Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Piotr Piaseczny o pomyśle obowiązku głosowania…
2019-05-29, 14:35 Autor: Joanna Matlak, Marek Świercz

Piotr Piaseczny o pomyśle obowiązku głosowania i wyniku wyborów do PE

Piotr Piaseczny o wynikach tegorocznych wyborów do Parlamentu Europejskiego
- Długo byłem przeciwnikiem regulacji tego typu. Aż do momentu w którym okazało się, że rządy, które wybieramy pomimo że są większościowe w ramach ordynacji i są wybierane zgodnie z prawem oczywiście, to finalnie o całym społeczeństwie decyduje np. 25% osób – mówił w Loży Radiowej Piotr Piasecznej z Nowoczesnej o pomyśle obowiązku głosowania, o którym napisał na swoim profilu społecznościowym i wywołał szeroką dyskusję.
- Taki obowiązek jest w Singapurze, Belgii, Australii więc stwierdziłem, że to wcale nie jest szalony pomysł – mówił Piaseczny i wskazał na pewną analogię. - Jeżeli rozumem nie udało się ludzi przekonać do tego, żeby uczyli się czytać i pisać i mieliśmy problemy z analfabetyzmem całkiem niedawno, bo kilkadziesiąt lat temu, to ten proces został zatrzymany obowiązkiem szkolnym. Więc jeżeli nie dorośliśmy do wolności i nie traktujemy poważnie państwowości i nie bierzemy masowo udziału w wyborach, to może zacznijmy, ale na poważnie, dyskusję na ten temat. Chodzi o to, że jeżeli wprowadzamy „szalone rządy” to niech sankcjonuje je większa liczba osób - przekonywał Piaseczny.

Polityka Nowoczesnej poprosiliśmy też o skomentowanie wyniku wyborów do PE. Przypomnijmy, Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 27 mandatów, Koalicja Europejska 22. W ramach KE, Platforma Obywatelska zdobyła 14 mandatów, Sojusz Lewicy Demokratycznej 5, a Polskie Stronnictwo Ludowe 3. Poza nimi do PE dostała się także Wiosna Roberta Biedronia zdobywając 3 mandaty.

- Warunki koalicji są trudne, partnerskie relacje też są dość utrudnione. Koalicja najlepiej sprawdziła się w wyborach samorządowych, brałem w niej czynny udział. W europejskich było trochę inaczej, bo to jest jednak eksperyment na scenie politycznej. Nigdy nie było szerokiego połączenia rozbieżnych czasami idei, co teraz się objawia w postaci stanowiska PSL-u, że jeśli Wiosna dołączy, to oni wyjdą – mówił Piaseczny.

- Cokolwiek myśleć o Grzegorzu Schetynie, bo jest negatywnie odbierany, to jednak teraz się sprawdził. Wyniki były zaskakujące, ale dla wszystkich. Spodziewałem się zwycięstwa KE lub remisu i było to dla mnie zaskakujące i potwornie rozczarowujące, że oceny wyborcze podlegają tak dużej fluktuacji, gdzie nie pamięta się o grzeszkach sprzed kilku miesięcy czy tygodni, a nawet w trakcie kampanii idą w zapomnienie - mówi Piaseczny.

- Trudno obwiniać wyborców, tak wybrali, PiS-owi trzeba pogratulować, choć przez zaciśnięte zęby. My mamy dużo do zrobienia. Nowoczesna nie zdobyła mandatu, ale zrobiła dobry wynik, bo np. Krzysztof Mieszkowski zdobył prawie 20 tys. głosów - powiedział gość Loży.

Zobacz także

2021-11-15, godz. 10:54 Tomasz Kostuś o szturmie migrantów na polską granicę i działaniach na arenie międzynarodowej Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej był Tomasz Kostuś, poseł Koalicji Obywatelskiej, z którym rozmawialiśmy m.in. o szturmie migrantów na polską… » więcej 2021-11-15, godz. 09:00 Piotr Woźniak, współprzewodniczący Nowej Lewicy na Opolszczyźnie o ostatnim wojewódzkim kongresie partii, planach… - To nie jest tak jednoznaczne, że poparcie w tajnym głosowaniu jest stuprocentowe - powiedział w Porannej Loży Radiowej Piotr Woźniak. - Wszystkie głosowania… » więcej 2021-11-12, godz. 10:30 Młodzieżowa Loża Radiowa o obchodach Święta Niepodległości i prowokacjach Łukaszenki na polsko-białoruskiej g… Gośćmi dzisiejszej Loży byli Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS), Kacper Jungowski (Młodzi Demokraci) i Mariusz Jańczuk (PL 2050 Szymona Hołowni). Rozmawialiśmy… » więcej 2021-11-12, godz. 15:10 Monika Bartel o badaniach kontrolnych w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań - Badanie realizowane będzie wyłącznie za pomocą wywiadów telefonicznych na losowo wybranej próbie 100 000 mieszkań, które zostały spisane w NSP 2021… » więcej 2021-11-12, godz. 08:55 Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, poseł OdNowy z Opola o działaniach przemytników, dezinformacji i kryzysie… - Trwa operacja psychologiczna koordynowana przez służby specjalne Białorusi i Rosji, której jednym z objawów jest użycie migrantów jako żywej broni, najpierw… » więcej 2021-11-10, godz. 15:47 Dr Bartosz Maziarz, ekspert ds. bezpieczeństwa o sytuacji na granicy z Białorusią - Nie jestem zaskoczony słowami premiera Morawieckiego. Musimy oswajać się z tą sytuacją, że wzmożone siły wojskowe, policji i straży granicznej, jeszcze… » więcej 2021-11-10, godz. 13:08 Violetta Porowska o sejmowej debacie ws. sytuacji na granicy, tzw. marszu dla Izy w Opolu i nowym wicewojewodzie - W szeregach PiS był taki niepokój, czy należna powaga izby i tematu zostanie zachowania, ale opozycja stanęła na wysokości zadania. Możemy powiedzieć… » więcej 2021-11-10, godz. 09:23 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o nowym wicewojewodzie, pracy szpitala tymczasowego i uroczystościach związanych… - Chciałbym bardzo, żeby Państwo zaczekali do godziny 14.15, wtedy nastąpi przedstawienie nowego wicewojewody opolskiego. Trzymamy się dobrego obyczaju, że… » więcej 2021-11-09, godz. 17:04 Prof. Kamil Minkner o badaniach dotyczących zrównoważonego rozwoju na przykładzie Islandii - Chcemy wprowadzić u nas do programu nauczania nowy przedmiot: "Zrównoważony rozwój" - powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej dr hab. Kamil Minkner… » więcej 2021-11-09, godz. 12:34 Co tam Panie w polityce Piotr Gociek i Aneta Skomorowska-Kobza o sytuacji na granicy, Marszu Niepodległości i negocjacjach… - Chciałabym dowiedzieć się, jak wygląda sytuacja na granicy (...) spodziewam się tego, że będzie jak zawsze. To znaczy że wyjdzie pan premier i powie… » więcej
910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »