Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » WSPÓLNA SPRAWA Świat nieodległej przyszłości:…
2019-05-30, 16:08 Autor: Marek Świercz, Joanna Matlak

WSPÓLNA SPRAWA Świat nieodległej przyszłości: eksperci, roboty i masy bezrobotnych?

Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa"
Czy pracę odbiorą nam roboty? To realny scenariusz, ale nie oznacza to, że umrzemy z głodu, bo zautomatyzowany świat będzie się wiązał z postaniem zupełnie nowego społeczeństwa. Do takiego wniosku doszli uczestnicy kolejnej debaty "Wspólna sprawa". Tym razem, niestety, zabrakło przedstawicieli związków zawodowych.
O wizji świata niczym z powieści science-fiction mówią już oficjalne rządowe raporty, naukowcy - chociażby socjolog Grzegorz Lindenberg - wieszczą, że za 30 lat w Europie zabraknie pracy nie tylko dla niewykwalifikowanych imigrantów, ale także dla rodowitych Europejczyków, co może prowadzić do poważnych konfliktów społecznych.

Dr Witold Potwora, ekonomista z WSZiA, uspokajał, że rozwój technologii z zasady nie powinien zagrażać ludziom, więc czarne scenariusze raczej się nie ziszczą. Przyznał jednak, że społeczne zmiany są nieuniknione, choć wizja niepracujących mas utrzymywanych przez państwo (z opodatkowania robotów) przypomina mu jako żywo wizje społeczeństwa socjalistycznego, gdzie każdy "otrzymuje według potrzeb". Stwierdził jednak, że prawdopodobnie ludzie będą w przyszłości po prostu wykonywali inną pracę niż teraz.

O zagrożeniach mówił Lesław Adamczyk z BCC. Stwierdził, że już dziś mamy problem z ogarnięciem informatyzacji. Przykładem działania militarne, w których już teraz trudno stwierdzić, czy o eliminacji żywego celu decyduje człowiek czy dron. Wspominał też swoją wizytę w niemieckiej fabryce samochodów, gdzie dwóch automatyków pilnowało hali z 5 tysiącami robotów. Ale, paradoksalnie, liczba pracowników fabryki, w sumie 38 tysięcy osób, nie spadła. Zdaniem Adamczyka, największe zmiany będą dotyczyć struktury społecznej - możemy dożyć czasów, gdy większość ludzi nie będzie pracować, będzie za to otrzymywać dochód gwarantowany i zajmować się sprawami prywatnymi.

Czarne scenariusz kreślił Piotr Pancześnik z Kongregacji. Stwierdził, że nie wyobraża sobie świata zamieszkanego przez 7 miliardów hedonistów. Ostrzegał także przed odhumanizowaniem, które towarzyszy robotyzacji. Jeśli, a już się to dzieje, wkroczy do medycyny, bankowości czy wymiaru sprawiedliwości, to konsekwencje mogą być bardzo groźne. Przestrzegał także przed robotami drugiej generacji, czyli takimi, które będą same tworzyły roboty, praktycznie bez kontroli człowieka. Podkreślał, że roboty mają nam służyć a nie nas zastąpić.

Największym optymistą był Grzegorz Kuliś z BCC (jego firma ma dwa roboty: jeden wita gości na recepcji, drugi serwuje drinki). Z jednej strony stwierdził, że prace nad coraz bardziej autonomicznymi robotami trwają i ich tempo jest bardzo duże, z drugiej uspokajał, że roboty mogą nie tyle zabrać ludziom pracę, co uwolnić ich od tej najbardziej uciążliwej. Czyli, mając świadomość zagrożeń, trzeba także widzieć szanse. Przykładowo: automatyczne pojazdy są bezpieczniejsze od tych prowadzonych przez żywych kierowców.

Goście programu zgodzili się, że już mamy bardzo groźne przykłady zastosowania nowych technologii, choćby chiński system "scoringu", czyli oceny wiarygodności (czytaj: prawomyślności) obywateli, od którego zależy ich dostęp do takich czy innych usług. Jak zauważył Pancześnik, można sobie wyobrazić świat, w którym każdy będzie otrzymywał punkty za posłuszeństwo i od tego będzie zależała jego przysłowiowa "micha".
Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" (30.05.2019) - 1 cz. rozmowy
Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" (30.05.2019) - 2 cz. rozmowy

Zobacz także

2021-11-15, godz. 10:54 Tomasz Kostuś o szturmie migrantów na polską granicę i działaniach na arenie międzynarodowej Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej był Tomasz Kostuś, poseł Koalicji Obywatelskiej, z którym rozmawialiśmy m.in. o szturmie migrantów na polską… » więcej 2021-11-15, godz. 09:00 Piotr Woźniak, współprzewodniczący Nowej Lewicy na Opolszczyźnie o ostatnim wojewódzkim kongresie partii, planach… - To nie jest tak jednoznaczne, że poparcie w tajnym głosowaniu jest stuprocentowe - powiedział w Porannej Loży Radiowej Piotr Woźniak. - Wszystkie głosowania… » więcej 2021-11-12, godz. 10:30 Młodzieżowa Loża Radiowa o obchodach Święta Niepodległości i prowokacjach Łukaszenki na polsko-białoruskiej g… Gośćmi dzisiejszej Loży byli Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS), Kacper Jungowski (Młodzi Demokraci) i Mariusz Jańczuk (PL 2050 Szymona Hołowni). Rozmawialiśmy… » więcej 2021-11-12, godz. 15:10 Monika Bartel o badaniach kontrolnych w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań - Badanie realizowane będzie wyłącznie za pomocą wywiadów telefonicznych na losowo wybranej próbie 100 000 mieszkań, które zostały spisane w NSP 2021… » więcej 2021-11-12, godz. 08:55 Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, poseł OdNowy z Opola o działaniach przemytników, dezinformacji i kryzysie… - Trwa operacja psychologiczna koordynowana przez służby specjalne Białorusi i Rosji, której jednym z objawów jest użycie migrantów jako żywej broni, najpierw… » więcej 2021-11-10, godz. 15:47 Dr Bartosz Maziarz, ekspert ds. bezpieczeństwa o sytuacji na granicy z Białorusią - Nie jestem zaskoczony słowami premiera Morawieckiego. Musimy oswajać się z tą sytuacją, że wzmożone siły wojskowe, policji i straży granicznej, jeszcze… » więcej 2021-11-10, godz. 13:08 Violetta Porowska o sejmowej debacie ws. sytuacji na granicy, tzw. marszu dla Izy w Opolu i nowym wicewojewodzie - W szeregach PiS był taki niepokój, czy należna powaga izby i tematu zostanie zachowania, ale opozycja stanęła na wysokości zadania. Możemy powiedzieć… » więcej 2021-11-10, godz. 09:23 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o nowym wicewojewodzie, pracy szpitala tymczasowego i uroczystościach związanych… - Chciałbym bardzo, żeby Państwo zaczekali do godziny 14.15, wtedy nastąpi przedstawienie nowego wicewojewody opolskiego. Trzymamy się dobrego obyczaju, że… » więcej 2021-11-09, godz. 17:04 Prof. Kamil Minkner o badaniach dotyczących zrównoważonego rozwoju na przykładzie Islandii - Chcemy wprowadzić u nas do programu nauczania nowy przedmiot: "Zrównoważony rozwój" - powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej dr hab. Kamil Minkner… » więcej 2021-11-09, godz. 12:34 Co tam Panie w polityce Piotr Gociek i Aneta Skomorowska-Kobza o sytuacji na granicy, Marszu Niepodległości i negocjacjach… - Chciałabym dowiedzieć się, jak wygląda sytuacja na granicy (...) spodziewam się tego, że będzie jak zawsze. To znaczy że wyjdzie pan premier i powie… » więcej
910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »