Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Marzena Kozela o tym, że warto być liderem w swoim…
2017-10-25, 21:48 Autor: Ewa Skrabacz

Marzena Kozela o tym, że warto być liderem w swoim środowisku i o szkole, która tego uczy

Marzena Kozela o tym, że warto być liderem w swoim środowisku i o szkole, która tego uczy
Collegium Nobilium Opoliense to „kuźnia idei i charakterów w duchu nowoczesnego patriotyzmu, wyrażanego szacunkiem do państwa, jego tradycji i historii, pracowitością i oddaniem dla dobra wspólnego”. O samej szkole i o rekrutacji do VII edycji opowiedziała w Loży Radiowej absolwentka Collegium, Marzena Kozela.
- Zgłosić może się każdy. Mamy dwa stopnie kształcenia. I stopień przeznaczony jest dla uczniów gimnazjów i liceów, młodzieży do 21 lat. II stopień jest dla osób starszych, studentów, dla tych, którzy ukończyli stopień I. Kandydat musi najpierw wypełnić formularz na stronie internetowej. Później zostaje zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną i zapada decyzja, czy taka osoba została przyjęta – tłumaczyła Kozela.

- Szkoła liderów kształci osoby, które mają pełnić znaczące funkcje społeczne, które mogą być motorem napędowym społeczności i swojego otoczenia, robić coś więcej, coś ponad to, co się musi – mówiła absolwentka Collegium.

Kto najczęściej przychodzi do takiej szkoły?

- Często zgłaszają się osoby, które były harcerzami. To taka grupa, która właśnie od najmłodszych lat nauczona jest tego, by robić coś więcej, żeby działać. Przychodzą też osoby, które na przykład działały w samorządzie szkolnym czy studenckim, czyli często tzw. aktywiści – informował nasz gość.

A co szczególnie przyciąga do opolskiej szkoły liderów?

- Mamy kontakt z osobami, które w swej dziedzinie odniosły sukces, możemy się z nimi spotkać, posłuchać, podyskutować – wyjaśniała Kozela, wskazując, że w Collegium Nobilium Opoliense niezwykle ważne są wartości.

- Chodzi o określone wartości, które mamy, które pielęgnujemy. Naszą wartością jest tzw. nowoczesny patriotyzm i konserwatywne podejście do określonych kwestii. Przychodzą jednak osoby z różnymi poglądami, jest pole do dyskusji – mówiła absolwentka opolskiej szkoły liderów.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »