Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Debata 'Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa'…
2019-03-07, 17:10 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza, Joanna Matlak

Debata "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" o podwyżkach wynagrodzeń oczekiwanych przez "budżetówkę" ale także przez pracowników sieci handlowcy

Debata "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" o podwyżkach wynagrodzeń oczekiwanych przez "budżetówkę" ale także przez pracowników sieci handlowcy
Do strajku szykują się nauczyciele, protestują pracownicy sądów i prokuratur, pracownicy poczty, służby cywilnej i budżetówki. Pracownicy dwóch sieci handlowych także przygotowują się do strajku. W jednej sieci prowadzone jest już referendum w tej sprawie, w drugiej może dojść do sporu zbiorowego. Żądania są podobne, chodzi głównie o wzrost wynagrodzeń i poprawę warunków pracy.
- Solidarność stoi na stanowisku, że powinien nastąpić wzrost wynagrodzeń w sferze budżetowej. Wszystkie grupy zawodowe mówią, że skoro jest taka dobra sytuacja gospodarcza, to podział środków powinien iść w miarę zrównoważonych dla wszystkich grup. Sprzeciwiamy się temu, aby podwyżki trafiły tylko do silnych grup zawodowych. Pracują dwa zespoły robocze z przedstawicielami rządu mamy nadzieję, że dojdzie do porozumienia. Jeżeli nie, to 19 lub 20 marca szefowie regionów i branż "S" zadecydują co będziemy dalej robić - powiedział Grzegorz Adamczyk, z NSZZ Solidarność.

- Chcą protestować także pracownicy DPS-ów, w ZUS jest także spór zbiorowych - podkreślił Sebastian Koćwin z OPZZ. - Jeżeli negocjuje się tylko z grupami silnymi a innym pokazuje się, że negocjacje niewiele dają tylko trzeba iśc na L4 lub organizować demonstracje, tak się dzieje. Nauczyciele mają świadomość, że najlepszym momentem na protest jest okres egzaminów - uważa Sebastian Koćwin.

- Trzeba rozdzielić sfery produkcyjne a inne w sferze usług, szczególnie publicznych. Długi czas podwyżki w tej sferze były duszone - stwierdził Piotr Pancześnik z wiceprezes Kongragacji Przemysłowo-Handlowej. - Jako obywatel płacący podatki oczekuję jakość usług publicznych. Mam tylko zastrzeżenie co do formy protestu jaką jest L4. Do tej pory było tak, że państwo realizowało politykę społeczną z kieszeni przedsiębiorców.

- Nastąpił wzrost wynagrodzeń wśród pracowników sieci handlowych, to jest proces, przez który sieci muszą przejść, bo pracownicy przejdą do konkurencji - uważa Lesław Adamczyk, z Bussiness Center Club. - Porażające jest porównanie do zarobków w sferze budżetowej. Średnie wynagrodzenie w prokuraturach rejonowych to 1870 zł neto, więc jak porównuję to do pensji 3100 zł brutto w marketach, więc przy takiej skali różnic wiadomo jak pracownicy będą migrować. Jako pracodawców, to co w tym całym procesie walki o podwyżki, jest to z czego to będzie zapłacone. - Niech te osoby zarabiają godziwie i adekwatnie do kwalifikacji, ale niech system działa sprawnie - dodał mówiąc o proteście pracowników prokuratur.

Zobacz także

2021-10-28, godz. 09:57 Zuzanna Donath-Kasiura o trudnej sytuacji finansowej opolskich szpitali w wyniku pandemii i zwrotach pieniędzy do NFZ… - Odpowiedzi jeszcze nie ma, bo dopiero wczoraj zostały wystosowane pisma do premiera, ministra zdrowia, naszego wojewody, do wszystkich opolskich parlamentarzystów… » więcej 2021-10-27, godz. 17:05 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o jutrzejszych (28.10) obradach radnych Pan prof. Słodczyk, to bardzo znana postać nauki rozpoznawana nie tylko w Opolu ale i w kraju i na arenie międzynarodowej. To także organizator konferencji… » więcej 2021-10-27, godz. 12:18 Jacek Fior, radny Namysłowa z Koalicji Samorządowej o konflikcie radnych z burmistrzem - Trudno nam się podchodzi do tych sesji. Od lipca nic się nie zmieniło, burmistrz przy pomocy przewodniczących zwołuje sesje tylko w trybie nadzwyczajnym… » więcej 2021-10-27, godz. 08:59 Aleksander Iszczuk, naczelnik wydziału oświaty w Opolu o stanie oświaty w czasie pandemii - Pierwszy lockdown, to szok i organizacyjny i sprzętowy po stronie szkoły i rodziców. Było to na zasadzie, niech każdy sobie radzi jak potrafi - powiedział… » więcej 2021-10-26, godz. 17:00 Spięcie - Magazyn Międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia o sytuacji wyborczej w Czechach, Francji i na… W polityce międzynarodowej ostatnio dzieje się naprawdę dużo, a co ciekawe wiele z tych wydarzeń, które mają (lub będą miały miejsce w nieodległej przyszłości)… » więcej 2021-10-26, godz. 13:24 Co tam Panie w polityce? Prowadzą Joanna Matlak i Piotr Gociek To obfita w wydarzenia polityczne końcówka października. W ubiegłym tygodniu odbyła się debata i dyskusja wokół praworządności w Polsce, europosłowie… » więcej 2021-10-26, godz. 09:35 Violetta Porowska o 107 inwestycjach, które będą realizowane na terenie Opolszczyzny w ramach pierwszej edycji Polskiego… - Na stole jest pół miliarda złotych dla całej Opolszczyzny. Można powiedzieć, że prawie wszystkie samorządy dostały dofinansowanie, czyli bezzwrotne… » więcej 2021-10-25, godz. 16:57 Mieczysław Wojtaszek o radzie ds. polityki senioralnej i programach dla seniorów, które mogą realizować samorządy - Przy wojewodzie powołano dziś 14 osób ds. polityki senioralnej - powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej Mieczysław Wojtaszek, dyrektor wydziału polityki… » więcej 2021-10-25, godz. 15:17 Lidia Ułanowska o deinstytucjonalizacji usług dla seniorów - Jak najwięcej usług dla seniorów powinno być w środowisku. To czas deinstytucjonalizacji usług – powiedziała w Popołudniowej Loży Lidia Ułanowska… » więcej 2021-10-25, godz. 16:42 Sławomir Kłosowski o 0,5 mld złotych na inwestycje dla opolskich samorządów z Polskiego Ładu - Nie byłoby tych pieniędzy gdyby nie to, że wnioski przygotowane przez samorządowców były na naprawdę wysokim poziomie – powiedział w Popołudniowej… » więcej
1213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »