Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Rafał Tkacz o tym, jak nam Hare-Niemeyer, Sainte-Lague…
2017-12-14, 12:22 Autor: Marek Świercz

Rafał Tkacz o tym, jak nam Hare-Niemeyer, Sainte-Lague i d'Hondt układali scenę polityczną

Rafał Tkacz o tym, jak Hare-Niemeyer, Sainte-Lague i d'Hondt układali nam scenę polityczną
- Pamiętam takie kampanie promocyjne, które pokazywały, że można na kartce do głosowania postawić "ptaszka", czyli nieintencjonalnie uczyły, jak oddać głos nieważny - mówił w Loży Radiowej Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.
Ponieważ w Sejmie trwają prace nad nowelizacją kodeksu wyborczego a politycy opozycji ostrzegają, że jest to groźny zamach na demokrację, naszego gościa poprosiliśmy, by przypomniał, jak do tej pory zmieniały się ordynacje w wyborach parlamentarnych i samorządowych.

Bo tych zmian od 1989 roku było co niemiara. Wcześniej, w słusznie minionej epoce ludowładztwa, wybory były pozorne, żadnej demokracji nie było a władza apelowała, by głosować "bez skreśleń". Jak mówi nasz gość, potoczne przekonanie, że "i tak wygra pierwszy z listy", które pokutuje do dziś, to w jakiejś mierze pokłosie tamtych pseudodemokratycznych obyczajów.

A po zmianie systemu politycznego się zaczęło! Najpierw były półdemokratyczne wybory z 4 czerwca 1989 roku, dwa lata później głosy liczono według metody Hare'a-Niemeyera, która premiowała najmniejsze ugrupowania i w efekcie mieliśmy w Sejmie mnóstwo różnych partii, partyjek i pojedynczych posłów niezrzeszonych. By temu zaradzić, wprowadzono w następnych wyborach metodę d'Hondta, która z kolei premiuje największych i wprowadza pięcioprocentowy próg wyborczy. W 2001 roku, ze strachu przed lewicą, zdecydowano się na metodę Sainte-League'a, która też pomagała słabszym. Ten model obowiązywał jednak tylko raz. Potem wrócono do d"Hondta.

Zmieniała się także ordynacja samorządowa. Warto przypomnieć, że przez trzy kadencje wójta, burmistrza i prezydenta wybierali radni, czyli obowiązywały wybory pośrednie. Radni mogli włodarza gminy powołać i odwołać. Od kiedy w 2002 wprowadzono bezpośrednie wybory włodarzy gmin, radni mają znacznie mniejsze uprawnienia a takiego włodarza można odwołać tylko w referendum.

A jak to było z wyborami proporcjonalnymi i jednomandatowymi wyborami w gminach? Proszę samemu posłuchać.

Zobacz także

2021-11-03, godz. 13:04 Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa o nowym prezydium Rady Miasta, o nawiązaniu współpracy radnych opozycyjnych… - Ukształtowała się jakaś nowa większość, radni mają do tego prawo by przeprowadzać zmiany, ale ta kadencja w radzie miejskiej to prawdziwy rollercoaster… » więcej 2021-11-02, godz. 14:09 Marcin Ociepa wiceminister MON i prezes stowarzyszenia OdNowa RP o umowie koalicyjnej i wejściu do Zjednoczonej Prawi… - Nie planuję kandydować na urząd prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy, natomiast kto będzie tym kandydatem, to proszę pozwolić, że jeszcze chwilę poczekamy… » więcej 2021-11-02, godz. 17:24 Dr Bartosz Maziarz o badaniach dotyczących regionalnej polityki bezpieczeństwa i profilaktyki antyterrorystycznej - Regionalna polityka bezpieczeństwa to słabo zbadana sfera w naszym kraju i wiele podmiotów nie jest świadomych tego, że wchodzą w skład tej polityki -… » więcej 2021-11-02, godz. 12:57 "Co tam Panie w polityce" - prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc Polska polityka na półmetku obecnej kadencji sejmu i senatu. Średnie sondażowe, stan posiadania, możliwe koalicje. Zjednoczona Prawica to już blok czterech… » więcej 2021-11-02, godz. 09:29 Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej o wniosku o zmniejszenie subwencji na naukę języka niemieckiego i zmianach… - Każdy z posłów ma prawo składać poprawki - powiedział w Porannej Loży Radiowej poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla. Skomentował w ten sposób… » więcej 2021-10-29, godz. 17:36 Młodzieżowa Loża Radiowa m.in. o nowym przedmiocie w szkole HiT Gośćmi Młodzieżowej Loży byli Amadeusz Hofman (FMS, Lewica), Szymon Folp (PL 2050), Jarosław Draguć (Młodzi Demokraci), Grzegorz Krukowski (Forum Młodych… » więcej 2021-10-29, godz. 14:07 Aspirant Agnieszka Nierychła z opolskiej policji o akcji "Znicz", o tym że święta to czas żniw dla złodziei i zasadach… - Na pewno tych policjantów będzie więcej, nie tylko w pobliżu nekropolii, ale i na głównych ciągach komunikacyjnych - mówiła w Południowej Loży asp… » więcej 2021-10-29, godz. 09:03 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o Polskim Ładzie, inwestycjach i stowarzyszeniu "Tak dla Opolskiego" - Jedną ręką biorą, drugą dają i to jest najistotniejsze - powiedział w Porannej Loży Radiowej Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. Stolica regionu… » więcej 2021-10-28, godz. 17:30 "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa". Gorąca dyskusja o sygnalistach! Trwają prace nad ustawą o sygnalistach, czyli osobach, które w zgłaszają publicznie naruszenie prawa w firmie lub jednostce, w której pracują. Kluczową… » więcej 2021-10-28, godz. 13:50 Prof Janusz Słodczyk o swoich badaniach rozwoju urbanistycznego miast - Interesuje mnie przede wszystkim rozwój przestrzenny, zagospodarowanie miasta, plany miasta i związek tej formy przestrzennej z życiem, funkcjonowaniem miasta… » więcej
1112131415
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »