Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Loża Radiowa na XXIV Seminarium Śląskim w Kamieniu…
2019-10-23, 14:26 Autor: Marek Świercz

Loża Radiowa na XXIV Seminarium Śląskim w Kamieniu Śląskim

Lucjan Dzumla w audycji "Loża Radiowa"
XXIV Seminarium Śląskie w Kamieniu Śląskim było poświęcone 15-leciu obecności Polski w Unii Europejskiej. Loża Radiowa była obecna w sanktuarium św. Jacka Odrowąża w drugim dniu konferencji.
Naszym pierwszym gościem był gospodarz spotkania, Lucjan Dzumla, dyrektor Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej. – Tradycja tych spotkań jest dłuższa o trzy lata niż historia DWPN, początkowo były to Konwersatoria im. Eichendorffa – mówił nasz gość. – Wcześniej za te spotkania były odpowiedzialne środowiska zainteresowane badaniem historii Śląska, w tym, co należy podkreślić, zawsze obecne były środowiska kościelne. To impreza, którą można nazwać seminarium górnośląskim, bo mamy zawsze gości z województwa śląskiego oraz gości z Czech. Zawsze staramy się o to, by patrzeć na wielkie problemy z perspektywy naszego regionu. Te spotkania mają charakter naukowy, ale chcemy, by były także popularnonaukowe, by ich przesłanie trafiało do wszystkich. Za rok mamy seminarium jubileuszowe, będzie poświęcone zakończeniu II wojny światowej.
Prof. Krzysztof Zuba w audycji "Loża Radiowa"
Naszym kolejnym gościem był prof. Krzysztof Zuba, opiekun naukowy seminarium. Spytaliśmy go, gdzie podziała się Unia Europejska, do której wstępowaliśmy 15 lat temu. – Można by stwierdzić: wszystko wpłynie. To prawda, że kryzysy, takie jak brexit, przyćmiły nam debatę o unii. Ale one same są immanentną częścią funkcjonowania unii. Europa, do której wchodziliśmy, nie jest nam dana raz na zawsze, to coś bardzo dynamicznego, o co trzeba walczyć każdego dnia. Nigdy nie było zgody co do kierunku rozwoju unii, opcja federalistyczna została zakwestionowana już w latach 60. XX wieku za sprawą de Gaulle’a. Unia to trochę jazda bez trzymanki, dwa kroki w przód, jeden krok w tył, to wszystko się zmienia. Logika niekonsekwencji stanowi istotę rozwoju Unii Europejskiej – mówił nasz gość.
Marek Witek w audycji "Loża Radiowa"
W seminarium w Kamieniu Śląskim zjawił się także Marek Witek, pełnomocnik marszałka do spraw wielokulturowości. – Przyszedłem, by podyskutować, jak widzimy nasz region w Europie jako Ślązacy, jako mieszkańcy Śląska. Dobrze, że w ogóle widzimy się w Europie, bo nie wszyscy chcą w niej być. Ja się widzę jak najbardziej, to jest to miejsce, do którego Polska i Śląsk powinni dążyć. Europa ojczyzn czy regionów? Mamy zamieszki w Katalonii, które pokazują, że dla wielu ludzi regiony są bardzo ważne. Europa i tak jest dość rozdrobniona jako kontynent i osobiście myślę, że na regionach można wiele zbudować. Teraz mamy wielu imigrantów, co stawia przed nami wiele nowych wyzwań – mówił Witek.
Marek Twaróg w audycji "Loża Radiowa"
Moderatorem wtorkowej debaty był red. Marek Twaróg, redaktor naczelny „Dziennika Zachodniego”, największej gazety regionalnej w województwie śląskim. – Jesteśmy trochę rozczarowani, wszyscy liczyliśmy na więcej w 2004 roku, myśleliśmy, że ta nasza regionalna tożsamość – choć zostaliśmy rozbici na trzy województwa – będzie się wzmacniała – będzie wzmocniona i będziemy mieli większy wpływ na to, co się będzie z nami działo. Tak się nie stało. Inna sprawa, że te nasze ideowe pragnienia śląskie były niezborne i nie patrzymy w jednym kierunku. Gdy pytasz mnie wprost, dlaczego dziś Ruch Autonomii Śląska nie istnieje politycznie, to jest to efekt pewnego kryzysu przywództwa, czyli odsunięcia się na bok Jerzego Gorzelika. Ten ruch się w takiej formule już nie odrodzi, myślę, że dziś Ślązacy powinni walczyć o woje poprzez partie ogólnopolskie. To czas pokazał - mówił nasz gość.
Dr hab. Aleksandra Trzcielińska-Polus w audycji "Loża Radiowa"
Jeden z wtorkowych paneli dotyczył także zbieżności i rozbieżności polskich i niemieckich interesów w Unii Europejskiej. – Kiedyś mieliśmy wspólnotę wartości, dziś mamy raczej wspólnotę rozbieżności – mówiła prof. Aleksandra Tczcielińska-Polus. – Oczywiście wciąż mamy wspólne interesy, ale coraz więcej nas dzieli. Kiedyś wiele sobie obiecywaliśmy po Trójkącie Weimarskim, ale minister Waszczykowski stwierdził, że jego potencjał się wyczerpał. Inaczej patrzymy na kwestie migracyjne, na politykę klimatyczną, na politykę obronną, na gazociągi Nord Stream. Ale, co ciekawe, niemieccy politycy oficjalnie nie wypowiadali się na temat praworządności w Polsce, zostawili tę kwestię Unii Europejskiej.
Ks. abp Alfons Nossol gościem audycji "Loża Radiowa"
12

Zobacz także

2021-11-24, godz. 09:28 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, co nas czeka w regionie w najbliższych tygodniach pandemii - Niestety sytuacja bardzo mocno się pogorszyła - powiedział w Radiu Opole Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski mówiąc o czwartej fali pandemii. Województwo… » więcej 2021-11-23, godz. 12:31 Prof. Jarosław Zygarlicki z Politechniki Opolskiej o swoich badaniach i wynalazkach Prof. Jarosław Zygarlicki jest autorem 66 wynalazków, ponad 40 z nich zostało już opatentowanych. W Popołudniowej Loży Radiowej opowiedział o części z… » więcej 2021-11-23, godz. 13:34 "Co tam Panie w polityce?" - zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Na polityczne komentarze, i nie tylko, zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura) i Piotr Moc (Radio Opole). Marszałek Sejmu Elżbieta… » więcej 2021-11-23, godz. 09:24 Anna Zalewska, eurodeputowana PiS o posiedzeniu PE w Strasburgu, działaniach w sprawie obrony wschodniej granicy UE oraz… - Obostrzenia wróciły, raptem tydzień nacieszyliśmy się normalnością - powiedziała w Porannej Loży Radiowej eurodeputowana okręgu opolsko-dolnośląskiego… » więcej 2021-11-22, godz. 17:02 Prof. Sebastian Brol o zdalnym laboratorium i badaniach opon samochodowych - Spoglądając na oponę samochodową można pomyśleć, że to mało fascynujący widok. Natomiast kiedy zaczniemy myśleć o technologi w jakiej zostało to… » więcej 2021-11-22, godz. 13:26 Marcelina Zawisza o tym, że powinno się wprowadzić restrykcje dla niezaszczepionych i o sytuacji na polsko-białoruskiej… Trzeba to powiedzieć wprost: rząd nie robi nic, żeby zakażeń i zgonów było jak najmniej - stwierdziła w Południowej Loży Radiowej Marcelina Zawisza… » więcej 2021-11-22, godz. 10:36 Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa o sytuacji międzynarodowej, polskiej obronności i bezpieczeństwie kraju - Kryzys na granicy nie jest zażegnany dlatego, że cała operacja nie sprowadza się do obrony fizycznej granicy. Patrzymy na to, jako element szerszej układanki… » więcej 2021-11-19, godz. 17:29 Młodzieżowa Loża Radiowa o nowelizacji ustawy o ochronie granic i wypowiedziach osób publicznych obrażających służby… Młodzi politycy w Popołudniowej Loży Radiowej skomentowali ostatnie głosowanie w Sejmie, dotyczące ochrony granic, ale też, wypowiedzi aktorów i celebrytów… » więcej 2021-11-19, godz. 13:21 Joanna Bancerowska o III Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE i dotacjach dla instytucji kultury - To jest festiwal, który przybliża Polakom bogactwo kulturowe ale przede wszystkim muzyczne Europy Środkowo-Wschodniej - mówiła w Południowej Loży Joanna… » więcej 2021-11-19, godz. 09:11 Violetta Porowska, poseł PiS o ochronie granicy, Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i pandemii - To bardzo ważna ustawa w kontekście tego co się wydarza na granicy, że polskie służby mundurowe, również policja i straż pożarna z wielkim oddaniem… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »