Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Grzegorz Kłys o tym, że Opolszczyzna powinna mieć…
2018-03-29, 13:26 Autor: Marek Świercz

Grzegorz Kłys o tym, że Opolszczyzna powinna mieć wreszcie własny park narodowy i warto o tym rozmawiać

Grzegorz Kłys o tym, że Opolszczyzna powinna mieć wreszcie własny park narodowy i warto o tym rozmawiać
- Przeciwników tego pomysłu najlepiej przekonać, robiąc rzetelny rachunek ekonomiczny, bo jestem przekonany, że wszyscy na tym ostatecznie zarobią - mówił w Loży Radiowej Grzegorz Kłys z Uniwersytetu Opolskiego, wielki zwolennik utworzenia na obszarze Stobrawskiego Parku Krajobrazowego pierwszego na Opolszczyźnie parku narodowego pod roboczą nazwą Puszcza Śląska. - Czemu śląska? Bo to obszar, gdzie kiedyś rosła puszcza rozciągająca się od Krakowa po Zgorzelec. Tej pierwotnej puszczy już nie ma, jest las gospodarczy, ale taki, w którym mamy 250 chronionych gatunków - tłumaczy.
Jak opowiada nasz gość, po raz pierwszy pomysł opolskiego parku narodowego został rzucony w 1961 roku. Teraz wrócił za sprawą opolskich przyrodników i od razu wzbudził duże emocje. Zaczęły protestować samorządy, pomysł skrytykowali także leśnicy. Jednak zdaniem Kłysa, obawy, że utworzenie parku może komuś skomplikować życie, są mocno przesadzone.

- Są różne modele parków. Model poradziecki, który zakłada, że las zamykamy i wpuszczamy do niego tylko naukowców. Potem model amerykański, nastawiony na zysk i turystów, którzy chcą zobaczyć na przykład potężne sekwoje. Model europejski jest mieszany. Tworząc taki park, możemy wpisać do statutu różne rzeczy, możemy na przykład zezwolić na prowadzenie gospodarki rybackiej, bo takowa w okolicy występuje - mówi nasz gość.

Puszcza, jak tłumaczy, to zwarty obszar leśny zamieszkany przez jak najmniejszą liczbę ludzi. Park narodowy musi mieć co najmniej tysiąc hektarów, choć jemu marzy się większy.

- Można tak wyznaczyć jego granice, by w obrębie parku nie znalazła się żadna zamieszkana osada - twierdzi. - Co trzeba zrobić, by park powstał? Z przygotowaniem dokumentacji i wniosku do resortu środowiska nie powinno być problemu, bo można skorzystać z materiałów, jakie ma dyrekcja parku krajobrazowego. Trudniejsze, choć nie niemożliwe, będzie przekonanie ludzi.

Zobacz także

2021-09-27, godz. 15:26 Piotr Woźniak o kopalni Turów, samorządowych uchwałach "antyLGBT", kongresie zjednoczeniowym Lewicy i o tym, że brakuje… - Gdybyśmy mieli bardziej spokojną i wyważoną politykę zagraniczną to nie mam wątpliwości, że lepiej by się negocjowało z Czechami, Niemcami i w ogóle… » więcej 2021-09-27, godz. 13:24 Tomasz Kostuś, poseł PO o urodzinach, teściowej, Opolskim Zespole Parlamentarnym i wyborach do Bundestagu. - Parlamentarzyści znaleźli się w mojej opinii w nieodpowiednim czasie w nieodpowiednim miejscu - powiedział poseł Tomasz Kostuś komentując obecność partyjnych… » więcej 2021-09-27, godz. 09:18 Renata Cygan, wicedyrektor WUP o rynku pracownika, dotacjach na założenie firmy i pracy sezonowej - Rynek pracownika mamy już od dłuższego czasu, nawet pandemia tego nie zmieniła - powiedziała w Porannej Loży Radiowej Renata Cygan, wicedyrektor Wojewódzkiego… » więcej 2021-09-24, godz. 20:37 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie wokół kopalni i elektrowni Turów i szczepieniach wśród młodych Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kacper Czubaszek z Młodej Lewicy i Kacper Kunstler z Młodej Prawicy. » więcej 2021-09-24, godz. 13:53 Europoseł PiS Anna Zalewska o pakiecie "Fit for 55", wyborach w Niemczech, sprawie kopalni i elektrowni Turów Gościem Południowej Loży była dziś europoseł LiS Anna Zalewska, z którą rozmawialiśmy o pakiecie klimatycznym "Fit for 55", wyborach w Niemczech i sprawie… » więcej 2021-09-24, godz. 08:53 Małgorzata Oleksiewicz z WFOŚiGW w Opolu o Czystym Powietrzu i Mojej Wodzie - Ponad 3700 wniosków o dofinansowanie w ramach programu "Czyste powietrze" wpłynęło do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu… » więcej 2021-09-23, godz. 17:02 Debata "Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa" o wypaleniu zawodowym jako chorobie Wypalenie zawodowe od 1 stycznia przyszłego roku będzie uznawane za chorobę, co oznacza, że osoby mające objawy wypalenia zawodowego będą mogły od nowego… » więcej 2021-09-23, godz. 12:52 "Prosto z Sejmu" Magdalena Ogórek i Anna Zalewska - Sposób wydania decyzji ws. Turowa, jednoosobowy, arogancki, bez przeczytania bardzo szerokiej argumentacji jest dowodem na to, że w Brukseli nikogo nie obchodzi… » więcej 2021-09-22, godz. 11:51 Jolanta Smerkowska-Mokrzycka, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej o trwającym proteście pracowników ochrony zdrowia - Z ostatnich wiadomości jakie mam, wśród farmaceutów jest rozłam - powiedziała w Porannej Loży Radiowej Jolanta Smerkowska-Mokrzycka prezes Okręgowej… » więcej 2021-09-22, godz. 11:02 Zbigniew Kubalańca i Maksymilian Polis o III Opolskim Kongresie Młodzieży Gośćmi Popołudniowej Loży Radiowej byli dziś Maksymilian Polis, przewodniczący Forum Młodzieży Województwa Opolskiego oraz Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek… » więcej
1920212223
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »