Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Jacek Suski, dyrektor WUP o sytuacji na rynku pracy…
2019-01-03, 14:36 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Jacek Suski, dyrektor WUP o sytuacji na rynku pracy w 2018 roku i prognozach na 2019, oraz o tym, co będzie robił na emeryturze, na którą wybiera się za kilka tygodni

Jacek Suski o sytuacji na rynku pracy w 2018 roku
- Sytuacja jest bardzo dobra. Jeszcze takiej nie pamiętam - powiedział w Loży Radiowej Jacek Suski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu. Rozmawialiśmy o sytuacji na rynku pracy w naszym regionie. Nawet w tych powiatach, w których bezrobocie tradycyjnie było najwyższe, w skali całego poprzedniego roku odnotowano spory spadek. Na koniec listopada bezrobocie w całym województwie wyniosło 6,1% Danych z końca grudnia jeszcze nie ma, ale prognozuje się, że będzie niewielki wzrost i poziom bezrobocia wyniesie 6,2 lub 6,3%.
- Na naszym rynku pracy mamy obecnie bardzo dużo podmiotów gospodarczych. Jest ich 100 tys. 600 - powiedział dyrektor Suski i zaznaczył, że rynek się zmienił. Kiedyś na jedną ofertę pracy przypadało 20 bezrobotnych, a teraz pięciu - dodał. Obecnie ofert pracy jest ponad 51 tysięcy z tego 40% w samym Opolu, a dodając do tego powiat opolski ziemski, to na tym terenie skupia się 50% ofert pracy spośród wszystkich. Jak mówił dyrektor WUP w Opolu, pracodawcy mają problem ze znalezieniem pracowników i próbują zatrzymać tych, których mają podnosząc im wynagrodzenia. Dodał także, że 80% ofert pracy to oferty niesubsydiowane, czyli takie, gdzie pracodawca nie otrzymuje od urzędu pracy benefitów za zatrudnienie pracownika.

Mimo tak dobrej sytuacji na rynku pracy nadal utrzymywany jest fundusz pracy, czyli pieniądze na szkolenia i zatrudnianie. W tym roku wyniesie ten fundusz 60 mln zł, to mniejsza kwota niż w 2018 roku.

Z kolei środków w Krajowym Funduszu Szkoleniowym będzie więcej niż w ubiegłym roku. Wtedy Opolszczyzna otrzymała 2,5 mln zł, a na 2019 rok dostała 4,4 mln.

Jeśli chodzi o cudzoziemców pracujących na Opolszczyźnie, to do Wojewódzkiego Urzędu Pracy złożono 60 tysięcy oświadczeń o zatrudnieniu obcokrajowca. 98% z nich to obywatele Ukrainy. - Najwięcej, bo 35 tysięcy Ukraińców pracuje w Opolu, 5,7 tys. w Kędzierzynie-Koźlu, a 5,3 tys w Krapkowicach. Musimy jednak przygotować się na to, że do pracy w Polsce przyjadą także obywatele takich azjatyckich krajów jak Nepal czy Bangladesz.

Jacek Suski ogłosił w Loży Radiowej, że dyrektorem Wojewódzkiego Urzędu Pracy będzie do końca stycznia. Później przechodzi na emeryturę, a wolny czas zamierza wykorzystać na zdobycie Korony Polski, czyli najwyższych szczytów górskich.

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »