Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Adrian Czubak o walce ze smogiem i mrozem, 'dużych'…
2018-02-27, 14:12 Autor: Agnieszka Stefaniak

Adrian Czubak o walce ze smogiem i mrozem, "dużych" pieniądzach i pamięci historycznej

Adrian Czubak o walce ze smogiem i mrozem
W sierpniu mają ruszyć pilotażowe prace nad ocieplaniem domów najbiedniejszych Polaków. Rząd ogłosił program „Stop Smog”. Na liście WHO 32 najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce na 13. pozycji znalazł się Kędzierzyn-Koźle i właśnie to miasto będzie na początku beneficjentem rządowego programu.
- Program "Stop smog" to kolejne działanie rządu w odpowiedzi na problemy polskiego społeczeństwa, które narastały od wielu lat. Rozpoczynamy walkę o to, aby powietrze w polskich miastach i wsiach było czystsze, a mieszkańcy zdrowsi. Chcemy zminimalizować niską emisję poprzez termomodernizację budynków - powiedział w Loży Radiowej wojewoda opolski Adrian Czubak.

Wojewoda zwrócił jednak uwagę na to, że aby pozbyć się problemu ze smogiem potrzebna jest współpraca władz samorządowych i organizacji ekologicznych.

- Rządowy program w pierwszej kolejności skierowany jest do osób najuboższych - dodał wojewoda.

Tematem Loży Radiowej był także mróz. Ostatniej doby na Opolszczyźnie, najprawdopodobniej właśnie w wyniki wyziębienia, zmarła jedna osoba, to 60-latek. Jego ciało policjanci znaleźli w jednym z pustostanów w Kluczborku.

- Wraz ze spadkiem temperatur służby i instytucje odpowiedzialne za pomoc osobom bezdomnym i potrzebującym mają coraz więcej zgłoszeń - mówi Czubak. - Pewne jest, że nigdy nikomu nie zostanie odmówiona pomoc, niezależnie od tego, ile osób w danym ośrodku pomocy będzie.

Z wojewodą opolskim poruszyłyśmy także temat przygotowań do obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Te rozpoczną się już 1 marca i potrwają do 5. marca, w wielu miejscach w województwie, odbędą się biegi Tropem Wilczym.

- W tym roku przyjąłem zaproszenie z Grodkowa i postaram się pobiec tam. Idea jest wspaniała - powiedział wojewoda opolski.

W ostatniej odsłonie naszego programu wojewoda odniósł się do ostatnich informacji o nagrodach dla niego i wicewojewody (28. tys. zł), przyznanych na poziomie centralnym.

- Nikt po te nagrody nie występował. Nie mamy sobie nic do zarzucenia. Przyjąłem ponad 13 tysięcy spraw od marszałka. Już wydaliśmy 2,5 tys. wniosków w sprawach, które sobie czekały, czekały. Więc to jest przykład, że jak coś się chce, to można - komentuje wojewoda.

- Zrobiłem analizę oświadczeń majątkowych samorządowców. Mamy w regionie ponad 80 osób, które pełną funkcje wyższe w samorządzie, to m.in. wójtowie, burmistrzowie. Dołączyłem do tego wojewodę. I na którym miejscu jest wojewoda, jeśli chodzi o wysokość zarobków w tym zestawieniu - na 61. - dodaje Czubak.

Zobacz także

2021-11-09, godz. 10:46 Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej o wyborach wewnętrznych w partii, zarządzie regionu opolskiego oraz tym, czy… - Dziękuje za kolejny kredyt zaufania, przy jednym głosie wstrzymującym się - powiedział poseł Witold Zembaczyński przewodniczący Nowoczesnej na Opolszczyźnie… » więcej 2021-11-08, godz. 17:09 Stanisław Niewiński o badaniach nad klasyczną chińską myślą polityczną w kontekście wpływu na współczesne … Gościem Radia Opole był dziś dr Stanisław Niewiński z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu oraz wykładowca na Uniwersytecie Opolskim. Doktor… » więcej 2021-11-08, godz. 13:35 Katarzyna Czochara o migrantach szturmujących granicę, Polskim Ładzie i inwestycjach w opolskich samorządach, zmianach… - Sytuacja na granicy wschodniej jest naprawdę bardzo trudna. Powiem po raz kolejny krytyczne słowa w kierunku opozycji, kiedy ta sytuacja w ogóle się pojawiła:… » więcej 2021-11-08, godz. 09:00 Marcin Oszańca, nowy prezes PSL na Opolszczyźnie o "odbiciu" powiatu kluczborskiego, współpracy z Niemcami i Ślązakami… - Jeżeli chodzi o powiat kluczborski to widzę możliwość współpracy z opcją, która sprawuje władzę - powiedział w Porannej Loży Radiowej Marcin Oszańca… » więcej 2021-11-05, godz. 19:17 "Młodzieżowa Loża Radiowa" o tym, że Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla Podczas konferencji klimatycznej COP 26 Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla. Jak ten ruch oceniają partyjne młodzieżówki, które… » więcej 2021-11-05, godz. 15:33 Michał Wojczyszyn z PNT w Opolu o programie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości i ułatwieniach dla start'upów… Michał Wojczyszyn z Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu mówił dziś o Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości, który rozpocznie się w poniedziałek (08.11)… » więcej 2021-11-04, godz. 11:12 Dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii o pandemii kompensacyjnej, braku miejsc w szpitalach dla dzieci… - Mamy tak zwaną epidemię kompensacyjną - powiedział w Porannej Loży Radiowej dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii. - Mieliśmy lockdown… » więcej 2021-11-04, godz. 11:11 Debata "Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa" W środę Rada Polityki Pieniężnej znów podniosła stopy procentowe o trzy czwarte punktu procentowego i jest to wskaźnik wyższy, niż spodziewali się tego… » więcej 2021-11-04, godz. 09:38 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o 4 fali pandemii w regionie i apelu do personelu medycznego - Są pierwsze efekty. Lekarze zgłaszają się do pracy w szpitalu tymczasowym w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu - powiedział w Porannej Loży Radiowej… » więcej 2021-11-03, godz. 17:33 Dr hab. Witold Potwora o badaniach dotyczących innowacyjnych firm w regionie i planach badawczych na kolejne lata - Przyczyną podjęcia badań nad innowacyjnością opolskich przedsiębiorstw był wcześniejszy referat, który był pokłosiem badań prowadzonych na rzecz… » więcej
1011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »