Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Małgorzata Kozak o tym, że pracownicy opieki społecznej…
2018-12-18, 15:06 Autor: Barbara Więcek

Małgorzata Kozak o tym, że pracownicy opieki społecznej nie zaradzą wszystkim problemom i także my powinniśmy zachować czujność i wrażliwość

Małgorzata Kozak o tym, jak powinna wyglądać sieć pomocy rodzinom w trudnej sytuacji
- Uważam, że ta kobieta była dramatycznie osamotniona. Była w niechcianej ciąży z partnerem, na którym jej zależało. Musiała dokonać wyboru: dziecko albo on. Co nie zmienia faktu, że jej czyny były straszne – mówiła w Loży Radiowej Małgorzata Kozak, zastępca dyrektora opolskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, pytana o makabryczne dzieciobójstwo w wiosce pod Byczyną. – Ale ci wszyscy, którzy pytają, gdzie była opieka społeczna, powinni zadać sobie pytanie: gdzie byliśmy my, gdzie byłem ja? – dodaje.
Nasz gość zapewnia, że mamy w Polsce system opieki, który obejmuje także kobiety, które nie są pewne, czy sprostają roli matki. Ale ten system musi je najpierw dostrzec.

- To nie jest przecież tak, że pracownicy socjalni chodzą po domach. Ktoś musi się zwrócić o pomoc albo ktoś musi zgłosić, że gdzieś być może dzieje się coś złego. Sprawdzamy nawet anonimowe sygnały – tłumaczył nasz gość.

Jak to wygląda w praktyce? Matka, o której wiadomo, że wcześnie oddała dzieci do pieczy zastępczej, jest objęta szczególną opieką – pracownicy sprawdzają, czy nie potrzebuje jakiejś pomocy (można to nazwać swego rodzaju monitoringiem, choć pracownicy socjalni nie używają takich określeń, bo kojarzą się z kontrolą). I bywa, że matka, która oddała troje dzieci, dla czwartego staje się prawdziwą matką, bo – jak mówi nasz gość – po prostu dorosła do macierzyństwa.

- Dużo dobrego zrobiły kampanie informacyjne, zwracające uwagę na to, że trzeba reagować na incydenty, które wskazują, że komuś może się dziać krzywda – mówi wicedyrektor MOPR. – To ludzkie, że nie wszystkie kobiety radzą sobie z macierzyństwem. Zdarza się, że te, które rodzą w opolskim szpitalu położniczym, pozostawiają w nim dzieci. A kolejka rodzin, które chciałyby adoptować dziecko, jest bardzo długa. Niepokojące jest to, że w tym roku takich przypadków mieliśmy 16 czy 17, dwa razy więcej niż rok temu. Z drugiej strony lepiej, że te matki zostawiają dziecko w szpitalu. Bo alternatywą może być to, co stało się w Ciecierzynie.

Zobacz także

2021-11-09, godz. 10:46 Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej o wyborach wewnętrznych w partii, zarządzie regionu opolskiego oraz tym, czy… - Dziękuje za kolejny kredyt zaufania, przy jednym głosie wstrzymującym się - powiedział poseł Witold Zembaczyński przewodniczący Nowoczesnej na Opolszczyźnie… » więcej 2021-11-08, godz. 17:09 Stanisław Niewiński o badaniach nad klasyczną chińską myślą polityczną w kontekście wpływu na współczesne … Gościem Radia Opole był dziś dr Stanisław Niewiński z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu oraz wykładowca na Uniwersytecie Opolskim. Doktor… » więcej 2021-11-08, godz. 13:35 Katarzyna Czochara o migrantach szturmujących granicę, Polskim Ładzie i inwestycjach w opolskich samorządach, zmianach… - Sytuacja na granicy wschodniej jest naprawdę bardzo trudna. Powiem po raz kolejny krytyczne słowa w kierunku opozycji, kiedy ta sytuacja w ogóle się pojawiła:… » więcej 2021-11-08, godz. 09:00 Marcin Oszańca, nowy prezes PSL na Opolszczyźnie o "odbiciu" powiatu kluczborskiego, współpracy z Niemcami i Ślązakami… - Jeżeli chodzi o powiat kluczborski to widzę możliwość współpracy z opcją, która sprawuje władzę - powiedział w Porannej Loży Radiowej Marcin Oszańca… » więcej 2021-11-05, godz. 19:17 "Młodzieżowa Loża Radiowa" o tym, że Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla Podczas konferencji klimatycznej COP 26 Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla. Jak ten ruch oceniają partyjne młodzieżówki, które… » więcej 2021-11-05, godz. 15:33 Michał Wojczyszyn z PNT w Opolu o programie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości i ułatwieniach dla start'upów… Michał Wojczyszyn z Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu mówił dziś o Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości, który rozpocznie się w poniedziałek (08.11)… » więcej 2021-11-04, godz. 11:12 Dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii o pandemii kompensacyjnej, braku miejsc w szpitalach dla dzieci… - Mamy tak zwaną epidemię kompensacyjną - powiedział w Porannej Loży Radiowej dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii. - Mieliśmy lockdown… » więcej 2021-11-04, godz. 11:11 Debata "Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa" W środę Rada Polityki Pieniężnej znów podniosła stopy procentowe o trzy czwarte punktu procentowego i jest to wskaźnik wyższy, niż spodziewali się tego… » więcej 2021-11-04, godz. 09:38 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o 4 fali pandemii w regionie i apelu do personelu medycznego - Są pierwsze efekty. Lekarze zgłaszają się do pracy w szpitalu tymczasowym w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu - powiedział w Porannej Loży Radiowej… » więcej 2021-11-03, godz. 17:33 Dr hab. Witold Potwora o badaniach dotyczących innowacyjnych firm w regionie i planach badawczych na kolejne lata - Przyczyną podjęcia badań nad innowacyjnością opolskich przedsiębiorstw był wcześniejszy referat, który był pokłosiem badań prowadzonych na rzecz… » więcej
1011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »