Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Jacek Suski, dyrektor WUP o sytuacji na rynku pracy…
2019-01-03, 14:36 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Jacek Suski, dyrektor WUP o sytuacji na rynku pracy w 2018 roku i prognozach na 2019, oraz o tym, co będzie robił na emeryturze, na którą wybiera się za kilka tygodni

Jacek Suski o sytuacji na rynku pracy w 2018 roku
- Sytuacja jest bardzo dobra. Jeszcze takiej nie pamiętam - powiedział w Loży Radiowej Jacek Suski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu. Rozmawialiśmy o sytuacji na rynku pracy w naszym regionie. Nawet w tych powiatach, w których bezrobocie tradycyjnie było najwyższe, w skali całego poprzedniego roku odnotowano spory spadek. Na koniec listopada bezrobocie w całym województwie wyniosło 6,1% Danych z końca grudnia jeszcze nie ma, ale prognozuje się, że będzie niewielki wzrost i poziom bezrobocia wyniesie 6,2 lub 6,3%.
- Na naszym rynku pracy mamy obecnie bardzo dużo podmiotów gospodarczych. Jest ich 100 tys. 600 - powiedział dyrektor Suski i zaznaczył, że rynek się zmienił. Kiedyś na jedną ofertę pracy przypadało 20 bezrobotnych, a teraz pięciu - dodał. Obecnie ofert pracy jest ponad 51 tysięcy z tego 40% w samym Opolu, a dodając do tego powiat opolski ziemski, to na tym terenie skupia się 50% ofert pracy spośród wszystkich. Jak mówił dyrektor WUP w Opolu, pracodawcy mają problem ze znalezieniem pracowników i próbują zatrzymać tych, których mają podnosząc im wynagrodzenia. Dodał także, że 80% ofert pracy to oferty niesubsydiowane, czyli takie, gdzie pracodawca nie otrzymuje od urzędu pracy benefitów za zatrudnienie pracownika.

Mimo tak dobrej sytuacji na rynku pracy nadal utrzymywany jest fundusz pracy, czyli pieniądze na szkolenia i zatrudnianie. W tym roku wyniesie ten fundusz 60 mln zł, to mniejsza kwota niż w 2018 roku.

Z kolei środków w Krajowym Funduszu Szkoleniowym będzie więcej niż w ubiegłym roku. Wtedy Opolszczyzna otrzymała 2,5 mln zł, a na 2019 rok dostała 4,4 mln.

Jeśli chodzi o cudzoziemców pracujących na Opolszczyźnie, to do Wojewódzkiego Urzędu Pracy złożono 60 tysięcy oświadczeń o zatrudnieniu obcokrajowca. 98% z nich to obywatele Ukrainy. - Najwięcej, bo 35 tysięcy Ukraińców pracuje w Opolu, 5,7 tys. w Kędzierzynie-Koźlu, a 5,3 tys w Krapkowicach. Musimy jednak przygotować się na to, że do pracy w Polsce przyjadą także obywatele takich azjatyckich krajów jak Nepal czy Bangladesz.

Jacek Suski ogłosił w Loży Radiowej, że dyrektorem Wojewódzkiego Urzędu Pracy będzie do końca stycznia. Później przechodzi na emeryturę, a wolny czas zamierza wykorzystać na zdobycie Korony Polski, czyli najwyższych szczytów górskich.

Zobacz także

2021-12-08, godz. 14:29 Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic o finansowych dylematach samorządów i sukcesach drużyny futsalowej Dreman Futsal… - Inwestycyjnie jesteśmy przygotowani bardzo dobrze, gorzej jest z dochodami bieżącymi - mówił w Południowej Loży Radiowej Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic… » więcej 2021-12-08, godz. 09:42 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, że 4 fala w regionie nie odpuszcza, o obostrzeniach i o szczepieniach - Mamy już dwa powiaty, w których krzywa zakażeń nie rośnie tak zdecydowanie jak do tej pory i kolejne dwa lub trzy, w których krzywa się wypłaszcza, a… » więcej 2021-12-07, godz. 17:41 Agata Lika z PL 2050 o planie na gospodarkę i potrzebnej rzetelnej kampanii o szczepieniach - Nasz plan na gospodarkę powstawał przy udziale ekspertów - mówiła w Popołudniowej Loży Agata Lika, przewodnicząca opolskich struktur Polski 2050 Szymona… » więcej 2021-12-07, godz. 14:59 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Jak UE gumkuje "Boże Narodzenie", przed czym przestrzega Papież Franciszek: "Usiłowało to robić wiele dyktatur". Lewica domaga się od rządu zaostrzenia… » więcej 2021-12-07, godz. 09:33 Michał Kalinowski o pomyśle Lewicy czyli obowiązkowych szczepieniach na covid i pracy w szpitalu tymczasowym w Opolu - Chcemy to wprowadzić, bo jesteśmy odpowiedzialni. Widzimy co się dzieje. Dziennie umiera około 500 osób - powiedział w Porannej Loży Radiowej Michał… » więcej 2021-12-06, godz. 17:03 Dr Diana Rokita-Poskart o swoich badaniach dot. wpływu studentów na rozwój miast - Ostatnio badałam dlaczego studenci z Polski wyjeżdżają na Ukrainę na studia - powiedziała dr. Diana Rokita-Poskart Katedry Polityki Regionalnej i Rynku… » więcej 2021-12-06, godz. 11:11 Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego dla mniejszości i umowie koalicyjnej nowego rządu w Niemczech - Nie wiem czy pan poseł Kowalski zdaje sobie sprawę w jaki sposób dokonuje zamieszania. Na najbliższą środę jestem umówiony z wiceministrem Rzymkowskim… » więcej 2021-12-06, godz. 09:04 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o zmniejszeniu finansowania j. niemieckiego dla mniejszości i wprowadzenie progu… - Od roku 2019, kiedy w kampanii wyborczej obiecałem walkę na rzecz przywrócenia symetrii w relacjach polsko-niemieckich, dotrzymuję słowa. W piątek ogłosiłem… » więcej 2021-12-03, godz. 17:55 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie ws. Podwyżek cen biletów w Opolu i rozmowach Tuska z węgierską opozycją Gośćmi Loży byli dziś Tobiasz Gajda (Młodzi Demokraci, PO), Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Amadeusz Hofman (Lewica). » więcej 2021-12-03, godz. 11:33 Antoni Konopka o programie ochrony środowiska na lata 2021-2027 i zmianach w uchwale antysmogowej - W trakcie prac nad planem konsultowaliśmy się z samorządami ankietyzowane były samorządy i instytucje, zadawane były pytania o planowane przedsięwzięcia… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »