Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Violetta Rezler-Wasielewska o nowym rozdziale w historii…
2017-12-29, 16:24 Autor: Paula Hołubowicz

Violetta Rezler-Wasielewska o nowym rozdziale w historii Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych

Violetta Rezler-Wasielewska o tym co zmiana nazwy oznacza dla CMJW
- Z nazwy naszego muzeum zniknie ostatni człon, czyli "w Opolu - Łambinowicach", bo był nieco mylący od nowego roku będziemy po prostu Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych - mówiła w Loży Radiowej Violetta Rezler-Wasielewska, dyrektor placówki, która przyszła do programu dzień po wizycie w Warszawie, gdzie podpisano umowę w sprawie przejęcia współodpowiedzialności, także finansowej, za funkcjonowanie CMJW przez resort kultury. - To dla nas bardzo ważne zdarzenie, zabiegaliśmy o to od dawna. Zyskujemy dzięki temu finansową stabilność. Do tej pory walczyliśmy o ministerialne pieniądze w konkursach, teraz mamy je zagwarantowane - mówił nasz gość.
Budżet placówki, na który będą się teraz składały dotacja samorządu województwa i dotacja ministerstwa kultury, to 3 mln zł. Dla porównania, w roku 2013, okresie największych cięć wydatków na wojewódzkie placówki kultury, CMJW miało do dyspozycji tylko 1 240 tys. zł, co de facto nie pozwalało na normalne funkcjonowanie. Rezler-Wasielewska stwierdziła wtedy na antenie Radia Opole, że musi "uprawiać żebractwo o harcerstwo", czym mocno naraziła się zresztą przełożonym.

Tymczasem CMJW ma co robić, bo oprócz siedziby w Opolu (właśnie kończy się jej remont) i siedziby w Łambinowicach troszczyć się musi o potężną jeniecką nekropolię z grobami jeńców z czasów wojny prusko-francuskiej i I wojny światowej (tylko tam mamy normalne groby z krzyżami) , żołnierzy alianckich z czasów II wojny światowej oraz ofiar powojennego obozu pracy dla niemieckiej ludności cywilnej.

- Dlatego nie mówimy o jednym obozie w Łambinowicach, dawniej Lamsdorf, ale o obozach, bo było ich kilka, łącznie z obozem, w którym w 1921 roku przebywali niemieccy repatrianci z tej części Górnego Śląska, która po plebiscycie i powstaniu znalazła się w granicach Polski - mówi nasz gość.

Do Łambinowic przyjeżdżają zwiedzający z całego świata, bo oprócz żołnierzy radzieckich przebywali tu także liczni żołnierze brytyjscy, nie tylko Anglicy, ale także Australijczycy czy Nowozelandczycy.

Zobacz także

2021-11-09, godz. 10:46 Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej o wyborach wewnętrznych w partii, zarządzie regionu opolskiego oraz tym, czy… - Dziękuje za kolejny kredyt zaufania, przy jednym głosie wstrzymującym się - powiedział poseł Witold Zembaczyński przewodniczący Nowoczesnej na Opolszczyźnie… » więcej 2021-11-08, godz. 17:09 Stanisław Niewiński o badaniach nad klasyczną chińską myślą polityczną w kontekście wpływu na współczesne … Gościem Radia Opole był dziś dr Stanisław Niewiński z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu oraz wykładowca na Uniwersytecie Opolskim. Doktor… » więcej 2021-11-08, godz. 13:35 Katarzyna Czochara o migrantach szturmujących granicę, Polskim Ładzie i inwestycjach w opolskich samorządach, zmianach… - Sytuacja na granicy wschodniej jest naprawdę bardzo trudna. Powiem po raz kolejny krytyczne słowa w kierunku opozycji, kiedy ta sytuacja w ogóle się pojawiła:… » więcej 2021-11-08, godz. 09:00 Marcin Oszańca, nowy prezes PSL na Opolszczyźnie o "odbiciu" powiatu kluczborskiego, współpracy z Niemcami i Ślązakami… - Jeżeli chodzi o powiat kluczborski to widzę możliwość współpracy z opcją, która sprawuje władzę - powiedział w Porannej Loży Radiowej Marcin Oszańca… » więcej 2021-11-05, godz. 19:17 "Młodzieżowa Loża Radiowa" o tym, że Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla Podczas konferencji klimatycznej COP 26 Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla. Jak ten ruch oceniają partyjne młodzieżówki, które… » więcej 2021-11-05, godz. 15:33 Michał Wojczyszyn z PNT w Opolu o programie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości i ułatwieniach dla start'upów… Michał Wojczyszyn z Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu mówił dziś o Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości, który rozpocznie się w poniedziałek (08.11)… » więcej 2021-11-04, godz. 11:12 Dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii o pandemii kompensacyjnej, braku miejsc w szpitalach dla dzieci… - Mamy tak zwaną epidemię kompensacyjną - powiedział w Porannej Loży Radiowej dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii. - Mieliśmy lockdown… » więcej 2021-11-04, godz. 11:11 Debata "Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa" W środę Rada Polityki Pieniężnej znów podniosła stopy procentowe o trzy czwarte punktu procentowego i jest to wskaźnik wyższy, niż spodziewali się tego… » więcej 2021-11-04, godz. 09:38 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o 4 fali pandemii w regionie i apelu do personelu medycznego - Są pierwsze efekty. Lekarze zgłaszają się do pracy w szpitalu tymczasowym w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu - powiedział w Porannej Loży Radiowej… » więcej 2021-11-03, godz. 17:33 Dr hab. Witold Potwora o badaniach dotyczących innowacyjnych firm w regionie i planach badawczych na kolejne lata - Przyczyną podjęcia badań nad innowacyjnością opolskich przedsiębiorstw był wcześniejszy referat, który był pokłosiem badań prowadzonych na rzecz… » więcej
1011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »