Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Stanisław Skakuj i Piotr Solga o tym, jak zmieniało…
2017-03-17, 14:27 Autor: Marek Świercz

Stanisław Skakuj i Piotr Solga o tym, jak zmieniało się przesłanie Opolskiej Nike

Piotr Solga i Stanisław Skakuj o znaczeniu pomnika Opolskiej Nike
- Świadomie zawęziliśmy przesłanie pomnika, by oddać hołd Polakom, działaczom I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech, którzy walczyli o to, by Śląsk Opolski był częścią Polski, byli też pierwszymi ofiarami II wojny światowej - tak Stanisław Skakuj, były przewodniczący opolskiej Rady Miasta, mówił o okolicznościach zmiany nazwy Opolskiej Nike z Pomnika Bojownikom o Wolność Śląska Opolskiego na Pomnik Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego. Piotr Solga, socjolog z Uniwersytetu Opolskiego, stwierdził, że dziś znaczenie Opolskiej Nike się zatarło. - Dziś przed tym pomnikiem spotykają się manifestacje wszystkich opcji, KOD, Czarny Protest czy ONR - tłumaczył.
Solga opowiedział o tym, jak pomnik, przedstawiający zwycięską Nike na polskim żubrze, został zbudowany w błyskawicznym tempie - i to w czynie społecznym - by zostać odsłonięty 9 maja 1970 roku.

- Data była nieprzypadkowa, pomnik miał wymowę antygermańską, od początku miał przypominać o polskości tych ziem - tłumaczył.

Dlaczego więc na początku lat 90. zmieniono jego nazwę? Jak wyjaśnia Skakuj, była to reakcja na powstające wszędzie na Opolszczyźnie niemieckie pomniki.

- Mówiliśmy, że to nie jest wojna na pomniki, ale trochę tak było - wspomina. - Mniejszość niemiecka była na etapie odbudowywania tożsamości, pomniki były ważnym elementem tej tożsamości. Uznaliśmy więc, że musimy mocniej zaakcentować polskie akcenty - mówi. - Nie wszystkim to się podobało, ostro krytykowało tę decyzję środowisko związane z "Beczką" pana Badury. Co więcej, od czasu zmiany nazwy pomnika na oficjalnych uroczystościach przestali się pojawiać politycy Mniejszości Niemieckiej, także parlamentarzyści.

Nasi goście rozmawiali także o tak zwanej wojnie pomnikowej z początku lat 90. Próbowano wtedy uzgodnić kształt niemieckich monumentów, ale znaczna część ustaleń z tamtych czasów do dziś nie została wprowadzona w życie. Solga zauważył, że temat budzi tak silne emocje, że trudno o racjonalną dyskusję. Skakuj stwierdził z kolei, że to efekt słabości władzy, która nie miała determinacji, by wyegzekwować polskie prawo.

Zobacz także

2021-11-09, godz. 10:46 Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej o wyborach wewnętrznych w partii, zarządzie regionu opolskiego oraz tym, czy… - Dziękuje za kolejny kredyt zaufania, przy jednym głosie wstrzymującym się - powiedział poseł Witold Zembaczyński przewodniczący Nowoczesnej na Opolszczyźnie… » więcej 2021-11-08, godz. 17:09 Stanisław Niewiński o badaniach nad klasyczną chińską myślą polityczną w kontekście wpływu na współczesne … Gościem Radia Opole był dziś dr Stanisław Niewiński z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu oraz wykładowca na Uniwersytecie Opolskim. Doktor… » więcej 2021-11-08, godz. 13:35 Katarzyna Czochara o migrantach szturmujących granicę, Polskim Ładzie i inwestycjach w opolskich samorządach, zmianach… - Sytuacja na granicy wschodniej jest naprawdę bardzo trudna. Powiem po raz kolejny krytyczne słowa w kierunku opozycji, kiedy ta sytuacja w ogóle się pojawiła:… » więcej 2021-11-08, godz. 09:00 Marcin Oszańca, nowy prezes PSL na Opolszczyźnie o "odbiciu" powiatu kluczborskiego, współpracy z Niemcami i Ślązakami… - Jeżeli chodzi o powiat kluczborski to widzę możliwość współpracy z opcją, która sprawuje władzę - powiedział w Porannej Loży Radiowej Marcin Oszańca… » więcej 2021-11-05, godz. 19:17 "Młodzieżowa Loża Radiowa" o tym, że Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla Podczas konferencji klimatycznej COP 26 Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla. Jak ten ruch oceniają partyjne młodzieżówki, które… » więcej 2021-11-05, godz. 15:33 Michał Wojczyszyn z PNT w Opolu o programie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości i ułatwieniach dla start'upów… Michał Wojczyszyn z Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu mówił dziś o Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości, który rozpocznie się w poniedziałek (08.11)… » więcej 2021-11-04, godz. 11:12 Dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii o pandemii kompensacyjnej, braku miejsc w szpitalach dla dzieci… - Mamy tak zwaną epidemię kompensacyjną - powiedział w Porannej Loży Radiowej dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii. - Mieliśmy lockdown… » więcej 2021-11-04, godz. 11:11 Debata "Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa" W środę Rada Polityki Pieniężnej znów podniosła stopy procentowe o trzy czwarte punktu procentowego i jest to wskaźnik wyższy, niż spodziewali się tego… » więcej 2021-11-04, godz. 09:38 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o 4 fali pandemii w regionie i apelu do personelu medycznego - Są pierwsze efekty. Lekarze zgłaszają się do pracy w szpitalu tymczasowym w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu - powiedział w Porannej Loży Radiowej… » więcej 2021-11-03, godz. 17:33 Dr hab. Witold Potwora o badaniach dotyczących innowacyjnych firm w regionie i planach badawczych na kolejne lata - Przyczyną podjęcia badań nad innowacyjnością opolskich przedsiębiorstw był wcześniejszy referat, który był pokłosiem badań prowadzonych na rzecz… » więcej
1011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »