Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Rafał Tkacz o tym, jak nam Hare-Niemeyer, Sainte-Lague…
2017-12-14, 12:22 Autor: Marek Świercz

Rafał Tkacz o tym, jak nam Hare-Niemeyer, Sainte-Lague i d'Hondt układali scenę polityczną

Rafał Tkacz o tym, jak Hare-Niemeyer, Sainte-Lague i d'Hondt układali nam scenę polityczną
- Pamiętam takie kampanie promocyjne, które pokazywały, że można na kartce do głosowania postawić "ptaszka", czyli nieintencjonalnie uczyły, jak oddać głos nieważny - mówił w Loży Radiowej Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.
Ponieważ w Sejmie trwają prace nad nowelizacją kodeksu wyborczego a politycy opozycji ostrzegają, że jest to groźny zamach na demokrację, naszego gościa poprosiliśmy, by przypomniał, jak do tej pory zmieniały się ordynacje w wyborach parlamentarnych i samorządowych.

Bo tych zmian od 1989 roku było co niemiara. Wcześniej, w słusznie minionej epoce ludowładztwa, wybory były pozorne, żadnej demokracji nie było a władza apelowała, by głosować "bez skreśleń". Jak mówi nasz gość, potoczne przekonanie, że "i tak wygra pierwszy z listy", które pokutuje do dziś, to w jakiejś mierze pokłosie tamtych pseudodemokratycznych obyczajów.

A po zmianie systemu politycznego się zaczęło! Najpierw były półdemokratyczne wybory z 4 czerwca 1989 roku, dwa lata później głosy liczono według metody Hare'a-Niemeyera, która premiowała najmniejsze ugrupowania i w efekcie mieliśmy w Sejmie mnóstwo różnych partii, partyjek i pojedynczych posłów niezrzeszonych. By temu zaradzić, wprowadzono w następnych wyborach metodę d'Hondta, która z kolei premiuje największych i wprowadza pięcioprocentowy próg wyborczy. W 2001 roku, ze strachu przed lewicą, zdecydowano się na metodę Sainte-League'a, która też pomagała słabszym. Ten model obowiązywał jednak tylko raz. Potem wrócono do d"Hondta.

Zmieniała się także ordynacja samorządowa. Warto przypomnieć, że przez trzy kadencje wójta, burmistrza i prezydenta wybierali radni, czyli obowiązywały wybory pośrednie. Radni mogli włodarza gminy powołać i odwołać. Od kiedy w 2002 wprowadzono bezpośrednie wybory włodarzy gmin, radni mają znacznie mniejsze uprawnienia a takiego włodarza można odwołać tylko w referendum.

A jak to było z wyborami proporcjonalnymi i jednomandatowymi wyborami w gminach? Proszę samemu posłuchać.

Zobacz także

2021-11-09, godz. 10:46 Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej o wyborach wewnętrznych w partii, zarządzie regionu opolskiego oraz tym, czy… - Dziękuje za kolejny kredyt zaufania, przy jednym głosie wstrzymującym się - powiedział poseł Witold Zembaczyński przewodniczący Nowoczesnej na Opolszczyźnie… » więcej 2021-11-08, godz. 17:09 Stanisław Niewiński o badaniach nad klasyczną chińską myślą polityczną w kontekście wpływu na współczesne … Gościem Radia Opole był dziś dr Stanisław Niewiński z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu oraz wykładowca na Uniwersytecie Opolskim. Doktor… » więcej 2021-11-08, godz. 13:35 Katarzyna Czochara o migrantach szturmujących granicę, Polskim Ładzie i inwestycjach w opolskich samorządach, zmianach… - Sytuacja na granicy wschodniej jest naprawdę bardzo trudna. Powiem po raz kolejny krytyczne słowa w kierunku opozycji, kiedy ta sytuacja w ogóle się pojawiła:… » więcej 2021-11-08, godz. 09:00 Marcin Oszańca, nowy prezes PSL na Opolszczyźnie o "odbiciu" powiatu kluczborskiego, współpracy z Niemcami i Ślązakami… - Jeżeli chodzi o powiat kluczborski to widzę możliwość współpracy z opcją, która sprawuje władzę - powiedział w Porannej Loży Radiowej Marcin Oszańca… » więcej 2021-11-05, godz. 19:17 "Młodzieżowa Loża Radiowa" o tym, że Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla Podczas konferencji klimatycznej COP 26 Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla. Jak ten ruch oceniają partyjne młodzieżówki, które… » więcej 2021-11-05, godz. 15:33 Michał Wojczyszyn z PNT w Opolu o programie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości i ułatwieniach dla start'upów… Michał Wojczyszyn z Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu mówił dziś o Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości, który rozpocznie się w poniedziałek (08.11)… » więcej 2021-11-04, godz. 11:12 Dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii o pandemii kompensacyjnej, braku miejsc w szpitalach dla dzieci… - Mamy tak zwaną epidemię kompensacyjną - powiedział w Porannej Loży Radiowej dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii. - Mieliśmy lockdown… » więcej 2021-11-04, godz. 11:11 Debata "Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa" W środę Rada Polityki Pieniężnej znów podniosła stopy procentowe o trzy czwarte punktu procentowego i jest to wskaźnik wyższy, niż spodziewali się tego… » więcej 2021-11-04, godz. 09:38 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o 4 fali pandemii w regionie i apelu do personelu medycznego - Są pierwsze efekty. Lekarze zgłaszają się do pracy w szpitalu tymczasowym w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu - powiedział w Porannej Loży Radiowej… » więcej 2021-11-03, godz. 17:33 Dr hab. Witold Potwora o badaniach dotyczących innowacyjnych firm w regionie i planach badawczych na kolejne lata - Przyczyną podjęcia badań nad innowacyjnością opolskich przedsiębiorstw był wcześniejszy referat, który był pokłosiem badań prowadzonych na rzecz… » więcej
1011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »