Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Bogusław Mrukot o ewolucji od długopisu do komputera…
2019-04-30, 13:00 Autor: Marek Świercz

Bogusław Mrukot o ewolucji od długopisu do komputera, internetu, mediów społecznościowych i inwazji fake newsów

Bogusław Mrukot o ewolucji od długopisu do komputera, internetu, mediów społecznościowych i inwazji fake newsów
- Gdy zaczynałem pracę, do dyspozycji miałem kartkę, długopis i maszynę do pisania. Żeby się z redakcji dodzwonić gdzieś do województwa - oprócz Strzelec Opolskich, gdzie był numer kierunkowy - trzeba było zamawiać rozmowy, jak w "Misiu" - mówił w Loży Radiowej red. Bogusław Mrukot z Nowej Trybuny Opolskiej, zapytany o to, jak w czasie jego dziennikarskiej kariery zmienił się świat mediów. Okazało się, że zmieniło się praktycznie wszystko: długopis zastąpił komputer a płachtę gazety internet i społecznościowe media.
Nasz gość zwraca uwagę na mordercze tempo, jakie narzucił internet, w którym informacje pojawiają się natychmiast. A w realiach wyścigu między redakcjami każdy chce podać newsa jak najszybciej i nie zawsze jest czas, by go dokładnie sprawdzić. A przecież nikt z odbiorców nie będzie czekał na jutrzejsze wydanie gazety, skoro informację może sprawdzić - i to w kilku miejscach - jeszcze tego samego dnia.

- Mamy aktualizacje aktualizacji - komentuje Mrukot. - Na razie pewnie nie ma od tego ucieczki. Nie mieszałbym jednak tradycyjnych mediów z internetem, który tak naprawdę jest nie tyle źródłem informacji, ale miejscem obiegu opinii. Skoro każdy może mówić to, co myśli, albo to, co wydaje mu się, że wie, to dzieli się tym wszystkim. I często wylewa swoje frustracje i pretensje.

Nasz gość mówił także o coraz większym problemie, jakim stają się fake newsy, fałszywe informacje, które są praktycznie niemożliwe do weryfikacji a które są potem błyskawicznie powielane za pośrednictwem mediów społecznościowych. Jego zdaniem, otrzeźwienie przyjdzie jednak prędzej czy później i odbiorcy, którzy nie są zainteresowani fałszywkami i hejtem, stopniowo wrócą do tradycyjnych, prestiżowych mediów, które dają znacznie większe gwarancje rzetelności przekazywanych informacji i nadal potrafią oddzielić informację od komentarza. Co ostatnio niestety wyszło z mody, bo wiele portali czy gazet, przede wszystkim tych zaangażowanych w polityczne spory, manipuluje swoimi czytelnikami już na poziomie tytułów publikowanych materiałów.

- Dla mnie medium wiarygodnym, prestiżowym, jest takie, które potrafi się przyznać do pomyłki i ją prostuje następnego albo jeszcze tego samego dnia, po czym przeprasza swoich odbiorców - tłumaczy Mrukot.

Zobacz także

2021-11-18, godz. 11:54 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o podatkowych aspektach Polskiego Ładu i pomyśle by pracodawca mógł… Gośćmi dzisiejszej programu byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Kuliś (BCC) i dr Jerzy… » więcej 2021-11-18, godz. 13:44 Tomasz Kostuś, poseł PO w "Prosto z sejmu" w rozmowie z Magdaleną Ogórek o ustawie o ochronie ganic - Nie ma zgody na psucie prawa, łamanie zapisów konstytucji, chaos i dyletanctwo. Dlatego świadomie głosowaliśmy przeciwko przyjęciu ustawy o ochronie granicy… » więcej 2021-11-18, godz. 09:12 Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii o ograniczeniu odwiedzin, inwestycjach i sukcesach lekarzy na arenie… - Staramy się reagować na to co się dzieje, jeżeli chodzi o covid, ponieważ musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych pracowników i naszych pacjentów, bo… » więcej 2021-11-16, godz. 12:53 Dr Rafał Wielki o zwalczaniu przestępstw korupcyjnych, badaniach naukowych - Tematyka tej rozprawy była ustalona z moim niestety nieżyjącym już promotorem prof. Jerzym Koniecznym. On dostrzegał potrzebę, żeby zając się szeroko… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Piotr Bujak o obronie ZOL-u w Głogówku, 0,5 mln złotych z konkursu "Rosnąca odporność", inwestycjach i finansach… - Podstawą jest to, że ZOL w Głogówku, powinien w Głogówku pozostać. To moja reakcja na postawę powiatu prudnickiego – powiedział w samorządowej odsłonie… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa międzynarodowego z UO o tym, co kryje się za kryzysem na polsko-białoruskiej… - Rosja gra w to, co zawsze. Rosja dominuje w Europie Wschodniej, często wywołuje kryzysy, po to, żeby się o tym mówiło, żeby rozmawiać z Rosją, Putinem… » więcej 2021-11-16, godz. 11:53 "Spięcie" - Magazyn Międzynarodowy Piotr Cywińskiego i Michała Rachonia Gośćmi Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli Robert Bąkiewicz, Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz Grażyna Ancyparowicz. Wspólnie dyskutowaliśmy… » więcej 2021-11-16, godz. 11:45 "Co tam Panie w polityce?" Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek w samo południe, najnowsze wydarzenia i najświeższe komentarze. Zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio… » więcej 2021-11-16, godz. 09:45 Kpt. Piotr Płuciennik o tym jak ważne jest wsparcie dla żołnierza i działaniach opolskich logistyków na granicy … - Za każde gesty wsparcia jesteśmy wdzięczni, z tego względu, że służba na granicy jest ciężka, szczególnie dla żołnierzy, którzy de facto stoją… » więcej 2021-11-15, godz. 17:22 Dr hab. Adam Drosik o pracach nad innowacyjnym podręcznikiem o zrównoważonym rozwoju - W podręczniku bardzo dużo można zmienić - powiedział prof UO Adam Drosik, dziekan wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej. Rozmawialiśmy o… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »