Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Adrian Czubak o walce ze smogiem i mrozem, 'dużych'…
2018-02-27, 14:12 Autor: Agnieszka Stefaniak

Adrian Czubak o walce ze smogiem i mrozem, "dużych" pieniądzach i pamięci historycznej

Adrian Czubak o walce ze smogiem i mrozem
W sierpniu mają ruszyć pilotażowe prace nad ocieplaniem domów najbiedniejszych Polaków. Rząd ogłosił program „Stop Smog”. Na liście WHO 32 najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce na 13. pozycji znalazł się Kędzierzyn-Koźle i właśnie to miasto będzie na początku beneficjentem rządowego programu.
- Program "Stop smog" to kolejne działanie rządu w odpowiedzi na problemy polskiego społeczeństwa, które narastały od wielu lat. Rozpoczynamy walkę o to, aby powietrze w polskich miastach i wsiach było czystsze, a mieszkańcy zdrowsi. Chcemy zminimalizować niską emisję poprzez termomodernizację budynków - powiedział w Loży Radiowej wojewoda opolski Adrian Czubak.

Wojewoda zwrócił jednak uwagę na to, że aby pozbyć się problemu ze smogiem potrzebna jest współpraca władz samorządowych i organizacji ekologicznych.

- Rządowy program w pierwszej kolejności skierowany jest do osób najuboższych - dodał wojewoda.

Tematem Loży Radiowej był także mróz. Ostatniej doby na Opolszczyźnie, najprawdopodobniej właśnie w wyniki wyziębienia, zmarła jedna osoba, to 60-latek. Jego ciało policjanci znaleźli w jednym z pustostanów w Kluczborku.

- Wraz ze spadkiem temperatur służby i instytucje odpowiedzialne za pomoc osobom bezdomnym i potrzebującym mają coraz więcej zgłoszeń - mówi Czubak. - Pewne jest, że nigdy nikomu nie zostanie odmówiona pomoc, niezależnie od tego, ile osób w danym ośrodku pomocy będzie.

Z wojewodą opolskim poruszyłyśmy także temat przygotowań do obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Te rozpoczną się już 1 marca i potrwają do 5. marca, w wielu miejscach w województwie, odbędą się biegi Tropem Wilczym.

- W tym roku przyjąłem zaproszenie z Grodkowa i postaram się pobiec tam. Idea jest wspaniała - powiedział wojewoda opolski.

W ostatniej odsłonie naszego programu wojewoda odniósł się do ostatnich informacji o nagrodach dla niego i wicewojewody (28. tys. zł), przyznanych na poziomie centralnym.

- Nikt po te nagrody nie występował. Nie mamy sobie nic do zarzucenia. Przyjąłem ponad 13 tysięcy spraw od marszałka. Już wydaliśmy 2,5 tys. wniosków w sprawach, które sobie czekały, czekały. Więc to jest przykład, że jak coś się chce, to można - komentuje wojewoda.

- Zrobiłem analizę oświadczeń majątkowych samorządowców. Mamy w regionie ponad 80 osób, które pełną funkcje wyższe w samorządzie, to m.in. wójtowie, burmistrzowie. Dołączyłem do tego wojewodę. I na którym miejscu jest wojewoda, jeśli chodzi o wysokość zarobków w tym zestawieniu - na 61. - dodaje Czubak.

Zobacz także

2021-11-18, godz. 11:54 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o podatkowych aspektach Polskiego Ładu i pomyśle by pracodawca mógł… Gośćmi dzisiejszej programu byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Kuliś (BCC) i dr Jerzy… » więcej 2021-11-18, godz. 13:44 Tomasz Kostuś, poseł PO w "Prosto z sejmu" w rozmowie z Magdaleną Ogórek o ustawie o ochronie ganic - Nie ma zgody na psucie prawa, łamanie zapisów konstytucji, chaos i dyletanctwo. Dlatego świadomie głosowaliśmy przeciwko przyjęciu ustawy o ochronie granicy… » więcej 2021-11-18, godz. 09:12 Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii o ograniczeniu odwiedzin, inwestycjach i sukcesach lekarzy na arenie… - Staramy się reagować na to co się dzieje, jeżeli chodzi o covid, ponieważ musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych pracowników i naszych pacjentów, bo… » więcej 2021-11-16, godz. 12:53 Dr Rafał Wielki o zwalczaniu przestępstw korupcyjnych, badaniach naukowych - Tematyka tej rozprawy była ustalona z moim niestety nieżyjącym już promotorem prof. Jerzym Koniecznym. On dostrzegał potrzebę, żeby zając się szeroko… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Piotr Bujak o obronie ZOL-u w Głogówku, 0,5 mln złotych z konkursu "Rosnąca odporność", inwestycjach i finansach… - Podstawą jest to, że ZOL w Głogówku, powinien w Głogówku pozostać. To moja reakcja na postawę powiatu prudnickiego – powiedział w samorządowej odsłonie… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa międzynarodowego z UO o tym, co kryje się za kryzysem na polsko-białoruskiej… - Rosja gra w to, co zawsze. Rosja dominuje w Europie Wschodniej, często wywołuje kryzysy, po to, żeby się o tym mówiło, żeby rozmawiać z Rosją, Putinem… » więcej 2021-11-16, godz. 11:53 "Spięcie" - Magazyn Międzynarodowy Piotr Cywińskiego i Michała Rachonia Gośćmi Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli Robert Bąkiewicz, Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz Grażyna Ancyparowicz. Wspólnie dyskutowaliśmy… » więcej 2021-11-16, godz. 11:45 "Co tam Panie w polityce?" Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek w samo południe, najnowsze wydarzenia i najświeższe komentarze. Zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio… » więcej 2021-11-16, godz. 09:45 Kpt. Piotr Płuciennik o tym jak ważne jest wsparcie dla żołnierza i działaniach opolskich logistyków na granicy … - Za każde gesty wsparcia jesteśmy wdzięczni, z tego względu, że służba na granicy jest ciężka, szczególnie dla żołnierzy, którzy de facto stoją… » więcej 2021-11-15, godz. 17:22 Dr hab. Adam Drosik o pracach nad innowacyjnym podręcznikiem o zrównoważonym rozwoju - W podręczniku bardzo dużo można zmienić - powiedział prof UO Adam Drosik, dziekan wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej. Rozmawialiśmy o… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »