Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Grzegorz Kłys o tym, że Opolszczyzna powinna mieć…
2018-03-29, 13:26 Autor: Marek Świercz

Grzegorz Kłys o tym, że Opolszczyzna powinna mieć wreszcie własny park narodowy i warto o tym rozmawiać

Grzegorz Kłys o tym, że Opolszczyzna powinna mieć wreszcie własny park narodowy i warto o tym rozmawiać
- Przeciwników tego pomysłu najlepiej przekonać, robiąc rzetelny rachunek ekonomiczny, bo jestem przekonany, że wszyscy na tym ostatecznie zarobią - mówił w Loży Radiowej Grzegorz Kłys z Uniwersytetu Opolskiego, wielki zwolennik utworzenia na obszarze Stobrawskiego Parku Krajobrazowego pierwszego na Opolszczyźnie parku narodowego pod roboczą nazwą Puszcza Śląska. - Czemu śląska? Bo to obszar, gdzie kiedyś rosła puszcza rozciągająca się od Krakowa po Zgorzelec. Tej pierwotnej puszczy już nie ma, jest las gospodarczy, ale taki, w którym mamy 250 chronionych gatunków - tłumaczy.
Jak opowiada nasz gość, po raz pierwszy pomysł opolskiego parku narodowego został rzucony w 1961 roku. Teraz wrócił za sprawą opolskich przyrodników i od razu wzbudził duże emocje. Zaczęły protestować samorządy, pomysł skrytykowali także leśnicy. Jednak zdaniem Kłysa, obawy, że utworzenie parku może komuś skomplikować życie, są mocno przesadzone.

- Są różne modele parków. Model poradziecki, który zakłada, że las zamykamy i wpuszczamy do niego tylko naukowców. Potem model amerykański, nastawiony na zysk i turystów, którzy chcą zobaczyć na przykład potężne sekwoje. Model europejski jest mieszany. Tworząc taki park, możemy wpisać do statutu różne rzeczy, możemy na przykład zezwolić na prowadzenie gospodarki rybackiej, bo takowa w okolicy występuje - mówi nasz gość.

Puszcza, jak tłumaczy, to zwarty obszar leśny zamieszkany przez jak najmniejszą liczbę ludzi. Park narodowy musi mieć co najmniej tysiąc hektarów, choć jemu marzy się większy.

- Można tak wyznaczyć jego granice, by w obrębie parku nie znalazła się żadna zamieszkana osada - twierdzi. - Co trzeba zrobić, by park powstał? Z przygotowaniem dokumentacji i wniosku do resortu środowiska nie powinno być problemu, bo można skorzystać z materiałów, jakie ma dyrekcja parku krajobrazowego. Trudniejsze, choć nie niemożliwe, będzie przekonanie ludzi.

Zobacz także

2021-10-01, godz. 09:12 Sławomir Kłosowski o walce z nielegalnymi niebezpiecznymi odpadami, opiece psychiatrycznej i przygotowaniach do walki… - Szara strefa w gospodarowaniu odpadami dotyczy głównie wyrzucania odpadów niebezpiecznych na prywatnych posesjach niezgodnie z prawem - powiedział w Porannej… » więcej 2021-09-30, godz. 16:06 Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa o kolejnych etapach wdrażania pakietu mobilności i jego skutkach Kolejna część pakietu mobilności wejdzie w życie w lutym przyszłego roku. Przeanalizowano jakie to może przynieść zmiany i stwierdzono, że liczba pojazdów… » więcej 2021-09-30, godz. 13:09 Janusz Kowalski w "Prosto z Sejmu" w rozmowie z Magdaleną Ogórek o likwidacji oddziału psychiatrii, polityce migracyjnej… - Kiedy jest pandemia koronawirusa i kiedy tysiące Polaków potrzebuje wsparcia służby zdrowia, także zdrowia psychicznego decyzja zarządu województwa (PO… » więcej 2021-09-30, godz. 09:05 Tomasz Gabor, radny sejmiku (SP, klub PiS) o powodach likwidacji oddziału psychiatrii w szpitalu w Opolu - Pan dyrektor szukał lekarzy w portalach społecznościowych - powiedział w Porannej Loży Radiowej Tomasz Gabor, radny sejmiku województwa opolskiego z klubu… » więcej 2021-09-29, godz. 13:56 Paweł Masełko o "Super Powiecie", finansach powiatu, rozbudowie szpitala w Kędzierzynie - Koźlu Kozielski szpital a covid 19, obrady Związku Powiatów Polskich, a także inwestycje i finanse powiatu - to tematy jakie poruszyliśmy z gościem Popołudniowej… » więcej 2021-09-29, godz. 13:56 Małgorzata Rabiega, wiceprezes Zakładu Komunalnego w Opolu o tym dlaczego miasto nie chce zgodzić się na rozszerzenie… Firma Remondis odbierająca odpady w Opolu chce zwiększyć zakres swojej działalności, planuje zbierać odpady niekomunalne spoza Opola, magazynować je i przekazywać… » więcej 2021-09-29, godz. 09:54 Piotr Cywiński dziennikarz specjalizujący się w polityce międzynarodowej i stosunkach polsko-niemieckich o obecnej… - Angela Merkel była przeciw wszystkiemu, co usiłował podjąć rząd Prawa i Sprawiedliwości i bezprecedensowo wspierała opozycję w Polsce - powiedział… » więcej 2021-09-28, godz. 17:34 Magazyn Międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia Spięcie (28.09.2021) Wybory w Niemczech i ich skutki dla Polski, a także sytuacja we Francji - przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi i obecnie: po anulowaniu kontraktu na… » więcej 2021-09-28, godz. 14:36 "Co tam Panie w polityce" prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc W programie "Co tam Panie w polityce?" w ramach audycji Loża Radiowa, o najsłynniejszych 50. urodzinach tego roku, czyli jaka jest skala winy Mazurka oraz o… » więcej 2021-09-28, godz. 08:57 Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku i lider MN w województwie o pracach sejmiku, rezolucji ws. traktatów polsko-niemieckich… Likwidacja oddziału psychiatrii dla dorosłych "C" w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Opolu staje się faktem. Na dzisiejszej (28.09) sesji sejmiku radni… » więcej
1819202122
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »