Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » WSPÓLNA SPRAWA Jerzy Szteliga, Witold Potwora, Piotr…
2019-02-14, 16:09 Autor: Marek Świercz

WSPÓLNA SPRAWA Jerzy Szteliga, Witold Potwora, Piotr Pancześnik i Grzegorz Kuliś o szkolnictwie zawodowym

WSPÓLNA SPRAWA Jerzy Szteliga, Witold Potwora, Piotr Pancześnik i Grzegorz Kuliś o szkolnictwie zawodowym
Pośpieszne reformy nie służą szkołom a pośpiech ten i tak nie daje gwarancji, że zmiany nadążą za potrzebami rynku pracy, bo tu wielu rzeczy naprawdę nie da się przewidzieć. Do takich wniosków doszli uczestnicy kolejnej debaty „Wspólna sprawa”, w której tradycyjnie wzięli udział pracownicy, pracodawcy i eksperci.
Dr Witold Potwora, ekonomista z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji, przekonywał, że nie jest źle, bo rynek – także ten edukacyjny – sam się reguluje. Przestrzegał przed mnożeniem przepisów, które i tak nie są w stanie przewidzieć, co na rynku wydarzy się już za kilka lat. Wspomniał, że kilkanaście lat temu pracownicy PUP-ów wyśmiali go, gdy ostrzegał, że będzie nam brakowało pielęgniarek.

Grzegorz Kuliś z BCC stwierdził, że jest dokładnie odwrotnie – pracownicy, którzy trafiają do jego firmy (a w grę wchodzą ludzie o bardzo różnym poziomie wykształcenia i specjalności), są bardzo źle przygotowani do pracy, brak im podstawowego doświadczenia i to pracodawcy biorą dziś na siebie ciężar przygotowania ich do pracy. Brak praktycznego przygotowania – w jego ocenie – jest dramatyczny.

Dr Jerzy Szteliga z OPZZ Politechniki Opolskiej stwierdził, że to na państwie spoczywa obowiązek zatroszczenia się o kwalifikacje przyszłych pracowników, bo od tego zależy nie tylko ich osobisty dobrobyt, ale też kondycja polskiej gospodarki. I dopóki nakłady na oświatę, w tym płace kadry, będą tak fatalne, sytuacja się nie poprawi.

Na braki systemu zwracał także uwagę Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej, który zauważył, że naturalny ciąg – uczeń – czeladnik – mistrz – został zerwany, gdy zaczęło brakować mistrzów, prawdziwych nauczycieli fachu. A tej grupy nie uda się odbudować przy tych warunkach płacowych, jakie oferuje polska oświata.

Zobacz także

2021-11-09, godz. 10:46 Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej o wyborach wewnętrznych w partii, zarządzie regionu opolskiego oraz tym, czy… - Dziękuje za kolejny kredyt zaufania, przy jednym głosie wstrzymującym się - powiedział poseł Witold Zembaczyński przewodniczący Nowoczesnej na Opolszczyźnie… » więcej 2021-11-08, godz. 17:09 Stanisław Niewiński o badaniach nad klasyczną chińską myślą polityczną w kontekście wpływu na współczesne … Gościem Radia Opole był dziś dr Stanisław Niewiński z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu oraz wykładowca na Uniwersytecie Opolskim. Doktor… » więcej 2021-11-08, godz. 13:35 Katarzyna Czochara o migrantach szturmujących granicę, Polskim Ładzie i inwestycjach w opolskich samorządach, zmianach… - Sytuacja na granicy wschodniej jest naprawdę bardzo trudna. Powiem po raz kolejny krytyczne słowa w kierunku opozycji, kiedy ta sytuacja w ogóle się pojawiła:… » więcej 2021-11-08, godz. 09:00 Marcin Oszańca, nowy prezes PSL na Opolszczyźnie o "odbiciu" powiatu kluczborskiego, współpracy z Niemcami i Ślązakami… - Jeżeli chodzi o powiat kluczborski to widzę możliwość współpracy z opcją, która sprawuje władzę - powiedział w Porannej Loży Radiowej Marcin Oszańca… » więcej 2021-11-05, godz. 19:17 "Młodzieżowa Loża Radiowa" o tym, że Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla Podczas konferencji klimatycznej COP 26 Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla. Jak ten ruch oceniają partyjne młodzieżówki, które… » więcej 2021-11-05, godz. 15:33 Michał Wojczyszyn z PNT w Opolu o programie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości i ułatwieniach dla start'upów… Michał Wojczyszyn z Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu mówił dziś o Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości, który rozpocznie się w poniedziałek (08.11)… » więcej 2021-11-04, godz. 11:12 Dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii o pandemii kompensacyjnej, braku miejsc w szpitalach dla dzieci… - Mamy tak zwaną epidemię kompensacyjną - powiedział w Porannej Loży Radiowej dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii. - Mieliśmy lockdown… » więcej 2021-11-04, godz. 11:11 Debata "Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa" W środę Rada Polityki Pieniężnej znów podniosła stopy procentowe o trzy czwarte punktu procentowego i jest to wskaźnik wyższy, niż spodziewali się tego… » więcej 2021-11-04, godz. 09:38 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o 4 fali pandemii w regionie i apelu do personelu medycznego - Są pierwsze efekty. Lekarze zgłaszają się do pracy w szpitalu tymczasowym w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu - powiedział w Porannej Loży Radiowej… » więcej 2021-11-03, godz. 17:33 Dr hab. Witold Potwora o badaniach dotyczących innowacyjnych firm w regionie i planach badawczych na kolejne lata - Przyczyną podjęcia badań nad innowacyjnością opolskich przedsiębiorstw był wcześniejszy referat, który był pokłosiem badań prowadzonych na rzecz… » więcej
1011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »