Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Marek Tomków o kryzysie lekowym, o jego przyczynach…
2019-07-17, 15:05 Autor: Joanna Matlak

Marek Tomków o kryzysie lekowym, o jego przyczynach i rozmowach o tym problemie na sejmowej komisji zdrowia

Marek Tomków o kryzysie lekowym, o jego przyczynach i rozmowach o tym problemie na sejmowej komisji zdrowia
- My nie oczekujemy, że Ministerstwo Zdrowia w 24 godziny rozwiąże kryzys lekowy, bo on jest w całej Europie, a nawet i w Stanach Zjednoczonych - powiedział w Loży Radiowej Marek Tomków, prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej.
Naszego gościa pytaliśmy o przebieg i wnioski ze spotkania na sejmowej komisji zdrowia.
- Nie liczymy, że ktoś przyjdzie i powie, że jest fantastycznie. Prosimy o bezpośrednią współpracę z ministerstwem w zakresie planowanych dostaw tych leków, których brakuje i tego, żeby ta informacja była wiarygodna. Mówiliśmy również o tym, żeby listy leków, które mogą być zagrożone brakiem dostępności, były publikowane, ale w takim kręgu zewnętrznym, wśród aptekarzy, choćby po to, żeby nie wzbudzać paniki wśród samych pacjentów, którzy obawiają się, że skończy im się lek i kupują na zapas. A tym samym ten problem zaczyna narastać – mówi Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Marek Tomków wskazał też na przyczyny kryzys lekowego. Jak się okazuje, problem jest złożony. - Naczelna Rada Aptekarska powiedziała że brakuje 500 leków, a 300 z nich to leki których brakuje od wielu lat. Z jednej strony mówi się, że przyczyną była tzw. mafia lekowa, czyli nielegalny wywóz leków - mówi Tomków. Przypomnijmy, od 6 czerwca 2019 r. obowiązują nowe przepisy, zakładające karę nawet 10 lat pozbawienia wolności za nielegalny wywóz leków.

- Trzeba też wspomnieć, że leków brakuje nie dlatego, że są wywożone, tylko dlatego że nie są dostarczane w wystarczającej ilości przez firmy. To są leki oryginalne, nie mające zamienników i takie firmy często wykorzystują swoja monopolistyczną pozycję – powiedział Tomków.

Kolejna przyczyna i to ona właściwie wywołała ten kryzys, dlatego że w ostatnich kilku miesiącach pojawiło się dużo leków, które są bardzo popularne ale też tanie i one nie są przedmiotem nielegalnego wywozu za granicę. Jak podawały media, przyczyną może być wstrzymanie produkcji tzw. API, czyli substancji czynnych, tego głównego składnika leku w fabrykach chińskich. Czyli Chińczycy przyszli i mówią: "fabryki są niebezpieczne dla naszego środowiska, proszę je zamknąć". Jak donoszą media i firmy produkujące leki, 80% leków generycznych na rynku europejskim jest robione na bazie substancji pochodzących z tych samych fabryk czyli z Chin i Indii. Ich zamknięcie czy reedukacja ich zdolności redukcyjnych powoduje, że to się odbija czkawką w całej Europie – powiedział Tomków.

Zobacz także

2021-11-18, godz. 11:54 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o podatkowych aspektach Polskiego Ładu i pomyśle by pracodawca mógł… Gośćmi dzisiejszej programu byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Kuliś (BCC) i dr Jerzy… » więcej 2021-11-18, godz. 13:44 Tomasz Kostuś, poseł PO w "Prosto z sejmu" w rozmowie z Magdaleną Ogórek o ustawie o ochronie ganic - Nie ma zgody na psucie prawa, łamanie zapisów konstytucji, chaos i dyletanctwo. Dlatego świadomie głosowaliśmy przeciwko przyjęciu ustawy o ochronie granicy… » więcej 2021-11-18, godz. 09:12 Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii o ograniczeniu odwiedzin, inwestycjach i sukcesach lekarzy na arenie… - Staramy się reagować na to co się dzieje, jeżeli chodzi o covid, ponieważ musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych pracowników i naszych pacjentów, bo… » więcej 2021-11-16, godz. 12:53 Dr Rafał Wielki o zwalczaniu przestępstw korupcyjnych, badaniach naukowych - Tematyka tej rozprawy była ustalona z moim niestety nieżyjącym już promotorem prof. Jerzym Koniecznym. On dostrzegał potrzebę, żeby zając się szeroko… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Piotr Bujak o obronie ZOL-u w Głogówku, 0,5 mln złotych z konkursu "Rosnąca odporność", inwestycjach i finansach… - Podstawą jest to, że ZOL w Głogówku, powinien w Głogówku pozostać. To moja reakcja na postawę powiatu prudnickiego – powiedział w samorządowej odsłonie… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa międzynarodowego z UO o tym, co kryje się za kryzysem na polsko-białoruskiej… - Rosja gra w to, co zawsze. Rosja dominuje w Europie Wschodniej, często wywołuje kryzysy, po to, żeby się o tym mówiło, żeby rozmawiać z Rosją, Putinem… » więcej 2021-11-16, godz. 11:53 "Spięcie" - Magazyn Międzynarodowy Piotr Cywińskiego i Michała Rachonia Gośćmi Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli Robert Bąkiewicz, Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz Grażyna Ancyparowicz. Wspólnie dyskutowaliśmy… » więcej 2021-11-16, godz. 11:45 "Co tam Panie w polityce?" Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek w samo południe, najnowsze wydarzenia i najświeższe komentarze. Zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio… » więcej 2021-11-16, godz. 09:45 Kpt. Piotr Płuciennik o tym jak ważne jest wsparcie dla żołnierza i działaniach opolskich logistyków na granicy … - Za każde gesty wsparcia jesteśmy wdzięczni, z tego względu, że służba na granicy jest ciężka, szczególnie dla żołnierzy, którzy de facto stoją… » więcej 2021-11-15, godz. 17:22 Dr hab. Adam Drosik o pracach nad innowacyjnym podręcznikiem o zrównoważonym rozwoju - W podręczniku bardzo dużo można zmienić - powiedział prof UO Adam Drosik, dziekan wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej. Rozmawialiśmy o… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »