Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Tomasz Kwiatek o „higienicznym” bezrobociu, niepełnosprawnych…
2019-09-25, 15:05 Autor: Joanna Matlak

Tomasz Kwiatek o „higienicznym” bezrobociu, niepełnosprawnych i cudzoziemcach na rynku pracy i Wirtualnym „Przystanku Kariera”

- Mamy 4200 osób zarejestrowanych, a przypomnę że obejmujemy powiat opolski i miasto Opole. To już nie jest taka duża armia jak kiedyś, bo kiedyś to było 10 tysięcy osób. Nasi pracownicy to pamiętają. Wyzwaniem jest jak skierować na rynek pracy osoby długotrwale bezrobotne, a to jest spora grupa do której ciężko dotrzeć – mówi w Loży Radiowej Tomasz Kwiatek, wicedyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu.
- Stopa bezrobocia w Opolu wynosi 3 %, w powiecie 5,4% a 5,2% w całym kraju. Bardziej ciekawe jest to, czego nie widać. Według badań w Polsce jest 5 mln osób biernych zawodowo, które nie są zarejestrowane w urzędach. Znam przykłady osób, których rodzice wspierają finansowo do 40 roku życia, taka osoba jeździ np. do Holandii na jakieś dorywcze pracy, a tak przebywa sobie i jest mu wygodnie, nie tworzy rodziny i tak lata lecą dopóki jest ten parasol ochronny od rodziców – mówił Kwiatek.

Naszego gościa pytaliśmy też o sytuację osób niepełnosprawnych na rynku pracy. – W rejestrze na koniec sierpnia mieliśmy 319 osób bezrobotnych niepełnosprawnych, co stanowi 7,6 procenta jeśli chodzi udział wśród wszystkich bezrobotnych. Ostatnio robiliśmy we wrześniu konferencję, która zakończyła się tym, że po konferencji i mini targach na których było 12 wystawców, w prywatnej firmie zostały zatrudnione 2 osoby. Były też warsztaty i nasz ekspert i doradca zawodowy je przeprowadzał – mówił Kwiatek i dodał, że celem warsztatów było przybliżenie stanowiska pracodawców z osobami z niepełnosprawnością. - Zadano takie pytanie „czy zatrudniasz osobę czy niepełnosprawność?” – dodaje Kwiatek.

Jak przekazał nasz gość, jedna osoba niepełnosprawna od 18 roku życia „kosztuje” państwo 1 mln złotych. – Więc to ważne, aby zatrudniały ich firmy, bo zdecydowanie jest to tańsze, pieniądze lepiej przekazać na wsparcie, a dla samej osoby niepełnosprawnej jest to poczucie wartości że może być pomocna – mówił wicedyrektor PUP.

W programie poruszyliśmy także temat cudzoziemców na rynku pracy oraz zbliżającym się Wirtualnym Przystanku Kariera. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-18 października.

Zobacz także

2021-11-15, godz. 10:54 Tomasz Kostuś o szturmie migrantów na polską granicę i działaniach na arenie międzynarodowej Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej był Tomasz Kostuś, poseł Koalicji Obywatelskiej, z którym rozmawialiśmy m.in. o szturmie migrantów na polską… » więcej 2021-11-15, godz. 09:00 Piotr Woźniak, współprzewodniczący Nowej Lewicy na Opolszczyźnie o ostatnim wojewódzkim kongresie partii, planach… - To nie jest tak jednoznaczne, że poparcie w tajnym głosowaniu jest stuprocentowe - powiedział w Porannej Loży Radiowej Piotr Woźniak. - Wszystkie głosowania… » więcej 2021-11-12, godz. 10:30 Młodzieżowa Loża Radiowa o obchodach Święta Niepodległości i prowokacjach Łukaszenki na polsko-białoruskiej g… Gośćmi dzisiejszej Loży byli Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS), Kacper Jungowski (Młodzi Demokraci) i Mariusz Jańczuk (PL 2050 Szymona Hołowni). Rozmawialiśmy… » więcej 2021-11-12, godz. 15:10 Monika Bartel o badaniach kontrolnych w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań - Badanie realizowane będzie wyłącznie za pomocą wywiadów telefonicznych na losowo wybranej próbie 100 000 mieszkań, które zostały spisane w NSP 2021… » więcej 2021-11-12, godz. 08:55 Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, poseł OdNowy z Opola o działaniach przemytników, dezinformacji i kryzysie… - Trwa operacja psychologiczna koordynowana przez służby specjalne Białorusi i Rosji, której jednym z objawów jest użycie migrantów jako żywej broni, najpierw… » więcej 2021-11-10, godz. 15:47 Dr Bartosz Maziarz, ekspert ds. bezpieczeństwa o sytuacji na granicy z Białorusią - Nie jestem zaskoczony słowami premiera Morawieckiego. Musimy oswajać się z tą sytuacją, że wzmożone siły wojskowe, policji i straży granicznej, jeszcze… » więcej 2021-11-10, godz. 13:08 Violetta Porowska o sejmowej debacie ws. sytuacji na granicy, tzw. marszu dla Izy w Opolu i nowym wicewojewodzie - W szeregach PiS był taki niepokój, czy należna powaga izby i tematu zostanie zachowania, ale opozycja stanęła na wysokości zadania. Możemy powiedzieć… » więcej 2021-11-10, godz. 09:23 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o nowym wicewojewodzie, pracy szpitala tymczasowego i uroczystościach związanych… - Chciałbym bardzo, żeby Państwo zaczekali do godziny 14.15, wtedy nastąpi przedstawienie nowego wicewojewody opolskiego. Trzymamy się dobrego obyczaju, że… » więcej 2021-11-09, godz. 17:04 Prof. Kamil Minkner o badaniach dotyczących zrównoważonego rozwoju na przykładzie Islandii - Chcemy wprowadzić u nas do programu nauczania nowy przedmiot: "Zrównoważony rozwój" - powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej dr hab. Kamil Minkner… » więcej 2021-11-09, godz. 12:34 Co tam Panie w polityce Piotr Gociek i Aneta Skomorowska-Kobza o sytuacji na granicy, Marszu Niepodległości i negocjacjach… - Chciałabym dowiedzieć się, jak wygląda sytuacja na granicy (...) spodziewam się tego, że będzie jak zawsze. To znaczy że wyjdzie pan premier i powie… » więcej
910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »