Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Marek Tomków o kryzysie lekowym, o jego przyczynach…
2019-07-17, 15:05 Autor: Joanna Matlak

Marek Tomków o kryzysie lekowym, o jego przyczynach i rozmowach o tym problemie na sejmowej komisji zdrowia

Marek Tomków o kryzysie lekowym, o jego przyczynach i rozmowach o tym problemie na sejmowej komisji zdrowia
- My nie oczekujemy, że Ministerstwo Zdrowia w 24 godziny rozwiąże kryzys lekowy, bo on jest w całej Europie, a nawet i w Stanach Zjednoczonych - powiedział w Loży Radiowej Marek Tomków, prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej.
Naszego gościa pytaliśmy o przebieg i wnioski ze spotkania na sejmowej komisji zdrowia.
- Nie liczymy, że ktoś przyjdzie i powie, że jest fantastycznie. Prosimy o bezpośrednią współpracę z ministerstwem w zakresie planowanych dostaw tych leków, których brakuje i tego, żeby ta informacja była wiarygodna. Mówiliśmy również o tym, żeby listy leków, które mogą być zagrożone brakiem dostępności, były publikowane, ale w takim kręgu zewnętrznym, wśród aptekarzy, choćby po to, żeby nie wzbudzać paniki wśród samych pacjentów, którzy obawiają się, że skończy im się lek i kupują na zapas. A tym samym ten problem zaczyna narastać – mówi Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Marek Tomków wskazał też na przyczyny kryzys lekowego. Jak się okazuje, problem jest złożony. - Naczelna Rada Aptekarska powiedziała że brakuje 500 leków, a 300 z nich to leki których brakuje od wielu lat. Z jednej strony mówi się, że przyczyną była tzw. mafia lekowa, czyli nielegalny wywóz leków - mówi Tomków. Przypomnijmy, od 6 czerwca 2019 r. obowiązują nowe przepisy, zakładające karę nawet 10 lat pozbawienia wolności za nielegalny wywóz leków.

- Trzeba też wspomnieć, że leków brakuje nie dlatego, że są wywożone, tylko dlatego że nie są dostarczane w wystarczającej ilości przez firmy. To są leki oryginalne, nie mające zamienników i takie firmy często wykorzystują swoja monopolistyczną pozycję – powiedział Tomków.

Kolejna przyczyna i to ona właściwie wywołała ten kryzys, dlatego że w ostatnich kilku miesiącach pojawiło się dużo leków, które są bardzo popularne ale też tanie i one nie są przedmiotem nielegalnego wywozu za granicę. Jak podawały media, przyczyną może być wstrzymanie produkcji tzw. API, czyli substancji czynnych, tego głównego składnika leku w fabrykach chińskich. Czyli Chińczycy przyszli i mówią: "fabryki są niebezpieczne dla naszego środowiska, proszę je zamknąć". Jak donoszą media i firmy produkujące leki, 80% leków generycznych na rynku europejskim jest robione na bazie substancji pochodzących z tych samych fabryk czyli z Chin i Indii. Ich zamknięcie czy reedukacja ich zdolności redukcyjnych powoduje, że to się odbija czkawką w całej Europie – powiedział Tomków.

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »