Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Debata 'Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa'…
2019-03-07, 17:10 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza, Joanna Matlak

Debata "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" o podwyżkach wynagrodzeń oczekiwanych przez "budżetówkę" ale także przez pracowników sieci handlowcy

Debata "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" o podwyżkach wynagrodzeń oczekiwanych przez "budżetówkę" ale także przez pracowników sieci handlowcy
Do strajku szykują się nauczyciele, protestują pracownicy sądów i prokuratur, pracownicy poczty, służby cywilnej i budżetówki. Pracownicy dwóch sieci handlowych także przygotowują się do strajku. W jednej sieci prowadzone jest już referendum w tej sprawie, w drugiej może dojść do sporu zbiorowego. Żądania są podobne, chodzi głównie o wzrost wynagrodzeń i poprawę warunków pracy.
- Solidarność stoi na stanowisku, że powinien nastąpić wzrost wynagrodzeń w sferze budżetowej. Wszystkie grupy zawodowe mówią, że skoro jest taka dobra sytuacja gospodarcza, to podział środków powinien iść w miarę zrównoważonych dla wszystkich grup. Sprzeciwiamy się temu, aby podwyżki trafiły tylko do silnych grup zawodowych. Pracują dwa zespoły robocze z przedstawicielami rządu mamy nadzieję, że dojdzie do porozumienia. Jeżeli nie, to 19 lub 20 marca szefowie regionów i branż "S" zadecydują co będziemy dalej robić - powiedział Grzegorz Adamczyk, z NSZZ Solidarność.

- Chcą protestować także pracownicy DPS-ów, w ZUS jest także spór zbiorowych - podkreślił Sebastian Koćwin z OPZZ. - Jeżeli negocjuje się tylko z grupami silnymi a innym pokazuje się, że negocjacje niewiele dają tylko trzeba iśc na L4 lub organizować demonstracje, tak się dzieje. Nauczyciele mają świadomość, że najlepszym momentem na protest jest okres egzaminów - uważa Sebastian Koćwin.

- Trzeba rozdzielić sfery produkcyjne a inne w sferze usług, szczególnie publicznych. Długi czas podwyżki w tej sferze były duszone - stwierdził Piotr Pancześnik z wiceprezes Kongragacji Przemysłowo-Handlowej. - Jako obywatel płacący podatki oczekuję jakość usług publicznych. Mam tylko zastrzeżenie co do formy protestu jaką jest L4. Do tej pory było tak, że państwo realizowało politykę społeczną z kieszeni przedsiębiorców.

- Nastąpił wzrost wynagrodzeń wśród pracowników sieci handlowych, to jest proces, przez który sieci muszą przejść, bo pracownicy przejdą do konkurencji - uważa Lesław Adamczyk, z Bussiness Center Club. - Porażające jest porównanie do zarobków w sferze budżetowej. Średnie wynagrodzenie w prokuraturach rejonowych to 1870 zł neto, więc jak porównuję to do pensji 3100 zł brutto w marketach, więc przy takiej skali różnic wiadomo jak pracownicy będą migrować. Jako pracodawców, to co w tym całym procesie walki o podwyżki, jest to z czego to będzie zapłacone. - Niech te osoby zarabiają godziwie i adekwatnie do kwalifikacji, ale niech system działa sprawnie - dodał mówiąc o proteście pracowników prokuratur.

Zobacz także

2021-11-09, godz. 10:46 Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej o wyborach wewnętrznych w partii, zarządzie regionu opolskiego oraz tym, czy… - Dziękuje za kolejny kredyt zaufania, przy jednym głosie wstrzymującym się - powiedział poseł Witold Zembaczyński przewodniczący Nowoczesnej na Opolszczyźnie… » więcej 2021-11-08, godz. 17:09 Stanisław Niewiński o badaniach nad klasyczną chińską myślą polityczną w kontekście wpływu na współczesne … Gościem Radia Opole był dziś dr Stanisław Niewiński z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu oraz wykładowca na Uniwersytecie Opolskim. Doktor… » więcej 2021-11-08, godz. 13:35 Katarzyna Czochara o migrantach szturmujących granicę, Polskim Ładzie i inwestycjach w opolskich samorządach, zmianach… - Sytuacja na granicy wschodniej jest naprawdę bardzo trudna. Powiem po raz kolejny krytyczne słowa w kierunku opozycji, kiedy ta sytuacja w ogóle się pojawiła:… » więcej 2021-11-08, godz. 09:00 Marcin Oszańca, nowy prezes PSL na Opolszczyźnie o "odbiciu" powiatu kluczborskiego, współpracy z Niemcami i Ślązakami… - Jeżeli chodzi o powiat kluczborski to widzę możliwość współpracy z opcją, która sprawuje władzę - powiedział w Porannej Loży Radiowej Marcin Oszańca… » więcej 2021-11-05, godz. 19:17 "Młodzieżowa Loża Radiowa" o tym, że Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla Podczas konferencji klimatycznej COP 26 Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla. Jak ten ruch oceniają partyjne młodzieżówki, które… » więcej 2021-11-05, godz. 15:33 Michał Wojczyszyn z PNT w Opolu o programie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości i ułatwieniach dla start'upów… Michał Wojczyszyn z Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu mówił dziś o Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości, który rozpocznie się w poniedziałek (08.11)… » więcej 2021-11-04, godz. 11:12 Dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii o pandemii kompensacyjnej, braku miejsc w szpitalach dla dzieci… - Mamy tak zwaną epidemię kompensacyjną - powiedział w Porannej Loży Radiowej dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii. - Mieliśmy lockdown… » więcej 2021-11-04, godz. 11:11 Debata "Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa" W środę Rada Polityki Pieniężnej znów podniosła stopy procentowe o trzy czwarte punktu procentowego i jest to wskaźnik wyższy, niż spodziewali się tego… » więcej 2021-11-04, godz. 09:38 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o 4 fali pandemii w regionie i apelu do personelu medycznego - Są pierwsze efekty. Lekarze zgłaszają się do pracy w szpitalu tymczasowym w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu - powiedział w Porannej Loży Radiowej… » więcej 2021-11-03, godz. 17:33 Dr hab. Witold Potwora o badaniach dotyczących innowacyjnych firm w regionie i planach badawczych na kolejne lata - Przyczyną podjęcia badań nad innowacyjnością opolskich przedsiębiorstw był wcześniejszy referat, który był pokłosiem badań prowadzonych na rzecz… » więcej
1011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »