Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Dr Mariusz Patelski o ciężkiej i odpowiedzialnej ...
2019-06-18, 09:19 Autor: Paula Hołubowicz

Dr Mariusz Patelski o ciężkiej i odpowiedzialnej pracy cenzorów, którzy uważnie czytać musieli każdy praktycznie świstek

Dr Mariusz Patelski o ciężkiej i odpowiedzialnej pracy cenzorów, którzy uważnie czytać musieli każdy praktycznie świstek
- Był czas, gdy cenzurowano wszystko, praktycznie każdy kawałek papieru, z fakturami włącznie. Nawet szkolne akademie mogły być realizowane tylko według wcześniej zatwierdzonych gotowych scenariuszy - mówił w Loży Radiowej dr Mariusz Patelski, historyk z Uniwersytetu Opolskiego, który wydał właśnie książkę o cenzurze na Opolszczyźnie w czasach Polski Ludowej.
Choć był to oczywiście przypadek, Patelski wstrzelił się idealnie - ponieważ jego książka opisuje także działania cenzury dotyczące artystów występujących na opolskim festiwalu a ukazała się tuż przed tegorocznym festiwalem, autor zaliczył prawdziwy rajd po mediach. Bo było o czym opowiadać: festiwalowe teksty, przede wszystkim, choć nie tylko, kabaretowe (choć tu cenzurze zdarzało się zaliczać wpadki, bo satyrycy czasem improwizują w reakcji na zachowania publiczności i nie wszystko da się zawczasu zatwierdzić) najpierw były uważnie czytane w Warszawie a potem po raz kolejny w Opolu. Ale, jak przekonuje nasz gość, to była tylko kilkudniowa mobilizacja, znacznie więcej roboty mieli cenzorzy z pilnowaniem gazet, które były przecież dzień w dzień przygotowywane do późnego wieczora.

- Najpierw czytana była tak zwana "szczotka". Jeśli jakiś fragment został zakwestionowany, trzeba go było tak sprytnie zastąpić innym tekstem, i to tak, by czytelnik nie zorientował się, że coś usunięto. Bo o białych plamach mowy nie było. A potem po raz kolejny czytano cały numer przed skierowaniem go do drukarni - opowiadał Patelski.

Nie inaczej było - choć dziś, w czasach "żywego" radia, wydaje się to być niemożliwe - z przekazem w eterze. Nie było miejsca na żadną improwizację - najpierw cenzor zatwierdzał scenariusz audycji a potem odsłuchiwał nagranie przed jego wyemitowaniem na antenie.

Zawód cenzora do łatwych nie należał. Panowie musieli się nieźle orientować w bardzo różnych dziedzinach, żeby nie przepuścić nieprawomyślnej albo tajnej (to głownie w dziedzinie gospodarki) informacji. Jeździli na szkolenia, wymieniali się doświadczeniami, zdarzało się, że niektórzy robili doktoraty. Po roku 1990, gdy przyszła demokracja, większość z nich znalazła pracę gdzieś w administracji.

Zobacz także

2019-07-22, godz. 15:08 Kamil Bortniczuk o karaniu pospolitych bandytów, ideologii LGBT i fałszywym konserwatyzmie ludowców - Nie zgadzam się z tezą, że wydarzenia w Białymstoku oznaczają odrodzenie się faszyzmu. W każdym społeczeństwie są ludzie, którzy nie przestrzegają obowiązuj ... » więcej 2019-07-22, godz. 14:37 Ryszard Wilczyński o swojej własnej „szóstce”, podzielonej opozycji i najbliższych działaniach Platformy - W dniu w którym Kosiniak-Kamysz powiedział, że projekt Koalicji Europejskiej nie spełnił oczekiwań, że rzekomo jest odchylenie lewicowe i że poszukują własn ... » więcej 2019-07-19, godz. 14:32 Ks. Marek Dziony o pierwszych miesiącach funkcjonowania Rady Młodzieżowej przy TSKN-ie, o jej strukturze i działalności - Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej jest organem niezależnym od TSKN-u, natomiast przewodniczący TSKN Rafał Bartek chciał mieć taką radę młodzieżową, ... » więcej 2019-07-21, godz. 08:15 Katarzyna Kownacka i Piotr Regeńczuk o mniej i bardziej egzotycznych oczekiwaniach inwestorów - Nie jest niczym dziwnym, że duży inwestor oczekuje wsparcia także w postaci finansowych grantów. Zwłaszcza, gdy w grę wchodzi naprawdę duża inwestycja, któr ... » więcej 2019-07-18, godz. 14:47 WSPÓLNA SPRAWA Jak należy ocenić gospodarcze wątki pakietu zwanego "szóstką Schetyny"? Tak zwana szóstka Schetyny, czyli pakiet propozycji programowych Platformy Obywatelskiej, to odpowiedź opozycji na piątkę Kaczyńskiego. Nie brak tu wątków gos ... » więcej 2019-07-18, godz. 14:26 Dr Błażej Choroś o nowej szefowej Komisji Europejskiej, politycznej układance w PE i o szansach polskich polityków na ... - Ursula von der Leyen silnie podkreślała takie dwa obszary, które zresztą są też definiowane jako największe wyzwania Unii Europejskiej: to jest kwestia klim ... » więcej 2019-07-17, godz. 15:07 Monika Czech-Tańczuk o walce jerzyków z komarami, miejsko-wiejskiej suszy i azbeście - Oczywiście w ramach walki z komarami nadal stosujemy różne środki chemiczne, ale już od jakiegoś czasu stawiamy przede wszystkim na metody biologiczne. Najw ... » więcej 2019-07-17, godz. 15:05 Marek Tomków o kryzysie lekowym, o jego przyczynach i rozmowach o tym problemie na sejmowej komisji zdrowia - My nie oczekujemy, że Ministerstwo Zdrowia w 24 godziny rozwiąże kryzys lekowy, bo on jest w całej Europie, a nawet i w Stanach Zjednoczonych - powiedział w ... » więcej 2019-07-17, godz. 07:33 Bożena Kalecińska o tym, co rząd robi dla coraz liczniejszej populacji cudzoziemców - Nie jest zaskakujące to, że cudzoziemcy na Opolszczyźnie budzą coraz większe zainteresowanie, cieszy, że marszałek chce dołożyć swoją cegiełkę do ich integr ... » więcej 2019-07-16, godz. 14:57 Adrian Czubak o programie "Razem bezpieczniej", wydaniu pozwolenia na budowę obwodnicy Niemodlina i tzw. funduszu auto ... - Na rok 2019 minister przekazał pulę 6 mln złotych dla całego kraju i są 104 projekty z całej Polski, w tym 5 z województwa opolskiego. I na ten rok pozyskan ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »