Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » [TEMAT DNIA] Kłusownictwo w naszym regionie
2016-08-30, 11:20 Autor: Aneta Skomorowska

[TEMAT DNIA] Kłusownictwo w naszym regionie

Sieci kłusownika [fot. Mariusz Materlik]
Sieci kłusownika [fot. Mariusz Materlik]
Tematem dnia w Loży Radiowej było kłusownictwo. W sobotę na jednym z jezior w Turawie znaleziono 100 metrów sieci rybackich.
Takich spraw dotyczących kłusownictwa w naszym regionie jest około 1300 rocznie.
- To sporo - uważa Mariusz Jarkiewicz, zastępca komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Rybackiej w Opolu.
Z Mariuszem Jarkiewiczem rozmawia Agnieszka Stefaniak
Co grozi za kłusownictwo sprawdzał Kacper Śnigórski?
Z Wojciechem Plewką rozmawia Monika Pawłowska
- Kłusują zwykle mieszkańcy okolicznych wsi, choć nie zawsze. Zdarzały się przypadki, że "na gościnne występy" przyjeżdżały ekipy i zakładały sieci - wyjaśnia. Mariusz Jarkiewicz dodaje, że kiedy strażnicy ściągają nielegalne sieci, okazuje się, że te ryby często są zepsute a trafiają do sprzedaży - zaznacza.
W Państwowej Straży Rybackiej w Opolu w terenie pracuje 7 osób. Patrolują 16 tys. ha wód.

Połów ryb w złych okresach czy zabijanie przy użyciu nieodpowiednich narzędzi jest - zgodnie z prawem - kłusownictwem. Mecenas Łukasz Wójcik wyjaśnia, że kłusownictwo może być przestępstwem lub wykroczeniem. Za przestępstwo grodzi do 5 lat pozbawienia wolności za kłusownictwo lądowe, za kłusownictwo związane z rybami do 2 lat.
- Prowadzano badania osób, które dopuszczały się tego typu przestępstw i stwierdzono, że główną motywacją było: brak wyobraźni, lekceważenie prawa, chęć osiągnięcia zysków lub zdobycie trofeum - mów mecenas Wójcik.

Na terenie województwa opolskiego przez ostatni rok zginęło 15 jeleni, 3 daniele, 95 saren, 17 dzików czy 250 zajęcy. Statystyki te obejmują także część zwierzyny, która zginęła w kolizjach drogowych.

- W okręgu opolskim Związku Łowieckiego zebrano prawie 500 sztuk wnyków: lin zatrzaskowych, potrzasków - mówi przewodniczący Opolskiego Okręgu Polskiego Związku Łowieckiego Wojciech Plewka. - To jest straszna śmierć dla zwierzyny, męczarnia, zwierze walczy o życie czasami pięć dni - dodaje. - Takie wnyki są bardzo niebezpieczne dla małych dzieci. Potrzask, który nazywam niedźwiedzim, może nawet doprowadzić do amputacji nogi - uczula Plewka.

Zobacz także

2021-11-24, godz. 09:28 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, co nas czeka w regionie w najbliższych tygodniach pandemii - Niestety sytuacja bardzo mocno się pogorszyła - powiedział w Radiu Opole Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski mówiąc o czwartej fali pandemii. Województwo… » więcej 2021-11-23, godz. 12:31 Prof. Jarosław Zygarlicki z Politechniki Opolskiej o swoich badaniach i wynalazkach Prof. Jarosław Zygarlicki jest autorem 66 wynalazków, ponad 40 z nich zostało już opatentowanych. W Popołudniowej Loży Radiowej opowiedział o części z… » więcej 2021-11-23, godz. 13:34 "Co tam Panie w polityce?" - zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Na polityczne komentarze, i nie tylko, zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura) i Piotr Moc (Radio Opole). Marszałek Sejmu Elżbieta… » więcej 2021-11-23, godz. 09:24 Anna Zalewska, eurodeputowana PiS o posiedzeniu PE w Strasburgu, działaniach w sprawie obrony wschodniej granicy UE oraz… - Obostrzenia wróciły, raptem tydzień nacieszyliśmy się normalnością - powiedziała w Porannej Loży Radiowej eurodeputowana okręgu opolsko-dolnośląskiego… » więcej 2021-11-22, godz. 17:02 Prof. Sebastian Brol o zdalnym laboratorium i badaniach opon samochodowych - Spoglądając na oponę samochodową można pomyśleć, że to mało fascynujący widok. Natomiast kiedy zaczniemy myśleć o technologi w jakiej zostało to… » więcej 2021-11-22, godz. 13:26 Marcelina Zawisza o tym, że powinno się wprowadzić restrykcje dla niezaszczepionych i o sytuacji na polsko-białoruskiej… Trzeba to powiedzieć wprost: rząd nie robi nic, żeby zakażeń i zgonów było jak najmniej - stwierdziła w Południowej Loży Radiowej Marcelina Zawisza… » więcej 2021-11-22, godz. 10:36 Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa o sytuacji międzynarodowej, polskiej obronności i bezpieczeństwie kraju - Kryzys na granicy nie jest zażegnany dlatego, że cała operacja nie sprowadza się do obrony fizycznej granicy. Patrzymy na to, jako element szerszej układanki… » więcej 2021-11-19, godz. 17:29 Młodzieżowa Loża Radiowa o nowelizacji ustawy o ochronie granic i wypowiedziach osób publicznych obrażających służby… Młodzi politycy w Popołudniowej Loży Radiowej skomentowali ostatnie głosowanie w Sejmie, dotyczące ochrony granic, ale też, wypowiedzi aktorów i celebrytów… » więcej 2021-11-19, godz. 13:21 Joanna Bancerowska o III Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE i dotacjach dla instytucji kultury - To jest festiwal, który przybliża Polakom bogactwo kulturowe ale przede wszystkim muzyczne Europy Środkowo-Wschodniej - mówiła w Południowej Loży Joanna… » więcej 2021-11-19, godz. 09:11 Violetta Porowska, poseł PiS o ochronie granicy, Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i pandemii - To bardzo ważna ustawa w kontekście tego co się wydarza na granicy, że polskie służby mundurowe, również policja i straż pożarna z wielkim oddaniem… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »