Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Jacek Suski, dyrektor WUP o sytuacji na rynku pracy…
2019-01-03, 14:36 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Jacek Suski, dyrektor WUP o sytuacji na rynku pracy w 2018 roku i prognozach na 2019, oraz o tym, co będzie robił na emeryturze, na którą wybiera się za kilka tygodni

Jacek Suski o sytuacji na rynku pracy w 2018 roku
- Sytuacja jest bardzo dobra. Jeszcze takiej nie pamiętam - powiedział w Loży Radiowej Jacek Suski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu. Rozmawialiśmy o sytuacji na rynku pracy w naszym regionie. Nawet w tych powiatach, w których bezrobocie tradycyjnie było najwyższe, w skali całego poprzedniego roku odnotowano spory spadek. Na koniec listopada bezrobocie w całym województwie wyniosło 6,1% Danych z końca grudnia jeszcze nie ma, ale prognozuje się, że będzie niewielki wzrost i poziom bezrobocia wyniesie 6,2 lub 6,3%.
- Na naszym rynku pracy mamy obecnie bardzo dużo podmiotów gospodarczych. Jest ich 100 tys. 600 - powiedział dyrektor Suski i zaznaczył, że rynek się zmienił. Kiedyś na jedną ofertę pracy przypadało 20 bezrobotnych, a teraz pięciu - dodał. Obecnie ofert pracy jest ponad 51 tysięcy z tego 40% w samym Opolu, a dodając do tego powiat opolski ziemski, to na tym terenie skupia się 50% ofert pracy spośród wszystkich. Jak mówił dyrektor WUP w Opolu, pracodawcy mają problem ze znalezieniem pracowników i próbują zatrzymać tych, których mają podnosząc im wynagrodzenia. Dodał także, że 80% ofert pracy to oferty niesubsydiowane, czyli takie, gdzie pracodawca nie otrzymuje od urzędu pracy benefitów za zatrudnienie pracownika.

Mimo tak dobrej sytuacji na rynku pracy nadal utrzymywany jest fundusz pracy, czyli pieniądze na szkolenia i zatrudnianie. W tym roku wyniesie ten fundusz 60 mln zł, to mniejsza kwota niż w 2018 roku.

Z kolei środków w Krajowym Funduszu Szkoleniowym będzie więcej niż w ubiegłym roku. Wtedy Opolszczyzna otrzymała 2,5 mln zł, a na 2019 rok dostała 4,4 mln.

Jeśli chodzi o cudzoziemców pracujących na Opolszczyźnie, to do Wojewódzkiego Urzędu Pracy złożono 60 tysięcy oświadczeń o zatrudnieniu obcokrajowca. 98% z nich to obywatele Ukrainy. - Najwięcej, bo 35 tysięcy Ukraińców pracuje w Opolu, 5,7 tys. w Kędzierzynie-Koźlu, a 5,3 tys w Krapkowicach. Musimy jednak przygotować się na to, że do pracy w Polsce przyjadą także obywatele takich azjatyckich krajów jak Nepal czy Bangladesz.

Jacek Suski ogłosił w Loży Radiowej, że dyrektorem Wojewódzkiego Urzędu Pracy będzie do końca stycznia. Później przechodzi na emeryturę, a wolny czas zamierza wykorzystać na zdobycie Korony Polski, czyli najwyższych szczytów górskich.

Zobacz także

2021-11-24, godz. 09:28 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, co nas czeka w regionie w najbliższych tygodniach pandemii - Niestety sytuacja bardzo mocno się pogorszyła - powiedział w Radiu Opole Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski mówiąc o czwartej fali pandemii. Województwo… » więcej 2021-11-23, godz. 12:31 Prof. Jarosław Zygarlicki z Politechniki Opolskiej o swoich badaniach i wynalazkach Prof. Jarosław Zygarlicki jest autorem 66 wynalazków, ponad 40 z nich zostało już opatentowanych. W Popołudniowej Loży Radiowej opowiedział o części z… » więcej 2021-11-23, godz. 13:34 "Co tam Panie w polityce?" - zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Na polityczne komentarze, i nie tylko, zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura) i Piotr Moc (Radio Opole). Marszałek Sejmu Elżbieta… » więcej 2021-11-23, godz. 09:24 Anna Zalewska, eurodeputowana PiS o posiedzeniu PE w Strasburgu, działaniach w sprawie obrony wschodniej granicy UE oraz… - Obostrzenia wróciły, raptem tydzień nacieszyliśmy się normalnością - powiedziała w Porannej Loży Radiowej eurodeputowana okręgu opolsko-dolnośląskiego… » więcej 2021-11-22, godz. 17:02 Prof. Sebastian Brol o zdalnym laboratorium i badaniach opon samochodowych - Spoglądając na oponę samochodową można pomyśleć, że to mało fascynujący widok. Natomiast kiedy zaczniemy myśleć o technologi w jakiej zostało to… » więcej 2021-11-22, godz. 13:26 Marcelina Zawisza o tym, że powinno się wprowadzić restrykcje dla niezaszczepionych i o sytuacji na polsko-białoruskiej… Trzeba to powiedzieć wprost: rząd nie robi nic, żeby zakażeń i zgonów było jak najmniej - stwierdziła w Południowej Loży Radiowej Marcelina Zawisza… » więcej 2021-11-22, godz. 10:36 Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa o sytuacji międzynarodowej, polskiej obronności i bezpieczeństwie kraju - Kryzys na granicy nie jest zażegnany dlatego, że cała operacja nie sprowadza się do obrony fizycznej granicy. Patrzymy na to, jako element szerszej układanki… » więcej 2021-11-19, godz. 17:29 Młodzieżowa Loża Radiowa o nowelizacji ustawy o ochronie granic i wypowiedziach osób publicznych obrażających służby… Młodzi politycy w Popołudniowej Loży Radiowej skomentowali ostatnie głosowanie w Sejmie, dotyczące ochrony granic, ale też, wypowiedzi aktorów i celebrytów… » więcej 2021-11-19, godz. 13:21 Joanna Bancerowska o III Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE i dotacjach dla instytucji kultury - To jest festiwal, który przybliża Polakom bogactwo kulturowe ale przede wszystkim muzyczne Europy Środkowo-Wschodniej - mówiła w Południowej Loży Joanna… » więcej 2021-11-19, godz. 09:11 Violetta Porowska, poseł PiS o ochronie granicy, Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i pandemii - To bardzo ważna ustawa w kontekście tego co się wydarza na granicy, że polskie służby mundurowe, również policja i straż pożarna z wielkim oddaniem… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »