Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Dr Mariusz Patelski o ciężkiej i odpowiedzialnej…
2019-06-18, 09:19 Autor: Paula Hołubowicz

Dr Mariusz Patelski o ciężkiej i odpowiedzialnej pracy cenzorów, którzy uważnie czytać musieli każdy praktycznie świstek

Dr Mariusz Patelski o ciężkiej i odpowiedzialnej pracy cenzorów, którzy uważnie czytać musieli każdy praktycznie świstek
- Był czas, gdy cenzurowano wszystko, praktycznie każdy kawałek papieru, z fakturami włącznie. Nawet szkolne akademie mogły być realizowane tylko według wcześniej zatwierdzonych gotowych scenariuszy - mówił w Loży Radiowej dr Mariusz Patelski, historyk z Uniwersytetu Opolskiego, który wydał właśnie książkę o cenzurze na Opolszczyźnie w czasach Polski Ludowej.
Choć był to oczywiście przypadek, Patelski wstrzelił się idealnie - ponieważ jego książka opisuje także działania cenzury dotyczące artystów występujących na opolskim festiwalu a ukazała się tuż przed tegorocznym festiwalem, autor zaliczył prawdziwy rajd po mediach. Bo było o czym opowiadać: festiwalowe teksty, przede wszystkim, choć nie tylko, kabaretowe (choć tu cenzurze zdarzało się zaliczać wpadki, bo satyrycy czasem improwizują w reakcji na zachowania publiczności i nie wszystko da się zawczasu zatwierdzić) najpierw były uważnie czytane w Warszawie a potem po raz kolejny w Opolu. Ale, jak przekonuje nasz gość, to była tylko kilkudniowa mobilizacja, znacznie więcej roboty mieli cenzorzy z pilnowaniem gazet, które były przecież dzień w dzień przygotowywane do późnego wieczora.

- Najpierw czytana była tak zwana "szczotka". Jeśli jakiś fragment został zakwestionowany, trzeba go było tak sprytnie zastąpić innym tekstem, i to tak, by czytelnik nie zorientował się, że coś usunięto. Bo o białych plamach mowy nie było. A potem po raz kolejny czytano cały numer przed skierowaniem go do drukarni - opowiadał Patelski.

Nie inaczej było - choć dziś, w czasach "żywego" radia, wydaje się to być niemożliwe - z przekazem w eterze. Nie było miejsca na żadną improwizację - najpierw cenzor zatwierdzał scenariusz audycji a potem odsłuchiwał nagranie przed jego wyemitowaniem na antenie.

Zawód cenzora do łatwych nie należał. Panowie musieli się nieźle orientować w bardzo różnych dziedzinach, żeby nie przepuścić nieprawomyślnej albo tajnej (to głownie w dziedzinie gospodarki) informacji. Jeździli na szkolenia, wymieniali się doświadczeniami, zdarzało się, że niektórzy robili doktoraty. Po roku 1990, gdy przyszła demokracja, większość z nich znalazła pracę gdzieś w administracji.

Zobacz także

2021-11-15, godz. 10:54 Tomasz Kostuś o szturmie migrantów na polską granicę i działaniach na arenie międzynarodowej Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej był Tomasz Kostuś, poseł Koalicji Obywatelskiej, z którym rozmawialiśmy m.in. o szturmie migrantów na polską… » więcej 2021-11-15, godz. 09:00 Piotr Woźniak, współprzewodniczący Nowej Lewicy na Opolszczyźnie o ostatnim wojewódzkim kongresie partii, planach… - To nie jest tak jednoznaczne, że poparcie w tajnym głosowaniu jest stuprocentowe - powiedział w Porannej Loży Radiowej Piotr Woźniak. - Wszystkie głosowania… » więcej 2021-11-12, godz. 10:30 Młodzieżowa Loża Radiowa o obchodach Święta Niepodległości i prowokacjach Łukaszenki na polsko-białoruskiej g… Gośćmi dzisiejszej Loży byli Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS), Kacper Jungowski (Młodzi Demokraci) i Mariusz Jańczuk (PL 2050 Szymona Hołowni). Rozmawialiśmy… » więcej 2021-11-12, godz. 15:10 Monika Bartel o badaniach kontrolnych w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań - Badanie realizowane będzie wyłącznie za pomocą wywiadów telefonicznych na losowo wybranej próbie 100 000 mieszkań, które zostały spisane w NSP 2021… » więcej 2021-11-12, godz. 08:55 Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, poseł OdNowy z Opola o działaniach przemytników, dezinformacji i kryzysie… - Trwa operacja psychologiczna koordynowana przez służby specjalne Białorusi i Rosji, której jednym z objawów jest użycie migrantów jako żywej broni, najpierw… » więcej 2021-11-10, godz. 15:47 Dr Bartosz Maziarz, ekspert ds. bezpieczeństwa o sytuacji na granicy z Białorusią - Nie jestem zaskoczony słowami premiera Morawieckiego. Musimy oswajać się z tą sytuacją, że wzmożone siły wojskowe, policji i straży granicznej, jeszcze… » więcej 2021-11-10, godz. 13:08 Violetta Porowska o sejmowej debacie ws. sytuacji na granicy, tzw. marszu dla Izy w Opolu i nowym wicewojewodzie - W szeregach PiS był taki niepokój, czy należna powaga izby i tematu zostanie zachowania, ale opozycja stanęła na wysokości zadania. Możemy powiedzieć… » więcej 2021-11-10, godz. 09:23 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o nowym wicewojewodzie, pracy szpitala tymczasowego i uroczystościach związanych… - Chciałbym bardzo, żeby Państwo zaczekali do godziny 14.15, wtedy nastąpi przedstawienie nowego wicewojewody opolskiego. Trzymamy się dobrego obyczaju, że… » więcej 2021-11-09, godz. 17:04 Prof. Kamil Minkner o badaniach dotyczących zrównoważonego rozwoju na przykładzie Islandii - Chcemy wprowadzić u nas do programu nauczania nowy przedmiot: "Zrównoważony rozwój" - powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej dr hab. Kamil Minkner… » więcej 2021-11-09, godz. 12:34 Co tam Panie w polityce Piotr Gociek i Aneta Skomorowska-Kobza o sytuacji na granicy, Marszu Niepodległości i negocjacjach… - Chciałabym dowiedzieć się, jak wygląda sytuacja na granicy (...) spodziewam się tego, że będzie jak zawsze. To znaczy że wyjdzie pan premier i powie… » więcej
910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »