Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Mirosław Lenart o digitalizacji ksiąg metrykalnych…
2018-01-10, 20:17 Autor: Ewa Skrabacz

Mirosław Lenart o digitalizacji ksiąg metrykalnych i o tym, że archiwa bez kontaktu z ludźmi przestają mieć sens

Mirosław Lenart o digitalizacji ksiąg metrykalnych i o tym, że archiwa bez kontaktu z ludźmi przestają mieć sens
- Jak każde archiwum w Polsce digitalizujemy zbiory, czyli skanujemy poszczególne karty z zasobu. W zeszłym roku było tych skanów 322 tys. Wszystkie skany z polskich archiwów wędrują do Warszawy i są dostępne internetowo na ogólnopolskiej stronie. Skany z opolskiego archiwum też można znaleźć na stronie szukajwarchiwach.pl – tłumaczył prof. Mirosław Lenart, dyrektor Archiwum Państwowego w Opolu.
- W zeszłym roku poszły do skanowania głównie księgi metrykalne z powiatu głubczyckiego z lat 1874-1904 r. Ktoś kto poszukuje swoich korzeni, na własną rękę przeprowadza badania genealogiczne nie jest już dziś zobligowany, by przyjść do archiwum, ale może spokojnie skorzystać z tych materiałów on-line – dodał profesor.

- Digitalizacja zbiorów to część naszej pracy. Archiwum jest zobowiązane dbać o materiały zgromadzone, odkwaszać papier czy dokonywać różnymi metodami zabezpieczenia zbiorów. Jest to o tyle istotne, że ostatecznie źródłem pozostaje kartka papieru, jeśli się zachowała w archiwach – mówił Lenart.

Pracownicy archiwum skutecznie dbają też o upowszechnianie wiedzy o zasobach opolskiej placówki i podejmują liczne inicjatywy ułatwiające opolanom dostęp do archiwalnych zbiorów.

- W zeszłym roku zorganizowaliśmy w Opolu grę uliczną, w którą bardzo zaangażowali się nasi pracownicy i która miała dobry odbiór. Wydaje mi się, że było to wynikiem głębokiego rozumienia potrzeb dzieci i młodzieży oraz wiedzy o ich procesie kształcenia. Nasz zespół jest bardzo młody i pracownicy mają małe dzieci, stąd świetna orientacja w ich potrzebach. Prowadzimy również tematyczne lekcje dla najmłodszych. Dla dzieci jest to interesujące, a dla nas jest troską o przyszłych użytkowników. Jeśli archiwa stracą kontakt z ludźmi, to przestaną mieć sens. Samo gromadzenie materiałów nie wystarczy – mówił dyrektor opolskiego archiwum.

- Nasi pracownicy są przede wszystkim absolwentami historii, ale mamy też i filologów, gdyż musimy mieć germanistów biegłych w odczytywaniu tekstów pisanych gotykiem. Połączenie kompetencji historycznych i filologicznych daje takie efekty, jak ostatnia książka na temat protokołów sądów rozjemczych czy świetnie sprzedająca się publikacja „Agresja językowa w polszczyźnie śląskiej (1845-1938)" – informował Lenart.

Według profesora, 1350 zgromadzonych, udokumentowanych haseł pokazuje, jak bogaty był język obrażania się wzajemnego, a także w poważnym stopniu narusza naszą wizję wsi idyllicznej. „Świat wsi był brutalny, w wielu wypadkach ordynarny” – stwierdził Lenart.

Zobacz także

2021-11-15, godz. 10:54 Tomasz Kostuś o szturmie migrantów na polską granicę i działaniach na arenie międzynarodowej Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej był Tomasz Kostuś, poseł Koalicji Obywatelskiej, z którym rozmawialiśmy m.in. o szturmie migrantów na polską… » więcej 2021-11-15, godz. 09:00 Piotr Woźniak, współprzewodniczący Nowej Lewicy na Opolszczyźnie o ostatnim wojewódzkim kongresie partii, planach… - To nie jest tak jednoznaczne, że poparcie w tajnym głosowaniu jest stuprocentowe - powiedział w Porannej Loży Radiowej Piotr Woźniak. - Wszystkie głosowania… » więcej 2021-11-12, godz. 10:30 Młodzieżowa Loża Radiowa o obchodach Święta Niepodległości i prowokacjach Łukaszenki na polsko-białoruskiej g… Gośćmi dzisiejszej Loży byli Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS), Kacper Jungowski (Młodzi Demokraci) i Mariusz Jańczuk (PL 2050 Szymona Hołowni). Rozmawialiśmy… » więcej 2021-11-12, godz. 15:10 Monika Bartel o badaniach kontrolnych w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań - Badanie realizowane będzie wyłącznie za pomocą wywiadów telefonicznych na losowo wybranej próbie 100 000 mieszkań, które zostały spisane w NSP 2021… » więcej 2021-11-12, godz. 08:55 Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, poseł OdNowy z Opola o działaniach przemytników, dezinformacji i kryzysie… - Trwa operacja psychologiczna koordynowana przez służby specjalne Białorusi i Rosji, której jednym z objawów jest użycie migrantów jako żywej broni, najpierw… » więcej 2021-11-10, godz. 15:47 Dr Bartosz Maziarz, ekspert ds. bezpieczeństwa o sytuacji na granicy z Białorusią - Nie jestem zaskoczony słowami premiera Morawieckiego. Musimy oswajać się z tą sytuacją, że wzmożone siły wojskowe, policji i straży granicznej, jeszcze… » więcej 2021-11-10, godz. 13:08 Violetta Porowska o sejmowej debacie ws. sytuacji na granicy, tzw. marszu dla Izy w Opolu i nowym wicewojewodzie - W szeregach PiS był taki niepokój, czy należna powaga izby i tematu zostanie zachowania, ale opozycja stanęła na wysokości zadania. Możemy powiedzieć… » więcej 2021-11-10, godz. 09:23 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o nowym wicewojewodzie, pracy szpitala tymczasowego i uroczystościach związanych… - Chciałbym bardzo, żeby Państwo zaczekali do godziny 14.15, wtedy nastąpi przedstawienie nowego wicewojewody opolskiego. Trzymamy się dobrego obyczaju, że… » więcej 2021-11-09, godz. 17:04 Prof. Kamil Minkner o badaniach dotyczących zrównoważonego rozwoju na przykładzie Islandii - Chcemy wprowadzić u nas do programu nauczania nowy przedmiot: "Zrównoważony rozwój" - powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej dr hab. Kamil Minkner… » więcej 2021-11-09, godz. 12:34 Co tam Panie w polityce Piotr Gociek i Aneta Skomorowska-Kobza o sytuacji na granicy, Marszu Niepodległości i negocjacjach… - Chciałabym dowiedzieć się, jak wygląda sytuacja na granicy (...) spodziewam się tego, że będzie jak zawsze. To znaczy że wyjdzie pan premier i powie… » więcej
910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »