Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Loża Radiowa na II Kongresie Żeglugi Śródlą…
2019-09-18, 14:28 Autor: Marek Świercz

Loża Radiowa na II Kongresie Żeglugi Śródlądowej

Loża Radiowa na II Kongresie Żeglugi Śródlądowej - rozmowa z Markiem Gróbarczykiem
W środę 18 września Loża radiowa wybrała się do Centrum Wystawienniczo-Kongresowego, by śledzić drugi dzień II Kongresu Żeglugi Śródlądowej. Impreza robiąca duże wrażenie, prelekcje, dyskusje, zamknięte spotkania robocze, ponad 700 gości, pokaźna reprezentacja dziennikarzy, nie tylko regionalnych. Udało nam się zaprosić do stolika Radia Opole aż siedmiu gości.
Naszym pierwszym gościem był Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Zapytaliśmy, czy w Polsce wystarczy pieniędzy i wody do zrealizowania ambitnych rządowych planów rewitalizacji rzecznych szlaków. Odpowiedział, że to rzeczywiście kwestia kluczowa, bo z jednej strony trzeba zorganizować finanse, a z drugiej zadbać o retencję, bo wody w Polsce rzeczywiście brakuje. Ale, jak dodał, w planach jest zrealizowanie blisko stu inwestycji związanych z dużą retencją. - Zabraliśmy się do pracy, bo to, że jaz w Malczycach był budowany przez 50 lat, to kpina z ludzi. Nie mówiąc już o kwestiach korupcyjnych - stwierdził Gróbarczyk. Minister dodał, że trzeba także zainwestować w edukację, by przekonać Polaków do małej retencji. - Odzyskujemy tylko 6,5 procent wody opadowej a chcemy odzyskiwać 15 procent - zapowiedział.

Wojewoda Adrian Czubak, gospodarz kongresu, stwierdził, że jest bardzo zadowolony z przebiegu imprezy. - Już wiemy, że te najważniejsze inwestycje na Odrze będą ukończone w najbliższych kilku latach. Transport wodny ma przyszłość, pokazuje to przykład krajów na całym świecie - mówił Czubak.

Do naszego radiowego stolika przyszedł także Stanisław Staniszewski, legenda opolskiej hydrologii, który problematyką Odry zajmuje się - uwaga! - od początku lat 60. ubiegłego wieku. Jego zdaniem, kluczowe było spotkanie z roku 1972, kiedy, jeszcze w realiach krajów socjalistycznych, debatowano o kanale Dunaj - Odra - Łaba. - To temat, który teraz wrócił z całą mocą - mówi nam Staniszewski.

Naszym kolejnym gościem był Artur Kamiński, wiceprezes Zarządu w Grupie ZAK S.A. - Dlaczego Odra jest dla nas ważna? Choćby dlatego, że dwa nasze zakłady, w Kędzierzynie-Koźlu i Policach, są położone przy Odrze i jest rzeczą naturalną, że chcielibyśmy wykorzystać rzekę do transportowania naszych towarów - stwierdził Kamiński. - Mamy ogromną satysfakcję, że ogólnopolska debata o Odrze już po raz drugi odbywa się w Opolu. Odrzański szlak wodny jest bardzo ważny dla całego naszego koncernu chemicznego.

Kolejnym poruszanym przez nas tematem były zabezpieczenia przeciwpowodziowe. O zabezpieczeniu Koźla mówiła Sabina Nowosielska, prezydent Kędzierzyna-Koźla, o kluczowym znaczeniu polderu Żelazna opowiadał z kolei wiceprezydent Opola Maciej Wujec. Był też z nami trzeci samorządowiec - burmistrz Krapkowic Andrzej Kasiura, który właśnie podpisał umowę w sprawę rozpoczęcia procesu budowy kolejnej przeprawy przez Odrę.
Adrian Czubak, gospodarz kongresu o przyszłości transportu wodnego
Andrzej Kasiura o podpisaniu umowy w sprawie rozpoczęcia procesu budowy kolejnej przeprawy przez Odrę
Maciej Wujec o kluczowym znaczeniu polderu Żelazna
Stanisław Staniszewski, który problematyką Odry zajmuje się od początku lat 60
Artur Kamiński o tym, dlaczego Odra jest dla nas ważna
Sabina Nowosielska o kluczowym znaczeniu polderu Żelazna

Zobacz także

2021-11-18, godz. 11:54 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o podatkowych aspektach Polskiego Ładu i pomyśle by pracodawca mógł… Gośćmi dzisiejszej programu byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Kuliś (BCC) i dr Jerzy… » więcej 2021-11-18, godz. 13:44 Tomasz Kostuś, poseł PO w "Prosto z sejmu" w rozmowie z Magdaleną Ogórek o ustawie o ochronie ganic - Nie ma zgody na psucie prawa, łamanie zapisów konstytucji, chaos i dyletanctwo. Dlatego świadomie głosowaliśmy przeciwko przyjęciu ustawy o ochronie granicy… » więcej 2021-11-18, godz. 09:12 Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii o ograniczeniu odwiedzin, inwestycjach i sukcesach lekarzy na arenie… - Staramy się reagować na to co się dzieje, jeżeli chodzi o covid, ponieważ musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych pracowników i naszych pacjentów, bo… » więcej 2021-11-16, godz. 12:53 Dr Rafał Wielki o zwalczaniu przestępstw korupcyjnych, badaniach naukowych - Tematyka tej rozprawy była ustalona z moim niestety nieżyjącym już promotorem prof. Jerzym Koniecznym. On dostrzegał potrzebę, żeby zając się szeroko… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Piotr Bujak o obronie ZOL-u w Głogówku, 0,5 mln złotych z konkursu "Rosnąca odporność", inwestycjach i finansach… - Podstawą jest to, że ZOL w Głogówku, powinien w Głogówku pozostać. To moja reakcja na postawę powiatu prudnickiego – powiedział w samorządowej odsłonie… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa międzynarodowego z UO o tym, co kryje się za kryzysem na polsko-białoruskiej… - Rosja gra w to, co zawsze. Rosja dominuje w Europie Wschodniej, często wywołuje kryzysy, po to, żeby się o tym mówiło, żeby rozmawiać z Rosją, Putinem… » więcej 2021-11-16, godz. 11:53 "Spięcie" - Magazyn Międzynarodowy Piotr Cywińskiego i Michała Rachonia Gośćmi Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli Robert Bąkiewicz, Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz Grażyna Ancyparowicz. Wspólnie dyskutowaliśmy… » więcej 2021-11-16, godz. 11:45 "Co tam Panie w polityce?" Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek w samo południe, najnowsze wydarzenia i najświeższe komentarze. Zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio… » więcej 2021-11-16, godz. 09:45 Kpt. Piotr Płuciennik o tym jak ważne jest wsparcie dla żołnierza i działaniach opolskich logistyków na granicy … - Za każde gesty wsparcia jesteśmy wdzięczni, z tego względu, że służba na granicy jest ciężka, szczególnie dla żołnierzy, którzy de facto stoją… » więcej 2021-11-15, godz. 17:22 Dr hab. Adam Drosik o pracach nad innowacyjnym podręcznikiem o zrównoważonym rozwoju - W podręczniku bardzo dużo można zmienić - powiedział prof UO Adam Drosik, dziekan wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej. Rozmawialiśmy o… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »