Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Marcin Stopa o tym, dlaczego Rzeszów zaczął przyłączać…
2016-01-21, 13:55 Autor: Marek Świercz

Marcin Stopa o tym, dlaczego Rzeszów zaczął przyłączać sąsiednie sołectwa i kto na tym skorzystał

Marcin Stopa [BIP UM Rzeszów]
Marcin Stopa [BIP UM Rzeszów]
- Wasz prezydent będzie musiał przekonać mieszkańców, ale także przekonać rząd - powiedział w Loży Radiowej Marcin Stopa, sekretarz miasta Rzeszów, zaproszony na spotkanie w sprawie planów powiększenia Opola. - Nam co roku udawało się zyskać zgodę na przyłączenie jednego czy dwóch sołectw z 10 proponowanych. I zdarzało się, że rząd zmieniał raz podjętą decyzję. Bo tu terminy są umowne a działają różne polityczne siły - dodał.
Z Marcinem Stopą rozmawia Aneta Skomorowska
Stopa wspomina, że przed rozpoczęciem wieloletniej operacji budżet Rzeszowa wynosił 370 milionów złotych a w roku 2015 - już 1,3 miliarda złotych.

- Z opracowań demografów wynika, że Warszawa i Rzeszów to jedyne polskie miasta, które do 2050 roku odnotują przyrost liczby mieszkańców - mówi nasz gość. - Byłoby to niemożliwe bez zwiększenia potencjału Rzeszowa.

Stopa opowiada, że działaniom tym towarzyszyły przeróżne konflikty - zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy przyłączenia nowych sołectw do Rzeszowa jeździli do Warszawy, by manifestować pod siedzibą Urzędu Rady Ministrów. Zdarzyło się nawet, że prezydent zapłacił z własnej kieszeni mandat za nielegalne zgromadzenie.

- Rzeszów się dusił. Spółdzielnia mieszkaniowa zbudowała wielkie osiedle, które kończyło się na granicy miasta. Ludzie czekali na mieszkania, prezes spółdzielni proponował wójtowi, że będzie teraz budował na terenie jego gminy. I słyszał, że gminy nie stać na doprowadzenie mediów, na budowę dróg - wspominał nasz gość. - Rzeszów ma zamiar nadal się rozwijać. W sąsiedniej gminie jest lotnisko Rzeszów-Jasionka. Tak się nazywa, bo kto w Berlinie słyszał o Jasionce? A jak wygląda dojazd? Do granicy miasta dwupasmowa porządna droga, a potem, nazywając rzecz po imieniu, "jedziemy wioską", drogą, przy której nie ma nawet chodnika. Wstyd. Jak uda nam się lotnisko przyłączyć, w ciągu dwóch lat zbudujemy nową drogę.

Stopa dodaje, że w przyłączone tereny Rzeszów zainwestował ponad 700 mln złotych.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »