stanisław Niewiński z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu oraz wykładowca na Uniwersytecie Opolskim. Doktor… » więcej 2021-11-08, godz. 13:35 Katarzyna Czochara o migrantach szturmujących granicę, Polskim Ładzie i inwestycjach w opolskich samorządach, zmianach… - Sytuacja na granicy wschodniej jest naprawdę bardzo trudna. Powiem po raz kolejny krytyczne słowa w kierunku opozycji, kiedy ta sytuacja w ogóle się pojawiła:… » więcej 2021-11-08, godz. 09:00 Marcin Oszańca, nowy prezes PSL na Opolszczyźnie o "odbiciu" powiatu kluczborskiego, współpracy z Niemcami i Ślązakami… - Jeżeli chodzi o powiat kluczborski to widzę możliwość współpracy z opcją, która sprawuje władzę - powiedział w Porannej Loży Radiowej Marcin Oszańca… » więcej 2021-11-05, godz. 19:17 "Młodzieżowa Loża Radiowa" o tym, że Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla Podczas konferencji klimatycznej COP 26 Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla. Jak ten ruch oceniają partyjne młodzieżówki, które… » więcej 2021-11-05, godz. 15:33 Michał Wojczyszyn z PNT w Opolu o programie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości i ułatwieniach dla start'upów… Michał Wojczyszyn z Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu mówił dziś o Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości, który rozpocznie się w poniedziałek (08.11)… » więcej 2021-11-04, godz. 11:12 Dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii o pandemii kompensacyjnej, braku miejsc w szpitalach dla dzieci… - Mamy tak zwaną epidemię kompensacyjną - powiedział w Porannej Loży Radiowej dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii. - Mieliśmy lockdown… » więcej 2021-11-04, godz. 11:11 Debata "Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa" W środę Rada Polityki Pieniężnej znów podniosła stopy procentowe o trzy czwarte punktu procentowego i jest to wskaźnik wyższy, niż spodziewali się tego… » więcej 2021-11-04, godz. 09:38 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o 4 fali pandemii w regionie i apelu do personelu medycznego - Są pierwsze efekty. Lekarze zgłaszają się do pracy w szpitalu tymczasowym w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu - powiedział w Porannej Loży Radiowej… » więcej 2021-11-03, godz. 17:33 Dr hab. Witold Potwora o badaniach dotyczących innowacyjnych firm w regionie i planach badawczych na kolejne lata - Przyczyną podjęcia badań nad innowacyjnością opolskich przedsiębiorstw był wcześniejszy referat, który był pokłosiem badań prowadzonych na rzecz… » więcej
1011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »