Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Violetta Rezler-Wasielewska o nowym rozdziale w historii…
2017-12-29, 16:24 Autor: Paula Hołubowicz

Violetta Rezler-Wasielewska o nowym rozdziale w historii Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych

Violetta Rezler-Wasielewska o tym co zmiana nazwy oznacza dla CMJW
- Z nazwy naszego muzeum zniknie ostatni człon, czyli "w Opolu - Łambinowicach", bo był nieco mylący od nowego roku będziemy po prostu Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych - mówiła w Loży Radiowej Violetta Rezler-Wasielewska, dyrektor placówki, która przyszła do programu dzień po wizycie w Warszawie, gdzie podpisano umowę w sprawie przejęcia współodpowiedzialności, także finansowej, za funkcjonowanie CMJW przez resort kultury. - To dla nas bardzo ważne zdarzenie, zabiegaliśmy o to od dawna. Zyskujemy dzięki temu finansową stabilność. Do tej pory walczyliśmy o ministerialne pieniądze w konkursach, teraz mamy je zagwarantowane - mówił nasz gość.
Budżet placówki, na który będą się teraz składały dotacja samorządu województwa i dotacja ministerstwa kultury, to 3 mln zł. Dla porównania, w roku 2013, okresie największych cięć wydatków na wojewódzkie placówki kultury, CMJW miało do dyspozycji tylko 1 240 tys. zł, co de facto nie pozwalało na normalne funkcjonowanie. Rezler-Wasielewska stwierdziła wtedy na antenie Radia Opole, że musi "uprawiać żebractwo o harcerstwo", czym mocno naraziła się zresztą przełożonym.

Tymczasem CMJW ma co robić, bo oprócz siedziby w Opolu (właśnie kończy się jej remont) i siedziby w Łambinowicach troszczyć się musi o potężną jeniecką nekropolię z grobami jeńców z czasów wojny prusko-francuskiej i I wojny światowej (tylko tam mamy normalne groby z krzyżami) , żołnierzy alianckich z czasów II wojny światowej oraz ofiar powojennego obozu pracy dla niemieckiej ludności cywilnej.

- Dlatego nie mówimy o jednym obozie w Łambinowicach, dawniej Lamsdorf, ale o obozach, bo było ich kilka, łącznie z obozem, w którym w 1921 roku przebywali niemieccy repatrianci z tej części Górnego Śląska, która po plebiscycie i powstaniu znalazła się w granicach Polski - mówi nasz gość.

Do Łambinowic przyjeżdżają zwiedzający z całego świata, bo oprócz żołnierzy radzieckich przebywali tu także liczni żołnierze brytyjscy, nie tylko Anglicy, ale także Australijczycy czy Nowozelandczycy.

Zobacz także

2021-10-20, godz. 09:18 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski i były eurodeputowany o wczorajszej debacie w PE oraz rozwoju 4 fali pandemii w… - Byłem w Parlamencie Europejskim 4 lata, wiele mógłbym się spodziewać, ale to co się wydarzyło wczoraj przekracza moje wyobrażenie - powiedział w Porannej… » więcej 2021-10-19, godz. 17:34 Andrzej Kasiura o funduszach europejskich, kopciuchach i połączeniach autobusowych - Prawie miliard euro dla województwa opolskiego przypada z funduszy europejskich na lata 2021-2027 - powiedział burmistrz Krapkowic i prezes stowarzyszenia… » więcej 2021-10-19, godz. 14:05 Co tam Panie w polityce? Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc Jak co wtorek najświeższe informacje ze świata polityki, kultury i sportu w lekkim wydaniu. W swoim cyklu "Co Tam Panie w polityce?" komentują dla Państwa… » więcej 2021-10-19, godz. 08:58 Anna Zalewska, eurodeputowana o dzisiejszej (19.10) debacie w PE na temat praworządności w Polsce - Tytuł debaty jest narzucony przez grupę polityczną Socjalistów i Demokratów. Temat debaty wniosła przewodnicząca tej frakcji, która była na kongresie… » więcej 2021-10-18, godz. 14:00 Joanna Mucha z PL 2050 Szymona Hołowni o szykowaniu struktur na wybory i o tym, że nie żałuje opuszczenia PO - Polska polityka jak dżdżu potrzebuje ludzi, którzy pochodzą z "dołów", społeczników - mówiła w Popołudniowej Loży Radiowej poseł Joanna Mucha z… » więcej 2021-10-18, godz. 13:56 Paweł Kukiz o tym czy się koleguje z prezesem Kaczyńskim, współpracy z PiS i co sądzi o debacie Tusk - Kaczyński - Ja wiem czy te relacje można nazwać kolegowaniem się? Kolegowanie może się zamienić w kolesiostwo (śmiech) więc z takimi sformułowaniami ostrożnie… » więcej 2021-10-18, godz. 09:30 Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej o budowie muru na granicy, zwiększonej dotacji dla mniejszości narodowych… - Uważam, że ten sposób zabezpieczenia polskiej granicy jest nie tylko abstrakcyjny, ale nie przystający na XXI wiek - powiedział poseł Mniejszości Niemieckiej… » więcej 2021-10-15, godz. 18:17 Młodzieżowa Loża Radiowa o budowie muru na granicy z Białorusią i dyskusji o polexicie Nasi dzisiejsi goście rozmawiali o ostatnim posiedzeniu Sejmu na którym posłowie dyskutowali i finalnie przegłosowali specustawę o budowie muru na granicy… » więcej 2021-10-15, godz. 13:23 Dariusz Grabowiecki, doradca energetyczny z WFOŚiGW w Opolu o dotacjach na wymianę "kopciuchów" - Można pozyskać nawet 60 % dofinansowania do wymiana starego pieca - powiedział w Południowej Loży Radiowej Dariusz Grabowiecki, doradca energetyczny z Wojewódzkiego… » więcej 2021-10-15, godz. 10:18 Manfred Grabelus, dyrektor departamentu ochrony środowiska urzędu marszałkowskiego o uchwale zakazującej używania… - W 2030 roku nie powinno być już ogrzewania mieszkań w województwie opolskim "kopciuchami" - powiedział Manfred Grabelus, dyrektor departamentu ochrony środowiska… » więcej
1415161718
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »