Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Marek Tomków o kryzysie lekowym, o jego przyczynach…
2019-07-17, 15:05 Autor: Joanna Matlak

Marek Tomków o kryzysie lekowym, o jego przyczynach i rozmowach o tym problemie na sejmowej komisji zdrowia

Marek Tomków o kryzysie lekowym, o jego przyczynach i rozmowach o tym problemie na sejmowej komisji zdrowia
- My nie oczekujemy, że Ministerstwo Zdrowia w 24 godziny rozwiąże kryzys lekowy, bo on jest w całej Europie, a nawet i w Stanach Zjednoczonych - powiedział w Loży Radiowej Marek Tomków, prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej.
Naszego gościa pytaliśmy o przebieg i wnioski ze spotkania na sejmowej komisji zdrowia.
- Nie liczymy, że ktoś przyjdzie i powie, że jest fantastycznie. Prosimy o bezpośrednią współpracę z ministerstwem w zakresie planowanych dostaw tych leków, których brakuje i tego, żeby ta informacja była wiarygodna. Mówiliśmy również o tym, żeby listy leków, które mogą być zagrożone brakiem dostępności, były publikowane, ale w takim kręgu zewnętrznym, wśród aptekarzy, choćby po to, żeby nie wzbudzać paniki wśród samych pacjentów, którzy obawiają się, że skończy im się lek i kupują na zapas. A tym samym ten problem zaczyna narastać – mówi Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Marek Tomków wskazał też na przyczyny kryzys lekowego. Jak się okazuje, problem jest złożony. - Naczelna Rada Aptekarska powiedziała że brakuje 500 leków, a 300 z nich to leki których brakuje od wielu lat. Z jednej strony mówi się, że przyczyną była tzw. mafia lekowa, czyli nielegalny wywóz leków - mówi Tomków. Przypomnijmy, od 6 czerwca 2019 r. obowiązują nowe przepisy, zakładające karę nawet 10 lat pozbawienia wolności za nielegalny wywóz leków.

- Trzeba też wspomnieć, że leków brakuje nie dlatego, że są wywożone, tylko dlatego że nie są dostarczane w wystarczającej ilości przez firmy. To są leki oryginalne, nie mające zamienników i takie firmy często wykorzystują swoja monopolistyczną pozycję – powiedział Tomków.

Kolejna przyczyna i to ona właściwie wywołała ten kryzys, dlatego że w ostatnich kilku miesiącach pojawiło się dużo leków, które są bardzo popularne ale też tanie i one nie są przedmiotem nielegalnego wywozu za granicę. Jak podawały media, przyczyną może być wstrzymanie produkcji tzw. API, czyli substancji czynnych, tego głównego składnika leku w fabrykach chińskich. Czyli Chińczycy przyszli i mówią: "fabryki są niebezpieczne dla naszego środowiska, proszę je zamknąć". Jak donoszą media i firmy produkujące leki, 80% leków generycznych na rynku europejskim jest robione na bazie substancji pochodzących z tych samych fabryk czyli z Chin i Indii. Ich zamknięcie czy reedukacja ich zdolności redukcyjnych powoduje, że to się odbija czkawką w całej Europie – powiedział Tomków.

Zobacz także

2021-10-20, godz. 09:18 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski i były eurodeputowany o wczorajszej debacie w PE oraz rozwoju 4 fali pandemii w… - Byłem w Parlamencie Europejskim 4 lata, wiele mógłbym się spodziewać, ale to co się wydarzyło wczoraj przekracza moje wyobrażenie - powiedział w Porannej… » więcej 2021-10-19, godz. 17:34 Andrzej Kasiura o funduszach europejskich, kopciuchach i połączeniach autobusowych - Prawie miliard euro dla województwa opolskiego przypada z funduszy europejskich na lata 2021-2027 - powiedział burmistrz Krapkowic i prezes stowarzyszenia… » więcej 2021-10-19, godz. 14:05 Co tam Panie w polityce? Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc Jak co wtorek najświeższe informacje ze świata polityki, kultury i sportu w lekkim wydaniu. W swoim cyklu "Co Tam Panie w polityce?" komentują dla Państwa… » więcej 2021-10-19, godz. 08:58 Anna Zalewska, eurodeputowana o dzisiejszej (19.10) debacie w PE na temat praworządności w Polsce - Tytuł debaty jest narzucony przez grupę polityczną Socjalistów i Demokratów. Temat debaty wniosła przewodnicząca tej frakcji, która była na kongresie… » więcej 2021-10-18, godz. 14:00 Joanna Mucha z PL 2050 Szymona Hołowni o szykowaniu struktur na wybory i o tym, że nie żałuje opuszczenia PO - Polska polityka jak dżdżu potrzebuje ludzi, którzy pochodzą z "dołów", społeczników - mówiła w Popołudniowej Loży Radiowej poseł Joanna Mucha z… » więcej 2021-10-18, godz. 13:56 Paweł Kukiz o tym czy się koleguje z prezesem Kaczyńskim, współpracy z PiS i co sądzi o debacie Tusk - Kaczyński - Ja wiem czy te relacje można nazwać kolegowaniem się? Kolegowanie może się zamienić w kolesiostwo (śmiech) więc z takimi sformułowaniami ostrożnie… » więcej 2021-10-18, godz. 09:30 Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej o budowie muru na granicy, zwiększonej dotacji dla mniejszości narodowych… - Uważam, że ten sposób zabezpieczenia polskiej granicy jest nie tylko abstrakcyjny, ale nie przystający na XXI wiek - powiedział poseł Mniejszości Niemieckiej… » więcej 2021-10-15, godz. 18:17 Młodzieżowa Loża Radiowa o budowie muru na granicy z Białorusią i dyskusji o polexicie Nasi dzisiejsi goście rozmawiali o ostatnim posiedzeniu Sejmu na którym posłowie dyskutowali i finalnie przegłosowali specustawę o budowie muru na granicy… » więcej 2021-10-15, godz. 13:23 Dariusz Grabowiecki, doradca energetyczny z WFOŚiGW w Opolu o dotacjach na wymianę "kopciuchów" - Można pozyskać nawet 60 % dofinansowania do wymiana starego pieca - powiedział w Południowej Loży Radiowej Dariusz Grabowiecki, doradca energetyczny z Wojewódzkiego… » więcej 2021-10-15, godz. 10:18 Manfred Grabelus, dyrektor departamentu ochrony środowiska urzędu marszałkowskiego o uchwale zakazującej używania… - W 2030 roku nie powinno być już ogrzewania mieszkań w województwie opolskim "kopciuchami" - powiedział Manfred Grabelus, dyrektor departamentu ochrony środowiska… » więcej
1415161718
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »