Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Anna Dąbrowska o tym, dlaczego w polskich aptekach…
2019-01-18, 14:23 Autor: Marek Świercz, Aneta Skomorowska-Kobza

Anna Dąbrowska o tym, dlaczego w polskich aptekach brakuje wielu ważnych leków

Anna Dąbrowska o ...
- W okresie badanym przez NIK nieprawidłowości na terenie Opolszczyzny nie stwierdzono, że wcześniej mieliśmy trzy przypadki wystąpienia tego procederu. Postępowania zakończyły się cofnięciom aptekom pozwolenia na działalność - mówiła w Loży Radiowej Anna Dąbrowska, zastępca Wojewódzkiego Opolskiego Inspektora Farmaceutycznego, pytana o opisany w raporcie Najwyższej Izby Kontroli mechanizm. tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji leków.
Jak stwierdził NIK, proceder ten doprowadził do wywiezienia z Polski produktów leczniczych o wartości, która mogła sięgnąć setek milionów złotych. Ta kwota nie dziwi - rynek leków w Polsce szybko się rozwija i dziś ma wartość ponad 30 mld zł rocznie.

- W efekcie w wielu aptekach brakowało leków, także tych ratujących życie, często kupowanych przez pacjentów z chorobami przewlekłymi - mówi nasz gość.

Na czym polega ten proceder? Umożliwia go to, że te same podmioty gospodarcze są właścicielami aptek, hurtowni i przychodni medycznych. Przychodnia zamawia w aptece zawyżoną ilość leków, apteka ściąga ją z hurtowni i sprzedaje przychodni. A ta - w ramach tak zwanych decyzji międzymagazynowych - przekazuje je do magazynów hurtowni, skąd leki są wywożone za granicę i sprzedawane po prawdziwej, a nie refundowanej, cenie.

- Co daje nawet kilkukrotne przebicie - mówi nam Dąbrowska.

Walka z takimi praktykami jest trudna, bo właściciele hurtowni fikcyjnie likwidują albo zawieszają ich działalność, czasem kasują dokumentację niemal na oczach kontrolera. Niekorzystne dla siebie decyzje zaskarżają do sądów administracyjnych i - jak stwierdził NIK - czasem wygrywają. Problemem jest też brak kadr. Zdaniem Dąbrowskiej, powinna mieć w swoim inspektoracie co najmniej pięciu inspektorów, ma... jednego.

Sytuacja ma się poprawić w kwietniu, gdy ruszy Zintegrowany System Monitoringu Obrotu Produktami Leczniczymi, dzięki któremu inspekcja na bieżąco będzie wiedziała, gdzie są leki (jak dzieje się już dziś w przypadku obrotu olejem napędowym). Zaostrzy się też prawo, dziś za takie praktyki grozi kara do 2 lat więzienia, zagrożenie ma wzrosnąć do lat 5. Dodajmy, że grzywna może sięgnąć pół miliona złotych.

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »