Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Mirosław Lenart o digitalizacji ksiąg metrykalnych…
2018-01-10, 20:17 Autor: Ewa Skrabacz

Mirosław Lenart o digitalizacji ksiąg metrykalnych i o tym, że archiwa bez kontaktu z ludźmi przestają mieć sens

Mirosław Lenart o digitalizacji ksiąg metrykalnych i o tym, że archiwa bez kontaktu z ludźmi przestają mieć sens
- Jak każde archiwum w Polsce digitalizujemy zbiory, czyli skanujemy poszczególne karty z zasobu. W zeszłym roku było tych skanów 322 tys. Wszystkie skany z polskich archiwów wędrują do Warszawy i są dostępne internetowo na ogólnopolskiej stronie. Skany z opolskiego archiwum też można znaleźć na stronie szukajwarchiwach.pl – tłumaczył prof. Mirosław Lenart, dyrektor Archiwum Państwowego w Opolu.
- W zeszłym roku poszły do skanowania głównie księgi metrykalne z powiatu głubczyckiego z lat 1874-1904 r. Ktoś kto poszukuje swoich korzeni, na własną rękę przeprowadza badania genealogiczne nie jest już dziś zobligowany, by przyjść do archiwum, ale może spokojnie skorzystać z tych materiałów on-line – dodał profesor.

- Digitalizacja zbiorów to część naszej pracy. Archiwum jest zobowiązane dbać o materiały zgromadzone, odkwaszać papier czy dokonywać różnymi metodami zabezpieczenia zbiorów. Jest to o tyle istotne, że ostatecznie źródłem pozostaje kartka papieru, jeśli się zachowała w archiwach – mówił Lenart.

Pracownicy archiwum skutecznie dbają też o upowszechnianie wiedzy o zasobach opolskiej placówki i podejmują liczne inicjatywy ułatwiające opolanom dostęp do archiwalnych zbiorów.

- W zeszłym roku zorganizowaliśmy w Opolu grę uliczną, w którą bardzo zaangażowali się nasi pracownicy i która miała dobry odbiór. Wydaje mi się, że było to wynikiem głębokiego rozumienia potrzeb dzieci i młodzieży oraz wiedzy o ich procesie kształcenia. Nasz zespół jest bardzo młody i pracownicy mają małe dzieci, stąd świetna orientacja w ich potrzebach. Prowadzimy również tematyczne lekcje dla najmłodszych. Dla dzieci jest to interesujące, a dla nas jest troską o przyszłych użytkowników. Jeśli archiwa stracą kontakt z ludźmi, to przestaną mieć sens. Samo gromadzenie materiałów nie wystarczy – mówił dyrektor opolskiego archiwum.

- Nasi pracownicy są przede wszystkim absolwentami historii, ale mamy też i filologów, gdyż musimy mieć germanistów biegłych w odczytywaniu tekstów pisanych gotykiem. Połączenie kompetencji historycznych i filologicznych daje takie efekty, jak ostatnia książka na temat protokołów sądów rozjemczych czy świetnie sprzedająca się publikacja „Agresja językowa w polszczyźnie śląskiej (1845-1938)" – informował Lenart.

Według profesora, 1350 zgromadzonych, udokumentowanych haseł pokazuje, jak bogaty był język obrażania się wzajemnego, a także w poważnym stopniu narusza naszą wizję wsi idyllicznej. „Świat wsi był brutalny, w wielu wypadkach ordynarny” – stwierdził Lenart.

Zobacz także

2021-11-18, godz. 11:54 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o podatkowych aspektach Polskiego Ładu i pomyśle by pracodawca mógł… Gośćmi dzisiejszej programu byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Kuliś (BCC) i dr Jerzy… » więcej 2021-11-18, godz. 13:44 Tomasz Kostuś, poseł PO w "Prosto z sejmu" w rozmowie z Magdaleną Ogórek o ustawie o ochronie ganic - Nie ma zgody na psucie prawa, łamanie zapisów konstytucji, chaos i dyletanctwo. Dlatego świadomie głosowaliśmy przeciwko przyjęciu ustawy o ochronie granicy… » więcej 2021-11-18, godz. 09:12 Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii o ograniczeniu odwiedzin, inwestycjach i sukcesach lekarzy na arenie… - Staramy się reagować na to co się dzieje, jeżeli chodzi o covid, ponieważ musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych pracowników i naszych pacjentów, bo… » więcej 2021-11-16, godz. 12:53 Dr Rafał Wielki o zwalczaniu przestępstw korupcyjnych, badaniach naukowych - Tematyka tej rozprawy była ustalona z moim niestety nieżyjącym już promotorem prof. Jerzym Koniecznym. On dostrzegał potrzebę, żeby zając się szeroko… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Piotr Bujak o obronie ZOL-u w Głogówku, 0,5 mln złotych z konkursu "Rosnąca odporność", inwestycjach i finansach… - Podstawą jest to, że ZOL w Głogówku, powinien w Głogówku pozostać. To moja reakcja na postawę powiatu prudnickiego – powiedział w samorządowej odsłonie… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa międzynarodowego z UO o tym, co kryje się za kryzysem na polsko-białoruskiej… - Rosja gra w to, co zawsze. Rosja dominuje w Europie Wschodniej, często wywołuje kryzysy, po to, żeby się o tym mówiło, żeby rozmawiać z Rosją, Putinem… » więcej 2021-11-16, godz. 11:53 "Spięcie" - Magazyn Międzynarodowy Piotr Cywińskiego i Michała Rachonia Gośćmi Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli Robert Bąkiewicz, Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz Grażyna Ancyparowicz. Wspólnie dyskutowaliśmy… » więcej 2021-11-16, godz. 11:45 "Co tam Panie w polityce?" Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek w samo południe, najnowsze wydarzenia i najświeższe komentarze. Zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio… » więcej 2021-11-16, godz. 09:45 Kpt. Piotr Płuciennik o tym jak ważne jest wsparcie dla żołnierza i działaniach opolskich logistyków na granicy … - Za każde gesty wsparcia jesteśmy wdzięczni, z tego względu, że służba na granicy jest ciężka, szczególnie dla żołnierzy, którzy de facto stoją… » więcej 2021-11-15, godz. 17:22 Dr hab. Adam Drosik o pracach nad innowacyjnym podręcznikiem o zrównoważonym rozwoju - W podręczniku bardzo dużo można zmienić - powiedział prof UO Adam Drosik, dziekan wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej. Rozmawialiśmy o… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »