Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Jarosław Wach o tym, że hospicjum nie należy się…
2017-10-12, 23:05 Autor: Ewa Skrabacz

Jarosław Wach o tym, że hospicjum nie należy się bać, bo „Hospicjum to też życie”

- W sobotę, 14 października o godz. 16:00 w Państwowej Szkole Muzycznej im. F. Chopina w Opolu będziemy inaugurowali kampanię „Hospicjum to też życie”. Rozpoczniemy koncertem, na którym wystąpią uczniowie i zespoły ze szkoły muzycznej. Koncert jest charytatywny, więc będziemy zbierać datki na rzecz hospicjum "Betania" – informował w Loży Radiowej Jarosław Wach, członek Stowarzyszenia Hospicjum Opolskie, Dyrektor Centrum Opieki paliatywnej "Betania". W tym roku kampania organizowana jest pod hasłem "Opiekun rodzinny - nie musi być sam".
Program kampanii obejmuje liczne imprezy, które będą organizowane do końca roku. Wśród nich m.in. listopadowe warsztaty dla opiekunów rodzinnych pt. „Jak zaopiekować się osobą obłożnie chorą?”.

- W ramach warsztatów otwartych planujemy trzy grupy zagadnień. Najpierw panie pielęgniarki, zajmujące się na co dzień opieką w hospicjum domowym i stacjonarnym, będą pokazywać, jak można pielęgnować chorego w ciężkim stanie. Pani fizjoterapeutka podpowie, jak można osobę ciężko chorą rehabilitować, jak pomóc, by ją usprawnić. Pani psycholog będzie mówiła, jak rozmawiać z chorym, będzie się starała pomóc opiekunom znaleźć się w takiej trudnej sytuacji – mówił Wach.

Nasz gość zwracał uwagę na wciąż pojawiający się problem lęku przed hospicjum.

- Boimy się hospicjum. Często opiekunowie boją się, co się z tatą, mamą czy dzieckiem stanie. Nie ma tej świadomości, że w hospicjum jest interdyscyplinarny zespół, który fachowo zajmie się chorym i mu pomoże. Chodzi np. o zapanowanie nad bólem, z którym w domu ciężko sobie poradzić. Często bliscy zapisują chorych do hospicjum, a gdy już jest miejsce, odsuwają moment oddania ich do hospicjum. Warto jednak się nie bać. My pomożemy i choremu i rodzinie, która często jest zmęczona trudną sytuacją – wyjaśniał dyrektor opolskiej "Betanii".

Ważną pomocą służą hospicjum wolontariusze. W tej chwili jest aktywnych około dwudziestu osób.

- Są dwie grupy: wolontariusze akcyjni, którzy przychodzą na nasze akcje związane ze zbiórkami publicznymi, organizacją koncertów, a druga grupa to wolontariusze, którzy przychodzą do naszych chorych, do naszych podopiecznych, pomagają im. Zawsze apelujemy o nowych wolontariuszy. Wolontariuszem może być każdy, kto ma chęć pomocy. Choremu niekiedy wystarczy by z nim pobyć, porozmawiać, potrzymać za rękę. To już jest bardzo duża pomoc – mówił Jarosław Wach.

Zobacz także

2021-11-18, godz. 11:54 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o podatkowych aspektach Polskiego Ładu i pomyśle by pracodawca mógł… Gośćmi dzisiejszej programu byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Kuliś (BCC) i dr Jerzy… » więcej 2021-11-18, godz. 13:44 Tomasz Kostuś, poseł PO w "Prosto z sejmu" w rozmowie z Magdaleną Ogórek o ustawie o ochronie ganic - Nie ma zgody na psucie prawa, łamanie zapisów konstytucji, chaos i dyletanctwo. Dlatego świadomie głosowaliśmy przeciwko przyjęciu ustawy o ochronie granicy… » więcej 2021-11-18, godz. 09:12 Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii o ograniczeniu odwiedzin, inwestycjach i sukcesach lekarzy na arenie… - Staramy się reagować na to co się dzieje, jeżeli chodzi o covid, ponieważ musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych pracowników i naszych pacjentów, bo… » więcej 2021-11-16, godz. 12:53 Dr Rafał Wielki o zwalczaniu przestępstw korupcyjnych, badaniach naukowych - Tematyka tej rozprawy była ustalona z moim niestety nieżyjącym już promotorem prof. Jerzym Koniecznym. On dostrzegał potrzebę, żeby zając się szeroko… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Piotr Bujak o obronie ZOL-u w Głogówku, 0,5 mln złotych z konkursu "Rosnąca odporność", inwestycjach i finansach… - Podstawą jest to, że ZOL w Głogówku, powinien w Głogówku pozostać. To moja reakcja na postawę powiatu prudnickiego – powiedział w samorządowej odsłonie… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa międzynarodowego z UO o tym, co kryje się za kryzysem na polsko-białoruskiej… - Rosja gra w to, co zawsze. Rosja dominuje w Europie Wschodniej, często wywołuje kryzysy, po to, żeby się o tym mówiło, żeby rozmawiać z Rosją, Putinem… » więcej 2021-11-16, godz. 11:53 "Spięcie" - Magazyn Międzynarodowy Piotr Cywińskiego i Michała Rachonia Gośćmi Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli Robert Bąkiewicz, Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz Grażyna Ancyparowicz. Wspólnie dyskutowaliśmy… » więcej 2021-11-16, godz. 11:45 "Co tam Panie w polityce?" Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek w samo południe, najnowsze wydarzenia i najświeższe komentarze. Zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio… » więcej 2021-11-16, godz. 09:45 Kpt. Piotr Płuciennik o tym jak ważne jest wsparcie dla żołnierza i działaniach opolskich logistyków na granicy … - Za każde gesty wsparcia jesteśmy wdzięczni, z tego względu, że służba na granicy jest ciężka, szczególnie dla żołnierzy, którzy de facto stoją… » więcej 2021-11-15, godz. 17:22 Dr hab. Adam Drosik o pracach nad innowacyjnym podręcznikiem o zrównoważonym rozwoju - W podręczniku bardzo dużo można zmienić - powiedział prof UO Adam Drosik, dziekan wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej. Rozmawialiśmy o… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »